Czy dobra zmiana w ochronie zdrowia jest możliwa? To pytanie, które już ponad rok po wyborach parlamentarnych nadal pozostaje bez odpowiedzi. Od wielu lat sytuacja służby zdrowia jest źle oceniana, zarówno przez pacjentów, personel medyczny, związki zawodowe jak i ekspertów w tej dziedzinie. Długo oczekiwana strategia zmian w systemie ochrony zdrowia przedstawiona przez obecnego Ministra Zdrowia w dużej mierze nie spełniła oczekiwań i propozycji wnoszonych przez NSZZ „Solidarność”. O tym co wydarzyło się w bieżącym roku i co czeka nas w nadchodzącym 2017 roku mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Komisja Certyfikacyjna dokonała oceny wniosków nadesłanych na konkurs "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", m.in. biorąc pod uwagę przestrzeganie prawa pracy, zawieranie układów zbiorowych pracy, zatrudnianie pracowników na czas nieokreślony, uzwiązkowienie oraz funkcjonowanie rady pracowników.
Po dwóch latach od powołania do życia organizacji związkowej we wrocławskim oddziale Amazon Fulfillment Poland i kilku miesiącach intensywnej kampanii organizowania pracowników zatrudnionych w magazynach amerykańskiego giganta, pomiędzy przedstawicielami pracodawcy i Komisją Zakładową podpisane zostało Porozumienie o współpracy. „Solidarność” jest pierwszym związkiem zawodowym na świecie, któremu udało się zawrzeć umowę z największym przedsiębiorstwem handlowym globu.
Możliwość porozumienia się głównych sił parlamentarnych powoduje, że należy w tym momencie powstrzymać się od czynnych działań. - Trzeba dać szansę na powrót do normalności – zdecydowała Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która wczoraj obradowała w Gdańsku na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu.
"Niech wstawiennictwo i opieka błogosławionego księdza Jerzego towarzyszy panu przewodniczącemu i współpracownikom w dziele promowania dziedzictwa "Solidarności" i w służbie ludziom pracy". Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Białymstoku przekazał Piotrowi Dudzie relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wręczenia dokonał w Gdańsku podczas obrad Komisji Krajowej Józef Mozolewski, szef ZR Podlaskiego.
- Budował mosty dialogu i porozumienia - mówił były przewodniczący NSZZ "Solidarność". W niedzielę 8 stycznia w Szczecinie została odprawiona msza św. żałobna w intencji Longina Komołowskiego. Z ramienia Związku w uroczystości uczestniczyli Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK, Marian Krzaklewski, przewodniczący "Solidarności" w latach 1991-2002 i Mieczysław Jurek, szef regionu Pomorze Zachodnie.
- Chciałbym, abyśmy w dialogu i porozumieniu wypracowywali rozwiązania zgodne z prawami pracowniczymi i naszą gospodarką - mówił Piotr Duda, szef Komisji Krajowej podczas spotkania ze strukturami branżowymi NSZZ "Solidarność" .
Z raportu GUS wynika, że najuboższą grupę gospodarstw domowych stanowią rodziny wielodzietne. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Działania prorodzinne w latach 2010-2015". Raport obejmuje okres przed wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus.
Stanowisko NSZZ „Solidarność” Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej z dn. 4 stycznia 2017 roku: NSZZ „Solidarność” MSOiWZŁ negatywnie ocenia propozycje przedstawione przez Wiceprezydenta Miasta Łodzi – p. Tomasza Trelę, dotyczące reformy oświaty w Łodzi
30 grudnia w Warszawie zmarł Longin Komołowski, wieloletni działacz "Solidarności", wicepremier i minister pracy, poseł na Sejm RP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 stycznia o godz.13.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 7 i 8 stycznia msze żałobne zostaną odprawione w Kołbaskowie o godz. 18.00 i Szczecinie o godz. 10.00.
"Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników nie jest wyłącznie instrumentem dotyczącym rynku wewnętrznego, lecz także narzędziem służącym ochronie pracowników". Podczas sesji Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) przyjęto stanowisko w przedmiocie rewizji dyrektywy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.
Prawo pracy powinno być zmienione tak, by było nakierowane na dialog, a nie na konflikt, co ma miejsce obecnie – podkreśla członek Prezydium KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny, odnosząc się do prac prowadzonych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy.
Zespół Brathanki wystąpi ze świąteczno - noworocznym koncertem kolęd w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.
Przyjęta nowelizacja ustawy wprowadza zmianę naliczania kwoty wolnej od podatku w zależności od wysokości rocznego dochodu podatnika. Dochodem nazywamy różnicę między uzyskanymi przychodami (wszystkimi osiągniętymi wpływami wartości materialnych w określonym czasie), a kosztami ich uzyskania. Od dnia 1 stycznia 2017 roku wraz ze wzrostem dochodów podatnika maleć będzie kwota zmniejszająca podatek.
Stawka godzinowa będzie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2017 r. Sposoby ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia określają przepisy ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008). Określona ustawowo wysokość minimalnego wynagrodzenia ma formę zarówno stawki miesięcznej jak i godzinowej.
Jeśli wspierasz godziwą pracę i bardziej sprawiedliwą gospodarkę, poprawę wynagrodzeń i wyższe standardy życia, weź udział w akcji Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych "Social rights first". Do 31 grudnia zbierane są głosy obywateli popierających te ideę.
Niektóre zapisy są obniżeniem obowiązujących obecnie standardów i stwarzają zagrożenie nadużyć. "Solidarność" przekazała Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.
"Proponowane w projekcie zawężenie wykazu prac stanowi jednoznaczne obniżenie dotychczasowych wymagań ustalonych w prawie polskim" - prezydium KK wniosło uwagi do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
2 grudnia 2016 roku portowcy z afiliowanych w ITF/ETF związków protestowali pod biurem firmy Northern Europeean Unifideer w Danii, w Aarhus aby kontynuować kolejny etap europejskiej kampanii ITF/ETF dotyczącej mocowania ładunków.
Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło w listopadzie o 4 procent rok do roku i wyniosło 4 tys. 329,71 zł - podał GUS. Wzrosły płace w większości branż, nieco spadły w górnictwie - do kwoty 8 tys. 243,63 zł.