Z oburzeniem przyjmujemy decyzję Sejmu RP o nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu najważniejszych osób w państwie, przyznającej wysokie podwyżki m.in. prezydentowi, premierowi, członkom rządu, posłom, senatorom, wojewodom, a także samorządowcom - czytamy w stanowisku Prezydium KK NSZZ "Solidarność".
- Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska i Ewa Ossowska uratowały i proklamowały strajk solidarnościowy! - przypomina w mediach społecznościowych historyk i członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej dr Sławomir Cenckiewicz.
Działaczka społeczna i opozycjonistka w okresie PRL, legendarna "Anna Solidarność" 15 sierpnia obchodziła urodziny.
W sobotę nad ranem zmarł Henryk Wujec, były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz "Solidarności", więzień polityczny, po 1989 roku wieloletni poseł, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformowała PAP małżonka zmarłego Ludwika Wujec.
- Wtedy wszyscy, którzy stanęliśmy do strajku, w pierwszym rzędzie myśleliśmy o sprawach przyziemnych, socjalnych. To nie było tak, że przewidywaliśmy zawalenie się całego bloku komunistycznego. W zakładach pracy spisywaliśmy nawet po 40-50 postulatów, głównie socjalnych, a to dlatego, bo warunki w jakich pracowaliśmy były tragiczne - mówi specjalnie dla portalu Tysol.pl zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Tadeusz Majchrowicz w rozmowie nt. strajku w Stoczni Gdańskiej, który rozpoczął się 14 sierpnia 1980 roku. Rozmawiał Robert Wąsik.
40 lat temu, 14 sierpnia 1980 r., w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który doprowadził do podpisania w tym miejscu 31 sierpnia porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ „Solidarność” – niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Stronie społecznej Rady Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r. oraz w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. - poinformowano w komunikacie na stronie RDS.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z rosnącym niepokojem obserwuje eskalację przemocy stosowanej przez milicję i wojsko na Białorusi wobec pokojowych manifestacji obywateli, którzy w wyborach prezydenckich jednoznacznie opowiedzieli się za zmianami politycznymi w swoim kraju - napisały w stanowisku władze Związku.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" podjęła decyzję o nieuczestniczeniu w środowym spotkaniu z min. edukacji w sprawie tzw. rozporządzenia płacowego. - Powodem naszej absencji jest oburzenie na lekceważące traktowanie KSOiW NSZZ „Solidarność” przez Rząd RP oraz niedotrzymanie porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. - tłumaczą związkowcy.
Poniżej przedstawiamy program obchodów 40-lecia NSZZ Solidarność w Regionie Podlaskim.
Wyrównanie świadczenia emerytalnego lub rentowego do kwoty 2400 zł działaczom opozycji w PRL to podziękowanie za to, że walczyli, byśmy dzisiaj żyli w wolnej, niepodległej ojczyźnie - powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
W programie "Głos pracownika" opowiadaliśmy o tym jak koronawirus zmienił organizację pracy. Wiele firm decyduje się na tak zwaną pracę hybrydową. To możliwość wykonywania swoich obowiązków po części z biura, a po części zdalnie.
Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) i Paneuropejska Rada Regionalna (PERC) MKZZ uważnie i z dużym zaniepokojeniem śledzą obecną sytuację na Białorusi po ostatnich wyborach prezydenckich. EKZZ i PERC żądają natychmiastowego uwolnienia związkowców zatrzymanych za udział w pokojowych protestach przeciwko sfałszowanym wyborom, w szczególności Mikołaja Zimina, byłego przewodniczącego Białoruskiego Niezależnego Związku Zawodowego, oraz Maksyma Seredy, przewodniczącego UMTO - Niezależnego Związku Zawodowego Górników.
1 lipca 2020 ruszył wyjątkowy, ze względu na panującą sytuację pandemiczną „Orlen e-maraton Solidarności”. Trwać będzie do 31 sierpnia 2020 r. Do wyboru jest dystans królewski – do pokonania jednorazowo, maraton w formule na raty oraz bieg towarzyszący na 5 km.
Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność” to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i świata. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji Radio Gdańsk przygotowuje w sierpniu cykl wyjątkowych debat, które odbywają się na antenie Radia w każdą środę miesiąca po godz. 11:00.
Wystawa na 40-lecie powstania Związku miała być plenerowa. Miała stanąć w czterech miastach, gdzie w sierpniu i wrześniu 1980 roku podpisano porozumienia, dzięki którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, oraz w Warszawie. Pandemia zweryfikowała te plany. Wystawa jest wirtualna i od wczoraj dostępna na specjalnie do tego stworzonej stronie internetowej.
- Po prostu mają oddać to, co do nich nie należy. Jeśli tego nie zrobią, są zwykłymi złodziejami. Usta pełne frazesów, a tu sobie przytulili czyjąś własność. Te plansze nie były ich własnością, ale były własnością Stoczni, tak czy nie? - mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w rozmowie dla Tysol.pl.
Dzisiaj, w 40-lecie tych przełomowych wydarzeń oddajemy cześć bohaterom tamtych dni, ich odwadze i poświęceniu. Wielu z nich nie ma już wśród nas, wielu na ołtarzu ojczyzny złożyło najcenniejszą ofiarę: swoje życie - mówił wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności, na której poruszono temat obchodów 40. rocznicy powstania Związku.
W poniedziałek w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotra Dudy i wicepremiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Konferencja organizowana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności dotyczyła obchodów 40. rocznicy powstania Związku; poruszono również sprawę tablic z postulatami sierpniowymi, który usiłuje przywłaszczyć Europejskie Centrum Solidarności.
Służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w czasie mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W mszy świętej wziął udział m.in. przewodniczący Piotr Duda, szef Solidarności.