W sobotę, 16 marca w Kopalni Soli w "Wieliczka" odbyła się Droga Krzyżowa zorganizowana przez podhalański oddział NSZZ „Solidarność” z Nowego Targu.
Wybory przewodniczącego Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Legnica PKP Cargo S.A. Dolnośląski Zakład Spółki we Wrocławiu odbyły się w sali Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność".
Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” jednogłośnie przyjęto uchwałę, zgodnie z którą 10 maja Solidarność zorganizuje protest przeciw polityce tzw. Zielonego Ładu oraz wystąpi z wnioskiem o rozpisanie referendum ogólnokrajowego w tej sprawie. Publikujemy treść uchwały.
Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” PKP SA we Wrocławiu została wybrana jako przedstawiciel pracowników w Radzie Nadzorczej PKP SA.
Smutne wieści przekazali dolnośląscy przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bieruniu od miesiąca działa Solidarność. Wkrótce po tym, jak pracownicy placówki zorganizowali się w „S”, pracodawca poinformował, że w życie wejdzie podwyżka wynosząca 15 proc.
– Chcemy (…), by Polacy zdali sobie sprawę, że ich Zielony Ład też dotknie. Bo on dotknie każdego Polaka. Każdy Polak za niego zapłaci. Będziemy więc starali się przekonać Polaków, żeby 10 maja poszli z nami – mówił dziś w telewizji Wpolsce.pl Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, komentując decyzję Solidarności o organizacji protestu 10 maja i zamiarze złożenia wniosku o rozpisanie referendum ogólnokrajowego.
Ministrowie pracy krajów członkowskich UE zatwierdzili wstępne porozumienie Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy o pracy za pośrednictwem platform cyfrowych. – Jak najszybciej powinniśmy przygotować krajowe przepisy wdrażające tę dyrektywę. Eliminacja patologii w pracy platformowej to wyzwanie i dla rządu, i dla związków zawodowych – wezwał Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności.
– Poczta Polska stanęła na skraju bankructwa. Przedstawiony projekt planu etatyzacji i wynagrodzeń spowoduje niebezpieczny wzrost napięć społecznych, a w ślad za tym eskalację protestów, do strajku generalnego włącznie – alarmuje Solidarność w Poczcie Polskiej.
Zebranie założycielskie nowej organizacji zakładowej odbyło się 2 marca, a dwa dni później doszło do oficjalnej rejestracji.
Bezdomne psy i koty otrzymały kilkadziesiąt kilogramów karmy i smakołyków.
Na Uniwersytecie Warszawskim 8 marca odbyły się obchody pięćdziesiątej szóstej rocznicy Wydarzeń Marca 1986 roku, które zorganizowała uczelniana Solidarność wraz z Biurem Promocji Uniwersytetu.
– Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Krajowa podjęła dwie bardzo ważne decyzje. Pierwsza z nich dotyczy demonstracji, którą zorganizujemy 10 maja w Warszawie (…). Chcemy też powtórzyć to, co robiliśmy już w 2012 roku, też za rządu pana premiera Donalda Tuska, czyli ogólnokrajowe referendum, tym razem w sprawie tzw. Zielonego Ładu. Chcemy spytać o tę politykę Polaków (…), bo przecież te „zielone” dyrektywy dosięgną każdego obywatela – powiedział dziś Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Cezarym Krysztopą i Rafałem Wosiem.
– Jestem po rozmowach ze związkami zawodowymi. Będzie spór zbiorowy, zatrzymamy kopalnię ostrzegawczo, a później całkowicie, by pokazać, ile kosztuje energia elektryczna w Polsce bez Turowa – powiedział Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów, w rozmowie z „Do Rzeczy”.
"Wszystko jest w naszych Łapach" to film opisujący historię związkowca, a także opisuje jego obecną sytuację i działania Związku w jego sprawie. Zapraszamy do obejrzenia!
– Gratuluję decydentom tej decyzji. Widocznie chcą, by Polacy mieli jeszcze droższy prąd – komentuje ironicznie tę decyzję Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ „S” w KWB Turów.
W dniach 12–13 marca 2024 odbywało się w Falentach pod Warszawą Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Niemiecki koncern niedawno zdecydował o zakończeniu produkcji modelu „Transporter”, który był flagowym produktem fabryki w Volkswagen Poznań od ponad 30 lat. Nierozerwalnie wiąże się to z ryzykiem redukcji zatrudnienia. Międzyzakładowa „Solidarność” wynegocjowała od zarządu amortyzację tych zmian w postaci zabezpieczenia stałych miejsc pracy oraz bonusów finansowych.
Dziś w Spale obraduje Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.
- To historyczna umowa. Jeszcze żadna branża nie podpisała podobnego dokumentu określajacego jej sytuację w kontekście Zielonego Ładu - przekonuje Piotr Łusiewicz, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność". Przedstawiciele Związku z przewodniczącym KK NSZZ "S" Piotrem Dudą brali aktywny udział w pracach nad kształtem tego dokumentu.