To upolityczniona instytucja, która zamiast łączyć dzieli. Nie widzimy zasadności dalszego funkcjonowania naszych przedstawicieli i do odwołania zawieszamy ich pracach Rady i Rady Historycznej ECS – napisali w liście do dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ „Solidarność”.
5 lutego sztab protestacyjno-strajkowy Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Katowicach zdecydował o zaostrzeniu protestu. Po feriach zimowych komisje zakładowe związku rozpoczną spory zbiorowe z dyrektorami szkół.
- Solidarność to nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie - nauczał nas Jan Paweł II. Pomóżmy naszemu zasłużonemu dla Związku i dla branż koledze Jankowi Hałasowi, byłemu szefowi ZR NSZZ "Solidarność" Gdańskiego, byłemu członkowi Krajowej Sekcji Portów Morskich i Sekretariatu Transportowców NSZZ "Solidarność", którego rodzina została dotknięta ciężką chorobą.
We wszystkich regionach odbyły się odwiedziny i spotkania z posłami i senatorami Zjednoczonej Prawicy w ramach akcji informacyjnej sztabu protestacyjno-strajkowego NSZZ „Solidarność”. Z większością parlamentarzystów udało się spotkać. Przekazano im stanowisko Związku z postulatami.
Uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów 38. rocznicy zakończenia strajku generalnego na Podbeskidziu.
Senat RP przyjął bez poprawek projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (tzw. Mama+). Choć początkowa wersja projektu różniła się od tego skierowanego do Sejmu w drodze konsultacji społecznych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uwzględniło większość uwag „Solidarności”, które ostatecznie znalazły się w projekcie przyjętym 1 lutego br. przez Senat.
W siedzibie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” 31 stycznia odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczęcia akcji ogłoszonej przez Krajowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność”. W pierwszym akcie akcja polega na odwiedzaniu biur posłów i senatorów Zjednoczonej Prawicy.
Prezydium Zarządu Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ „Solidarność" informuje, że w dniu 4 lutego 2019 r. przedstawiciele Prezydium Zarządu Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ „Solidarność" spotkają się z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości oraz z Dyrektorem delegatury zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność" informuje, że w dniu 4 lutego 2019 r. o godz. 8.30 przedstawiciele Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność" spotkają się z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w siedzibie władz regionalnych Prawa i Sprawiedliwości w Białymstoku, ul. Zwycięstwa 26C.
24 stycznia przedstawiciele Rady UE oraz Europarlamentu uzgodnili tekst dyrektywy dotyczącej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
Trwa tygodniowy strajk załogi fabryki Audi w Győr ogłoszony 24 stycznia przez związki zawodowe, żądające natychmiastowej 18-procentowej podwyżki wynoszącej nie mniej niż 75 tys. forintów (235 euro, czyli ok. 1 tys. zł).
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej". Piotr Duda szeroko i niekiedy ostro komentował doświadczenia współpracy z rządem. I te dobre, i te niekoniecznie satysfakcjonujące.
NSZZ Solidarność wręczy posłom list dotyczący zarobków w NBP. Poniżej prezentujemy jego treść.
Kazimierz Grajcarek, międzyzwiązkowy koordynator ds. Projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2018. Wyróżnienie to przyznało Wydawnictwo Górnicze, które wydaje Trybunę Górniczą oraz portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie. Tytuł wręczono w poniedziałek, 28 stycznia, w Katowicach w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
W poniedziałek 4 lutego odbędzie ogólnopolska akcja odwiedzin biur poselskich i senatorskich Zjednoczonej Prawicy. To pierwsza z akcji prowadzonej przez Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ “Solidarność”, który zawiązał się 11 stycznia w Warszawie.
Wbrew słowom zastępcy redaktora naczelnego „Wyborczej” Jarosława Kurskiego dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na historyczną Salę BHP Stoczni Gdańskiej, która m.in. dzięki ministrowi Piotrowi Glińskiemu ma status muzeum, nie ma nic wspólnego ze zmniejszeniem przez MKiDN kwoty finansowania Europejskiego Centrum Solidarności. Próba łączenia tych dwóch spraw, jak sugeruje to wicenaczelny „GW”, jest niedopuszczalna.
- Pracodawca odrzucił wniosek o doraźne czynności związkowe. Przez to członkowie Komisji Zakładowej stanęli w obliczu zagrożenia wypowiedzenia z pracy w trybie artykułu 52. Dlatego podjęliśmy decyzję, że na dzień 23 stycznia zakończymy protest - mówi Dariusz Paczuski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Auchan Polska, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
Działacze oświatowej „Solidarności” na swoim zebraniu w dniu 23 stycznia podjęli uchwałę o powołaniu Sztabu Protestacyjno-Strajkowego, na którego czele stanęła Danuta Utrata, przewodnicząca struktur oświatowych „Solidarności”.
W markecie sieci Auchan w podwarszawskich Łomiankach trwa protest okupacyjny. Związkowcy przebywają w jednym z pomieszczeń biurowych na terenie marketu. W proteście uczestniczy 7 osób. Są to członkowie Komisji Zakładowej Solidarności z Auchan oraz przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfred Bujara. W tym czasie inni działacze Solidarności zorganizowali przed budynkiem sklepu pikietę poparcia dla protestujących.
23 stycznia o godz 9:00 w markecie sieci Auchan w podwarszawskich Łomiankach rozpoczęła się spontaniczna akcja protestacyjna zorganizowana przez zakładową Solidarność. Związkowcy domagają się m.in.: konstruktywnego dialogu, realnego wzrostu płac dla wszystkich pracowników, wzrostu zatrudnienia ze względu na bardzo duże przeciążenie pracą, pełnego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.