Organizatorem Pielgrzymki był Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
"W Dniu Kolejarza składam całej Braci Kolejarskiej, a szczególnie członkom związku, najserdeczniejsze życzenia" - przekazał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Przez ostatnie dwa dni w Bratysławie członkowie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz dziennikarze i osoby odpowiedzialne za komunikację w poszczególnych organizacjach dyskutowały na temat aktywizacji społeczeństwa w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego podczas Seminarium „Łącząc UE”. Odbywało się ono w tym roku pod hasłem: „Wybory europejskie 2024: Dlaczego warto głosować?”. W Seminarium uczestniczyli również przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz '”Tygodnika Solidarność” i tysol.pl.
– Przed nami ciężki okres, ale Solidarność zawsze szła pod prąd i z tego rodziły się piękne sprawy. Jesteśmy wyjątkowym związkiem zawodowym, który dba o prawa pracownicze, ale także o nasze wartości. Jesteśmy jedyną instytucją, która tak się oczyściła z tajnych współpracowników. Dalej będziemy robić swoje, często osamotnieni, ale nie przejmujemy się tym. Dlatego zwróciliśmy się z apelem do marszałka Hołowni, aby odmroził najważniejszy dla nas projekt emerytur stażowych. Będziemy także pilnować dziecka Solidarności – Instytutu Pamięci Narodowej – mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda na spotkaniu ze związkowcami w Słupsku.
Modlitwa, kwiaty przed pomnikiem patronki – św. Katarzyny Aleksandryjskiej, życzenia bezpiecznej i spokojnej pracy – związkowcy z PKP PLK S.A. Zakładu Linii Kolejowych na czele z przewodniczącym Marianem Baczyńskim w Opolu rozpoczęli obchody swojego święta.
Zmarłego niedawno Janusza Sobieszczańskiego, wieloletniego przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”, wspominają przyjaciele, koleżanki i koledzy z KSN.
„Pracodawca nie chce z tobą rozmawiać, bo nie działasz legalnie? Jest wyjście – załóż Związek. Tak dokładnie zrobili pracownicy ze Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Z. Nałkowskich w Lublinie” – przekazuje Solidarność Regionu Środkowo-Wschodniego.
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, Region Mazowsze NSZZ "Solidarność" już po raz kolejny organizuje zbiórkę artykułów dziecięcych, które zostaną przekazane domom dziecka.
Na wniosek przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józefa Mozolewskiego rozpoczął się remont białostockiego pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajdującego się w rejonie placu Jana Pawła II.
W sobotę 18 listopada delegacja Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach 109. rocznicy krwawej potyczki Legionów Józefa Piłsudskiego, wchodzących wówczas w skład sił austro-węgierskich, pod Krzywopłotami.
Strajk głodowy w siedzibie Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Warszawie trwał 12 dni – od 8 do 20 grudnia 2003 roku.
W ciągu ostatniego roku do Solidarności działającej w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów w Katowicach zapisało się 160 osób. W sumie do „S” należy już ponad 30 proc. załogi firmy. Pracownicy dostrzegają, że działania podejmowane przez związkowców przekładają się na poprawę warunków pracy.
"Z Twoją pomocą chcemy zrobić prezenty świąteczne potrzebującym dzieciom i seniorom, którzy z powodu ubóstwa lub niedostatku często nie mogą sobie pozwolić na podstawowe produkty życia codziennego, a tym bardziej na prezenty świąteczne" - przekazują przedstawiciele Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "S", zachęcając do dołączenia do akcji Wirtualna Choinka 2023.
"Uzasadniona jest ocena, że postępowanie mediacyjne nie doprowadzi do rozwiązania sporu i konieczne jest zastosowanie innych działań przewidzianych ustawą o sporach zbiorowych, które mamy nadzieję skłonią Pracodawcę do osiągnięcia kompromisu i zakończenia sporu zbiorowego" – napisali związkowcy z Solidarności w oławskim Essity Operations Poland w ulotce rozdawanej w czwartek 16 listopada pracownikom.
"Kolejny raz zawieszamy banery na płocie Domu Pomocy Społecznej w Komorowicach, ponieważ w poniedziałek w nocy zostały skradzione…" - alarmują przedstawiciele NSZZ "S" w DPS-ie za pośrednictwem strony internetowej podbeskidzkiej Solidarności.
Członkowie Regionalnego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk spotkali się w siedzibie Zarządu Regionu, by uczcić Święto Niepodległości 11 Listopada. Śpiewano patriotyczne pieśni, a zasłużonym członkom wręczono odznaczenia.
– Znamy wiele przypadków (…), że te trochę wyższe pieniądze nie przekonują, a wolna niedziela jest czymś absolutnie wyjątkowym. I też nie sprawdziły się kasandryczne wizje o spadku PKB, o masowych zwolnieniach z handlu – przekonywał dziś na antenie Radia Gdańsk Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
„Wszystkim pracownikom socjalnym, szczególnie członkom związku, dziękuję za to, co robicie, i życzę cierpliwości, jeszcze więcej siły i empatii, współpracy ze strony podopiecznych i doceniania waszej pracy przez pozostałych” – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Piotr Duda. 21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
16 listopada w wieku 82 lat zmarł Benedykt Czuma, współzałożyciel „Ruchu”, działacz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), legenda Solidarności. Informację o śmierci działacza antykomunistycznego przekazali przedstawiciele Solidarności Ziemi Łódzkiej.