Radiowa debata młodych o reformie edukacji Wiadomości
Radiowa debata młodych o reformie edukacji

Czy nauczyciele gimnazjalni stracą pracę? Jaki na to wpływ może mieć niż demograficzny? Czy eliminacja zmianowości nauki i zmniejszenie liczebności klas pozwoli zachować liczbę etatów nauczycielskich? Gdzie nauczyciele mogliby znaleźć nową pracę? Jak skutecznie uzdrowić kształcenie zawodowe? O tych kwestiach także dyskutowali goście Debaty Jedynki na antenie Programu I Polskiego Radia – młodzi związkowcy i pracodawcy.

Jawny cennik dopłat do lepszego biodra Wiadomości
Jawny cennik dopłat do lepszego biodra

Powinny być jasne i publicznie dostępne zasady, według których pacjent, którzy chce mieć np. lepszą soczewkę, protezę biodra czy kolana z lepszego materiału, albo bardziej bezpieczne znieczulenie, miałby do tego dopłacać z własnej kieszeni. Takie rozwiązania są nieuniknione, ale muszą być klarowne mówili związkowcy i pracodawcy na posiedzeniu zespołu ds. usług publicznych RDS.

Polacy zadowoleni w 2016 roku. Badanie CBOS Wiadomości
Polacy zadowoleni w 2016 roku. Badanie CBOS

Ponad połowa Polaków (58 proc.) często lub bardzo często odczuwała zadowolenie, że w minionym roku coś im się udało - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 48 proc. ankietowanych wielokrotnie w 2016 roku było czymś szczególnie zaciekawionych i podekscytowanych.

Stanowisko "S" w/s niedopuszczalnych praktyk ograniczania świadczeń pracownikom korzystającym z 500+ Wiadomości
Stanowisko "S" w/s niedopuszczalnych praktyk ograniczania świadczeń pracownikom korzystającym z 500+

Rada Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność stanowczo protestuje przeciwko podejmowanym przez pracodawców z branży handlu wielkopowierzchniowego próbom ograniczania świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownikom korzystającym z programu „Rodzina 500+” - czytamy w specjalnym stanowisku KSBHiU "S" nawiązującym do bulwersujących doniesień o zmuszaniu pracowników handlu wielkopowierzchniowego do ujawniania w specjalnych oświadczeniach faktu pobierania świadczenia 500+

Ograniczone zostaną patologie w agencjach pracy tymczasowej? Wiadomości
Ograniczone zostaną patologie w agencjach pracy tymczasowej?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Firmy coraz częściej korzystają z pracowników tymczasowych. Uważają, że taka forma pracy jest bardziej elastyczna i mniej obciążająca finansowo.

O bezpieczeństwo pracy pracowników socjalnych. Spotkanie w MRPiPS. Wiadomości
O bezpieczeństwo pracy pracowników socjalnych. Spotkanie w MRPiPS.

Trójmiejski Zespół Pracowników Socjalnych, działający przy Sekcji Krajowej Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ „Solidarność” podjął prace nad Kartą Pracownika Socjalnego, której celem jest wypracowywanie standardów bezpieczeństwa dla pracowników socjalnych. W poniedziałek 23 stycznia odbyło się spotkanie zespołu z kierownictwem Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MPRiPS- dyrektor Krystyną Wyrwicką wraz ze współpracownikami Marzeną Bartosiewicz i Janem Łobarzewskim.

Wzmocnić prawa socjalne obywateli UE Wiadomości
Wzmocnić prawa socjalne obywateli UE

23 stycznia Komisja Europejska zorganizowała konferencję wysokiego szczebla poświęconą europejskiemu filarowi praw społecznych.

Projekt RDS w sprawie zmian w Kodeksie pracy przyjęty przez rząd Wiadomości
Projekt RDS w sprawie zmian w Kodeksie pracy przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez związki zawodowe i pracodawców z Rady Dialogu Społecznego. Chodzi o wydłużenie terminów na wniesienie odwołania do sądu pracy do 21 dni. Druga zmiana to wprowadzenia mediacji do sporów w stosunkach między pracodawcą a pracownikiem.

Rozpoczęła się dyskusja o zmianach ustawy o Radzie Dialogu Społecznego Wiadomości
Rozpoczęła się dyskusja o zmianach ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

W zespole RDS ds. rozwoju dialogu społecznego, związki zawodowe i pracodawcy oraz MRPiPS przedstawili wstępne propozycje do nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Solidarność proponuje kluczową zmianę istotnie wzmacniającą samodzielność Rady a także finansowe wsparcie dialogu w województwach.

Rząd bierze odpowiedzialność za naprawę służby zdrowia Wiadomości
Rząd bierze odpowiedzialność za naprawę służby zdrowia

Reforma zdrowia jeszcze szczególnie trudna, a materia bardzo wrażliwa. Jednak to rząd jest z mocy Konstytucji odpowiedzialny za ochronę zdrowia Polaków – mówiła 19 stycznia br. na Posiedzeniu Plenarnym Rady Dialogu Społecznego premier Beata Szydło. Dodała, że potrzebny jest na to jednak czas i dialog na argumenty.

Politolog: Nie Piotr Duda jest tu problemem. Chodzi o opozycję wobec społeczeństwa, które wybrało PiS Wiadomości
Politolog: Nie Piotr Duda jest tu problemem. Chodzi o opozycję wobec społeczeństwa, które wybrało PiS

Monika Olejnik, prof. Czachorowski, portal mygorszysort.pl, czy wcześniej Henryk Wujec – to tylko kilka z przykładów osób, czy mediów, które przepraszały szefa Solidarności Piotra Dudę za pomówienia o rzekomą służbę w ZOMO. W kolejce są m.in.: wiocha.pl, Michał Kamiński i Paweł Olszewski. Miał być i Jarosław Wałęsa, ale dość pokrętnie wycofał się z wpisu na swoim profilu.

Adamowicz nie chce Wyszkowskiego Wiadomości
Adamowicz nie chce Wyszkowskiego

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO) sprzeciwia się kandydaturze Krzysztofa Wyszkowskiego do nowej Rady Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). Każdy z członków założycieli ma suwerenne prawo zgłaszania swoich kandydatów i sprzeciw Adamowicza jest niedopuszczalny, komentuje Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.

Liczymy na podwyżki i premie. Badanie Randstad. Wiadomości
Liczymy na podwyżki i premie. Badanie Randstad.

51 proc. ankietowanych wraz z nowym rokiem oczekiwałoby podwyżki wynagrodzenia, 56 proc. spodziewa się premii - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad pt. "Monitor Rynku Pracy". W ubiegłym roku 49 proc. Polaków spodziewało się podwyżek wynagrodzenia, a 54 proc. liczyło na premię

Ukrywali przed represjami działaczy "S". Po 35 latach zostali nagrodzeni Wiadomości
Ukrywali przed represjami działaczy "S". Po 35 latach zostali nagrodzeni

Medale dla ukrywających działaczy solidarności w latach 1981-1989 wręczono w siedzibie NSZZ Solidarność Region Mazowsze. Organizatorem był region podlaskiej "S".

Nie dostajesz 13 zł? Zgłoś się do nas. Wspólna akcja PIP i Solidarności Wiadomości
Nie dostajesz 13 zł? Zgłoś się do nas. Wspólna akcja PIP i Solidarności

NSZZ „Solidarność” wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy będzie prowadzić wspólną akcję mającą na celu wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej. – To cenna inicjatywa! Wsparcie Solidarności, która ma swoje struktury w całym kraju bardzo jest nam potrzebne – odpowiedział Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy.

Czy polscy europosłowie poprą interesy pracownicze? Wiadomości
Czy polscy europosłowie poprą interesy pracownicze?

W tym tygodniu Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych. Inicjatywa ta ma na celu m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa socjalnego obywateli UE.

Solidarność wspólnie z PIP wyegzekwuje 13 zł/h Wiadomości
Solidarność wspólnie z PIP wyegzekwuje 13 zł/h

NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia o uruchomienie wspólnej akcji mającej na celu wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach. Jest to reakcja na coraz liczniejsze sygnały, że wielu pracodawców nie przestrzega obowiązującej od stycznia tego roku 13-złotowej stawki minimalnej.

Apel o status nauczyciela dla wychowawców w domach dziecka Wiadomości
Apel o status nauczyciela dla wychowawców w domach dziecka

Krajowy Sekretariat Nauki i Oświaty NSZZ "Solidarność" apeluje do Anny Zalewskiej, ministra edukacji narodowej o przywrócenie wychowawcom z domów dziecka statusu nauczyciela.

Obowiązki pracodawcy w okresie zimy Wiadomości
Obowiązki pracodawcy w okresie zimy

Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.

Kupuj odpowiedzialnie. Raport "Praca za grosik". Wiadomości
Kupuj odpowiedzialnie. Raport "Praca za grosik".

Metka na obuwiu "Made in Europe", która dla wielu klientów jest oznaką godziwych warunków pracy i przyzwoitej zapłaty dla pracowników wcale nie oznacza, że tak właśnie dzieje się naprawdę. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie w ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty opublikowała raport "Praca za grosik. Realia pracy w przemyśle obuwniczym w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Polsce, Rumunii i na Słowacji".

Emerytury
Stażowe