W dniach 25 i 26 listopada w Warszawie odbyły się warsztaty „Wzmocnienie naszego związku”, które były dedykowane dla związkowców z międzynarodowych koncernów.
Dziś o godz. 20.10 w programie „Alarm!” na antenie TVP1 poruszono temat akcji Solidarności ws. bisfenolu A - substancji zwiększającej ryzyko nowotworów oraz niepłodności.
"W dniu 27 listopada 2019 r. odbyły się negocjacje przedstawicieli NSZZ Solidarność z Zarządem Castorama Polska Sp. z o.o. w sprawie przywrócenia do pracy zwolnionych dyscyplinarnie liderów związkowych organizacji związkowej" – czytamy w komunikacie po spotkaniu przedstawicieli Solidarności z Zarządem Castorama Polska Sp. z o.o.
Na Zamku Królewskim w Warszawie 26 listopada 2019 r. odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Haliny Krahelskiej oraz nagród w XXVI edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Wręczono także Nagrodę Głównego Inspektora Pracy w konkursie „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy”. Pracodawcy odebrali także dyplomy gratulacyjne i nagrody przyznane przez partnerów społecznych z NSZZ Solidarność.
Powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej to jeden z najważniejszych postulatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Nasze trwające ponad rok działania negocjacyjne dotyczące zmiany systemu wynagradzania znalazły odzwierciedlenie w podpisanym 7 kwietnia porozumieniu między KSOiW NSZZ „Solidarność” a rządem. Punkt VI tego porozumienia brzmi: Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r.
Hutnictwo w Polsce przeżywa ogromny kryzys, który nie ominął również Regionu Śląska Opolskiego. W województwie opolskim usytuowane są trzy zakłady hutnicze: Oddział Arcelor Mittal Polska S.A. w Zdzieszowicach (koksownia), Oddział Alchemia S.A. Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem oraz Huta Małapanew w Ozimku. W wymienionych zakładach zatrudnionych jest 2800 pracowników. Utrata jednego miejsca pracy w hutnictwie pociągnie za sobą pięć innych w zakładach branży stalowej współpracujących z hutnictwem. W dobrych czasach dla hutnictwa w naszym regionie było zatrudnionych 18000 pracowników - mówi Dariusz Brzęczek, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego, przewodniczący "Solidarności" w Oddziale Alchemii S.A. Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem.
W sprawie wdrożenia rozwiązań usprawniających działalność obecnych placówek kształcenia specjalnego oraz zaniechania zamiaru ich likwidacji poprzez ich włączenie do szkolnictwa ogólnodostępnego odbyło się listopadowe posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Inicjatorem podjętego tematu była "Solidarność" przy Zespole Szkół Specjalnych w Opolu, której przewodniczy Joanna Uchacz.
Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gdańsku informuje, że w dniach 2 i 3 grudnia (poniedziałek i wtorek), od godz. 10.00 odbędą się występy laureatów VI Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego: „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Patronem Konkursu jest Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Miejsce: Gdańsk, Wały Piastowskie 24, budynek „S” – sala „Akwen”.
- Wprowadzenie neutralności klimatycznej wg pomysłów Komisji Europejskiej to katastrofa dla polskiej gospodarki - powiedział w Radiu Gdańsk Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Koszt to od 500 do 700 mld Euro. "Solidarność" wzywa polski rząd do zablokowania unijnych propozycji, które mają być tematem szczytu Rady Europejskiej w grudniu br.
- Żaden z naszych pracowników nie otrzymał upomnienia ustnego, pisemnego, nagany, tylko od razu artykuł 52 i to w dziwnych nieraz okolicznościach, że łapankę robili na ulicy by komuś wręczyć [dokument - red.] i tak dalej. Takie przypadki były. To ewidentna wojna ze związkiem - mówił zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz, w programie Echa Dnia na kanale TVP3.
- Żaden z naszych pracowników nie otrzymał upomnienia ustnego, pisemnego, nagany, tylko od razu artykuł 52 i to w dziwnych nieraz okolicznościach, że łapankę robili na ulicy by komuś wręczyć [dokument - red.] i tak dalej. Takie przypadki były. To ewidentna wojna ze związkiem - mówił zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz, który był dzisiejszego wieczoru gościem na antenie TVP 3 w programie Echa Dnia.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 listopada 2019 r. w zielonogórskiej „Palmiarni”, podsumowano wybrane projekty prewencyjne i promocyjne realizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy. Wyłoniono laureatów konkursów „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej”, „Buduj bezpiecznie” i najaktywniejszego społecznego inspektora pracy. Za podjęte działania zmierzające do poprawy poziomu bezpieczeństwa pracy wręczono „Dyplomy Państwowej Inspekcji Pracy” oraz świadectwa ukończenia programu prewencyjnego.
We wtorek 26 listopada o godzinie 10:00 uczniowie z ponad 550 szkół w całej Polsce przystąpili do pierwszego etapu ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Wydarzenie organizowane przez Fundację Centrum Solidarności odbywa się już po raz siódmy, z roku na rok ciesząc się coraz większym zainteresowaniem uczniów. Uczestnicy na etapie szkolnym będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z najnowszej historii kraju lat 1970-1990. Najlepsi z nich spotkają się na finale i powalczą o stypendia naukowe i indeksy na studia. Patronat medialny nad konkursem sprawuje "Tygodnik Solidarność".
Przed sklepem przy ulicy Popularnej rozdawano ulotki przechodzącym klientom Castoramy. To jedna z form protestu przeciw bezprawnemu zwolnieniu 9 członków Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność. Protesty odbyły się w całym kraju.
W całej Polsce odbyły się dziś protesty pod sklepami Castoramy przeciwko bezprawnemu zwolnieniu 9 członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W samej Warszawie zgromadziło się około tysiąca osób. Znamy wyniki rozmów pomiędzy związkowcami, a zarządem Castoramy.
Zarząd Castorama Polska bezprawnie zwolnił 9 członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” za wpisy na portalach społecznościowych informujące o łamaniu przepisów BHP i warunków pracy w sklepach. - Żądamy natychmiastowego przywrócenia do pracy członków Komisji Zakładowej oraz wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych wobec osób, które dopuściły się bezprawnych działań antyzwiązkowych - podkreślają związkowcy, którzy protestują dziś pod sklepami sieci Castorama w całej Polsce.
W całej Polsce trwają protesty pod sklepami Castoramy przeciwko bezprawnemu zwolnieniu 9 członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W samej Warszawie zgromadziło się około tysiąca osób. Jak poinformował zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz, trwają rozmowy pomiędzy zarządem Castoramy, a związkiem zawodowym Solidarność.
Życzenia z okazji Dnia Kolejarza od Piotra Dudy, lidera Związku.
– Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych. I to jest dla nas najważniejsze (...) Państwo musi być tam, gdzie obywatelowi dzieje się krzywda – mówił w programie "Debata" szef Solidarności Piotr Duda.
W dzisiejszej „Debacie” na TVP Info gościem Anny Grabowskiej będzie szef „Solidarności” Piotr Duda. Wśród najważniejszych tematów expose Premiera, propozycje klimatyczne Rady Europejskiej i dialog społeczny. Emisja w sobotę o godz. 15.00 w TVP Info.