Szef „Solidarności” Piotr Duda był gościem podczas dzisiejszego zaprzysiężenia Prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym. Będzie również uczestniczył w innych przewidzianych na dzisiaj wydarzeniach związanych z inauguracją drugiej prezydenckiej kadencji.
Proponowana przez rząd wysokość minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku na poziomie 2800 zł realizuje oczekiwania Związku – czytamy w decyzji Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie „Solidarność” oczekuje wyższej od propozycji rządu waloryzacji rent i emerytur oraz wyższego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.
Do Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” trafiła niezwykła kolekcja znaczków, bibuły, zdjęć i pamiątek przekazana przez Stanisława Bieńka – przywódcy strajku 1980 r. w kieleckiej fabryce łożysk tocznych, delegata na I KZD. - To absolutnie wyjątkowe pamiątki i dokumenty – oceniła kolekcję Joanna Lewandowska z Archiwum KK.
Grupową akcję oddawania krwi zorganizowali w piątek 31 lipca policjanci i funkcjonariusze służby więziennej należący do opolskiej Solidarności.
W piątek 31 lipca odbyła się kolejna akcja krwiodawcza zorganizowana wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski.
3 sierpnia br., w wieku 50 lat zmarł Ireneusz Pasis - przewodniczący KZ NSZZ Solidarność w PeBeKa, członek Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność (w latach 2010-2018), delegat na Walne Zebranie Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Soldiarność oraz delegat na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność, członek rady nadzorczej KGHM.
W wieku 26 lat, po walce z nowotworem zmarł Emil Lewandowski.
Dobry pracownik to wypoczęty pracownik, jednak warto zastanowić się nad tym, jak wypoczywać. Dlaczego pracodawcy powinni dbać o to, by pracownicy regularnie odpoczywali? O tym, co znaczy dobrze odpocząć i jak przygotować swoją organizację pracy tuż przed urlopem rozmawiano w ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk”.
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Pokolenia Wolności”, poświęconą pięciu rodzinnym sztafetom w walce o wolność Ojczyzny.
23 lipca w siedzibie Oddziału ZR w Leżajsku odbyło się spotkanie członków Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników DPS Piskorowice – Mołynie z udziałem Marka Hojło – przewodniczącego Oddziału ZR i Rafała Rzepeckiego – radcy prawnego ZR. Pomimo zaproszenia, nie pojawił się przedstawiciel starosty leżajskiego, choć spotkanie poświęcone było bieżącej sytuacji pracowników i podopiecznych placówki podległej starostwu.
Region Słupski NSZZ Solidarność przekazał do Komisji Krajowej NSZZ Solidarność półroczną ankietę dotyczącą uzwiązkowienia na terenie Regionu. Z ankiety tej wynika, że w ostatnim półroczu liczba członków NSZZ Solidarność Regionu Słupskiego zwiększyła się o prawie 10% i wydaje się, że nadal rośnie.
Ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie odebrali środki ochrony osobistej przed koronawirusem. Maseczki, filtry i specjalne koszulki przekazali Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego i wiceprzewodniczący ZR Dariusz Mądraszewski.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przekazała na rzecz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w formie darowizny 10 stojaków na kroplówki, które ufundował Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego w ramach przeciwdziałania COVID-19.
Praktyczna realizacja przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) znacząco odbiega od intencji ustawodawcy. W efekcie publiczne pieniądze nadal kierowane są do firm łamiących prawo przy cichym przyzwoleniu państwa i jego instytucji kontrolnych, które nie reagują w należyty sposób. Zamówienia publiczne często realizowane są kosztem rzeszy nieprawidłowo wynagradzanych pracowników pracujących na umowach śmieciowych.
Lech Wałęsa ma sądowy zakaz wypowiadania twierdzeń, że szef „Solidarności” Piotr Duda służył w ZOMO. Jednocześnie Sąd Okręgowy w Gdańsku nie zasądził nakazu publikacji przeprosin, dlatego reprezentujący powoda mec. Bogusław Kosmus wystąpi z wnioskiem o uzasadnienie wyroku.
We wtorek resort aktywów państwowych i zarząd Polskiej Grupy Górniczej przedstawią stronie społecznej program naprawczy dla spółki, zakładający - co wiadomo nieoficjalnie - m.in. zamknięcie kopalń Ruda i Wujek. "Będziemy walczyć o każde miejsce pracy" - zapowiadają związkowcy.
40 lat temu, 8 lipca 1980 roku rozpoczął się protest załogi Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, nazwany później Świdnickim Lipcem. Trwał 4 dni. Pracownicy przyszli do pracy po podanej wcześniej w telewizji informacji o podwyżkach cen żywności z wyłączeniem żywienia w barach zakładowych. Kiedy poszli do baru na śniadanie, zobaczyli, że ceny i tu zdrożały. Wrócili na swoje stanowiska pracy i na wezwanie Mirosława Kaczana – „chłopaki nie robimy” pomału stanęła cała hala produkcyjna. Trzeba dodać, że świadomość robotników rosła już od lat 70-tych ubiegłego wieku. Łatwiej było wyjechać na zachód, zobaczyć jak tam żyją ludzie. Zaczęły docierać do nas wydawnictwa drugiego obiegu, np. „Robotnik”. O prawdziwej sytuacji w kraju dowiadywaliśmy się słuchając radia „Wolna Europa”, które pokazywało nam jak można żyć lepiej. Rosły ceny, pojawiały się trudności w zaopatrzeniu, puste półki w sklepach, a „propaganda sukcesu” mówiła coś zupełnie innego.
Obchodząc swoje 40-lecie przypominamy prawdę, że jest tylko jedna Solidarność, którą tworzyły miliony ludzi, którzy zapłacili za to swoim zdrowiem i życiem. Oni zasługują na ich upamiętnienie – mówił Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność, odczytując list przewodniczącego Piotra Dudy.
Do końca miesiąca rząd ma przedstawić dane makroekonomiczne, które są podstawą do rozpoczęcia prac nad przyszłorocznym budżetem, w tym nad wysokością płacy minimalnej.
Już od 22 dni zawodnicy rywalizują wirtualnie w ORLEN e-Maratonie "Solidarności" z 5-tką w tle. Na liście startowej jest już ponad 400 zawodników z 202 miast! Pamiętajcie! Starujemy przez całe lato. Od 1 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020. Do wyboru jest dystans królewski - do pokonania jednorazowo, maraton w formule na raty oraz bieg towarzyszący na 5 km. Każdy bieg będzie miał osobną klasyfikację. Wybór maratonu w wersji etapowej pozwala zawodnikom na pokonanie pełnego dystansu 42,195 km w maksymalnie 7 etapach, choć można pobiec np. 2, 3, 4, 5 lub 6 etapów.