W weekendy pojawiają się rodziny, dzieci, pracownicy sądów, przyjaciele protestujących.
– Każda decyzja PIP przekłada się na poprawę warunków pracy. Inspektorzy widzą sens swojej pracy, gdy przychodzą po kontroli i stwierdzają, że w konkretnym miejscu poprawiły się warunki pracy, czy wzrosło bezpieczeństwo – mówił Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy w czasie Uroczystości Jubileuszu Obchodów 100-lecia Inspekcji Pracy
Nabierają tempa prace nad przyszłorocznym budżetem. Po wspólnym stanowisku Solidarności, OPZZ i Forum ZZ, swoje propozycje przedstawił rząd. Te w formie pisemnej muszą trafić do partnerów społecznych do 15 czerwca.
Czas wreszcie na jednolitą siatkę płac dla pracowników sfery finansów publicznych, bo dzisiejszy system jest wewnętrznie sprzeczny i skomplikowany. I czas wreszcie oderwać te podwyżki od budżetu, a odnieść je do PKB i stanu gospodarki, której wskaźnikiem jest np. przeciętne wynagrodzenie - powiedział rzeczni "Solidarności" Marek Lewandowski w programie "Moja Praca" na antenie TVP 3.
Dziś w Warszawie odbywa się Kongres Krajowego Sekretariatu Transportowców NSZZ "Solidarność". W czasie obrad delegaci wybrali nowego przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu. Został nim Henryk Grymel. Grymel zastąpił na tym stanowisku Bogdana Kubiaka, który skupi się obecnie na pracy w Prezydium Komisji Krajowej „S”.
Wystawa „Ojciec Święty z Solidarnością – Solidarność z Ojcem Świętym”, konferencja „Obudził w nas Solidarność...” oraz wręczenie tytułu Człowieka Roku Tygodnika Solidarność ks. Prałatowi Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi Bazyliki Św. Brygidy w Gdańsku, to główne elementy obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, które odbędą się 3 czerwca w Gdańsku w historycznej Sali BHP.
Pogrzeb szefa OPZZ Jana Guza odbędzie się w najbliższą środę, tj. 29 maja w Białej Podlaskiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 53/55. Początek mszy św. żałobnej o godz. 13.00.
28 maja o godz. 06.00 rozpocznie się bezterminowy strajk w Airbus Poland S.A. Strajk jest efektem braku porozumienia pracowników z zarządem spółki. W dniu 28 marca 2019 r. w Airbus Poland S.A. przeprowadzone zostało referendum strajkowe, w którym wzięło udział 411 Pracowników. 385 poparło zorganizowanie akcji strajkowej.
Nie żyje Jan Guz. Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych miał 63 lata.
Sieci handlowe zostaną opodatkowane. Sąd Unii Europejskiej przyznał rację polskiemu rządowi w sporze z Komisją Europejską.
Kolejny dzień obrad Kongresu EKZZ koncentrował się na tematyce przemian w świecie pracy. Mówiono m.in. o zmianach klimatycznych, cyfryzacji gospodarki, polityce przemysłowej oraz kwestiach związanych z wymiarem społecznym Europy. Wiele uwagi poświęcono potrzebie włączania młodych ludzi w ruch związkowy. W tej sprawie zabrał głos delegat NSZZ „Solidarność”, Mateusz Szymański, który stwierdził, że związki zawodowe muszą uwzględnić głos młodych przy podejmowaniu decyzji o swoich dalszych działaniach, jeśli chcą sprostać wyzwaniom przyszłości. Było to kolejne, po Edycie Odyjas, wystąpienie przedstawiciela „S” na Kongresie EKZZ.
W ramach Roku Patrona NSZZ „Solidarność” błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki związkowcy z Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” pielgrzymowali w sobotę 18 maja do Sanktuarium na Żoliborzu. Wraz ze związkowcami do Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki pielgrzymowali ksiądz doktor Krzysztof Kida duszpasterz ludzi pracy Stalowej Woli i ksiądz Krzysztof Rusiecki krajowy duszpasterz rzemieślników.
W trzecim dniu odbywającego się w Wiedniu Kongresu Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wybrane zostaną nowe władze Konfederacji.
Trwa strajk fizjoterapeutów, który przyjął formę głodówki. Dane dotyczące zasięgu strajku są rozbieżne. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii twierdzi, że strajkują pracownicy 29 szpitali i jednego uzdrowiska, ministerstwo uważa, że problem dotyczy głównie dwóch ośrodków na Śląsku, a i tam udało się zapewnić pacjentom opiekę zastępczą.
Ludzie widzą, że gdy zgłoszą do nas problem, to zostaje on rozwiązany. Dlatego się zapisują – mówi Dawid Brożek, przewodniczący Solidarności w Tenneco. Związek powstał w tej firmie kilka miesięcy temu. Dziś zrzesza ponad 150 pracowników i ciągle się rozwija.
Reprezentatywne centrale związkowe przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej, minimalnego wynagrodzenia oraz państwowej sferze budżetowej. Powinny wynieść odpowiednio: 8,6 proc., 12 proc. i 15 proc. Centrale oczekują też systemowego zagwarantowania waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno-rentowych.
W ramach programu W RODZINIE SIŁA w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyło się spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica”.
Na Kongresie EKZZ trwa dyskusja na temat Planu Działania tej Konfederacji na lata 2019-2023. Podczas dyskusji na temat III rozdziału Planu - „walka o wyższe płace, silne rokowania zbiorowe i prawa, które można wyegzekwować dla wszystkich” głos zabrała Edyta Odyjas, delegatka NSZZ „Solidarność”. Ubrana w strój, w który ubrana jest na co dzień w miasteczku, gdzie trwa protest pracowników wymiaru sprawiedliwości mówiła o problemie niskich płac w tej grupie zawodowej i braku prawa do strajku.
9. Rodzinny Rajd Rowerowy przejechał 19 maja br. ulicami Lublina. Rowerzyści mieli do wyboru trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności i odległości. Na mecie odbył się festyn rodzinny. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Lubelska „Solidarność” po raz kolejny pokazała, że niedziela to dzień dla rodziny.
Do miasteczka namiotowego pracowników sądów i prokuratury przed Ministerstwem Sprawiedliwości przybyli przedstawiciele Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków "Solidarności".