Niedługo minie pół roku od kiedy weszły w życie przepisy zwiększające ochronę działaczy związkowych. Z sądowych zabezpieczeń nakazujących dalsze zatrudnienie pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania skorzystało już wielu działaczy Solidarności. Zdarzają się również przypadki, kiedy pracodawca nie respektuje postanowień sądu.
Pani Danuta Lesiak była wieloletnią członkinią NSZZ "Solidarność". Pracowała w sektorze bankowym, ale z powodu redukcji etatów, a także działalności związkowej utraciła miejsce pracy. Teraz potrzebuje wsparcia materialnego walcz z nowotworem.
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się 19 marca obchody 43. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku zorganizowane przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Michała Sztybela, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, przewodniczącego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastiana Gawronka oraz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr. Marka Szymaniaka.
W poniedziałek 18 marca br. na posiedzeniu Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” podjęto decyzję, że Prezydium składać się będzie z trzech członków.
Skrzynki mailowe europejskich władz koncernu Timken mogły w ostatnich dniach stać się mocno przeciążone. Wszystko za sprawą trwającej od 19 marca akcji mailingowej zainicjowanej przez zakładową Solidarność. Związkowcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na sytuację w zakładzie Timken Polska w Sosnowcu, gdzie od ponad roku pracodawca nie zezwala na działanie społecznej inspekcji pracy.
Wieniec pogrzebowy z napisem „Chcemy dyrektora, a nie dyktatora”, czerwone kartki i transparenty przynieśli dziś przed budynek Zarządu Lokali Miejskich uczestnicy pikiety w obronie praw pracowniczych i związkowych.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w przyjętym dziś stanowisku zaprotestowało przeciwko nagłym wzrostom opodatkowania podstawowych produktów żywnościowych. To reakcja na przekazaną kilka dni temu przez Ministerstwo Finansów informację, że obniżona obecnie stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca.
19 marca br. w Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989.
18 marca do zarządów Jeronimo Martins w Polsce i w Portugalii została wysłana petycja podpisana przez 4 tys. pracowników Biedronek, którzy domagają się poprawy warunków pracy. Akcję zorganizowała działająca w sieci Solidarność. – Jeśli w ciągu dwóch tygodni pracodawca nie odniesie się do postulatów zawartych w tej petycji, rozpoczniemy spór zbiorowy – zapowiada Gabriela Kaim, przewodnicząca „S” w Biedronce.
19 marca odbyło się uroczyste wręczenie statuetek w ramach XXIX edycji konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – „Solidarni w Sporcie”.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, złożył gratulacje abp. Tadeuszowi Wojdzie. 14 marca arcybiskupa Wojdę, metropolitę gdańskiego, wybrano nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
Dziś w siedzibie Zarządu Regionu Konińskiego NSZZ „S” odbyło się spotkanie przedstawicieli nowych władz Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „S” z działaczami z regionalnych Komisji Międzyzakładowych. Rozmawiano o problemach nauczycieli zarówno na poziomie regionalnym, jak i ogólnokrajowym.
Związkowcy z kopalni Turów w Bogatyni wysłali do właściciela odkrywki PGE GiEK pytania o dalsze działania ws. odkrywki – podał szef NSZZ „S” w kopalni Wojciech Ilnicki. Pytają, czy będzie złożone odwołanie od orzeczenia WSA uchylającego decyzję środowiskową GDOŚ ws. kontynuacji wydobycia węgla w kopalni.
Dziś w warszawskiej siedzibie "Tygodnika Solidarność" odbyło się pierwsze spotkanie zespołu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do spraw pakietu klimatycznego tzw. Zielonego Ładu.
20 marca przed budynkiem Zarządu Lokali Miejskich przy al. Kościuszki 47 w Łodzi odbędzie się zorganizowana przez Organizację Międzyzakładową Pracowników Administracji NSZZ „Solidarność” pikieta w obronie praw pracowniczych i związkowych. Początek planowany jest na godzinę 16.
– Pomimo szumnych zapowiedzi polski premier nie ma dużego „przełożenia” na decyzje brukselskich elit. Dlatego od Donalda Tuska i ministra Siekierskiego słyszymy: „zamknięcie granicy z Ukrainą nie wchodzi w grę, wyrzucenie do kosza Europejskiego Zielonego Ładu nie wchodzi w grę”. Tak więc naszych podstawowych postulatów, które są przyczyną strajków i protestów, rząd załatwić nie może ze strachu przed Unią Europejską – przekonuje w rozmowie z Tysol.pl Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.
W dniu 11 marca 2024 roku w siedzibie Centrali Spółki Polregio SA zawarte zostało porozumienie w sprawie zakończenia sporu zbiorowego, wszczętego pismami Związków Zawodowych z dnia 19 oraz 29 czerwca 2023 roku, a potwierdzonego ostatecznie w dniu 18 stycznia 2024 roku.
Dnia 19 marca 1981 r. funkcjonariusze MO i SB siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy delegację Solidarności i brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza. Związkowcy mieli przedstawić sprawy dotyczące wyżywienia narodu oraz postulaty rolników prowadzących strajk okupacyjny w siedzibie bydgoskiej WK ZSL.
Dzięki związkowcom z NSZZ „Solidarność” załoga GKN Driveline Polska otrzyma wyższe wynagrodzenia. To efekt zakończonych kilka dni temu negocjacji płacowych z pracodawcą.
W sobotę, 16 marca w Kopalni Soli w "Wieliczka" odbyła się Droga Krzyżowa zorganizowana przez podhalański oddział NSZZ „Solidarność” z Nowego Targu.