Trwa Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, organizowana jak co roku w trzecią niedzielę września. W tym roku odbywa się ona pod hasłem “Z Matką Odkupiciela – Mocni Nadzieją”. Na miejscu obecny jest Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zwrócił się do przybyłych z przemówieniem.
Trwa Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę organizowana tradycyjnie w trzecią niedzielę września. W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem “Z Matką Odkupiciela – Mocni Nadzieją”. Na miejscu obecnie są m.in. Przewodniczący Piotr Duda, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, poseł Jan Mosiński. Obecne jest rodzeństwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy świętej na jasnogórskich wałach przewodniczy metropolita rzeszowski bp Jan Wątroba. Prezydenta RP reprezentuje Anna Surówka-Pasek
17 września uczniowie z całej Polski przyjechali do stolic wojewódzkich, by w 16 miastach równocześnie przystąpić do testów egzaminacyjnych w ramach VII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Egzamin polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990. Uczniowie liceów i techników z całej Polski rywalizowali o zakwalifikowanie się do drużyny wojewódzkiej, która teraz weźmie udział w wielkim finale Olimpiady.
W przyjętej wczoraj uchwale Parlamentu Europejskiego dot. sytuacji na Białorusi, w punkcie 13 czytamy, że PE w pełni popiera białoruskich pracowników i niezależne związki zawodowe oraz wzywa białoruskie władze i pracodawców do przestrzegania podstawowych praw białoruskich pracowników do strajku bez ryzyka zwolnienia, aresztowania lub innego rodzaju odwetu, zgodnie z konwencjami MOP nr 87 i 98.
W dniu 17 września szef NSZZ Solidarność Piotr Duda odbył ponad godzinną telekonferencję z przewodniczącym Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Luką Visentini. Tematem rozmowy była sytuacja na Białorusi w zakresie poważnych naruszeń praw pracowniczych i związkowych przez władze oraz prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.
14 września br. w Kutnie odbyło się uroczyste poświęcenie Krzyża. Uroczystość, której organizatorem była Rada Podregionu Kutno NSZZ „Solidarność” miała na celu upamiętnienie 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 100. Rocznicę „Cudu nad Wisłą”.
Trzydziesta ósma Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbędzie się 19-20 września 2020. Poniżej publikujemy dokładny program wydarzenia.
Dlaczego należy dostosować przepisy do pracy zdalnej? Jak kształtują się perspektywy zatrudnienia na najbliższe miesiące? W jaki sposób rozmawiać o wynagrodzeniu przed podpisaniem umowy? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy w ostatniej audycji „Głos Pracownika” na antenie „Radia Gdańsk”.
Zdaniem NSZZ „Solidarność” priorytetami przyszłorocznego budżetu powinno być zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, ochrona pracowników i ich rodzin oraz osób najsłabszych. Przedstawiony przez rząd projekt budżetu na rok 2021 w ocenie Prezydium Komisji Krajowej nie gwarantuje realizacji tych celów. Z generalnych wskaźników praktycznie tylko wzrost płacy minimalnej realizuje oczekiwania Związku.
30 sierpnia 1980 w Szczecinie, 31 sierpnia 1980 w Gdańsku, 3 września 1980 r. w Jastrzębiu-Zdroju – podpisano najbardziej znane porozumienia, otwierające drogę do tworzenia niezależnych związków zawodowych w komunistycznej Polsce. Ale niejako po drodze było jeszcze jedno porozumienie, niezwykle ważne, które poprzedzało umowę z Jastrzębia-Zdroju. Zostało podpisane w Wałbrzychu 2 września 1980 r.
XV Forum Ekonomiczne Młodych Liderów odbyło się w tym roku w dniach 8-10 września w Nowym Sączu. Tegoroczna sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła wielu do niecodziennych kroków, ale dzięki technologii forum odbyło się w wirtualnej rzeczywistości. Hasłem forum było "Solidarność młodego lidera - kompetencje jutra". Oficjalnym partnerem wydarzenia była NSZZ "Solidarność", a w panelu dyskusyjnym wziął udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda.
Jednym z wielu wydarzeń towarzyszących 40-leciu podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r. i powstania NSZZ Solidarność jest wystawa „NSZZ Solidarność – nasze początki” oraz wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Uroczystość ta odbyła się w czwartek, 10 września 2020 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
14 września związki zawodowe działające na Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu Dąbrowskim reaktywowały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i ogłosiły pogotowie strajkowe w całym regionie. Powód to decyzje rządu dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej, które zagrażają setkom tysięcy miejsc pracy w górnictwie, energetyce, hutnictwie, motoryzacji oraz w innych sektorach przemysłu. MKPS dał premierowi Mateuszowi Morawieckiego tydzień na rozpoczęcie rozmów. Jeśli tak się nie stanie, ruszą akcje protestacyjne.
"Niech to dzisiejsze spotkanie będzie spotkaniem niezwykłym" – mówił na wstępie uroczystej mszy św. w intencji NSZZ "Solidarność" i Ojczyzny ks. Prałat Eugeniusz Cebulski, proboszcz parafii św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie – "przede wszystkim opartym na gorącym wołaniu do Boga. Przez wstawiennictwo patrona Solidarności błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, a także przez św. Jana Pawła II wspaniałego Polaka, niech Oni za nami orędują" – Kontynuował ks. Prałat.
Udało się! Dzisiaj w końcu indywidualny sukces polskiego kolarza na 31. etapie Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Na mecie trzeciego etapu, prowadzącego z Suchej Beskidzkiej do Jaworzna najlepszy okazał się Stanisław Aniołkowski z CCC Development Team. Tegoroczny Mistrz Polski tym samym utrzymał żółtą koszulkę lidera i staje się największym faworytem do końcowego triumfu.
Porozumienia katowickie, a właściwie porozumienia dąbrowskie podpisane w Hucie Katowice, przesądziły o powstaniu NSZZ „Solidarność” jako jednolitego, ogólnopolskiego związku zawodowego. Treść porozumień, to w praktyce ustawa o związkach zawodowych. Dzisiaj mija 40 lat od ich podpisania.
W Krośnie, na starcie 2 etapu 31. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków rozmawialiśmy z gospodarzem, Tadeuszem Majchrowiczem, przewodniczącym podkarpackiej Solidarności.
W czwartek 10 wrzesienia o godz. 10:30 przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” złożyli w ambasadzie Wielkiej Brytanii petycję w sprawie zwolnionych z pracy działaczy związkowych z sieci Castorama, która należy do brytyjskiej Grupy Kingfisher. Związkowcy apelują do brytyjskiej ambasador Anny Clunnes o podjęcie mediacji w trwającym konflikcie.
- To w Lublinie kolejarze po raz pierwszy w PRL-u w prawdziwy sposób strajkowali. 18 lipca 1980 r. strajkowała w Lublinie kolej, w ten sposób blokując cały węzeł. Było to wydarzenie podniosłe, które miało wielki wkład w drogę ku wolności. Dlatego cieszę się, że wystawa przygotowana przez „Tygodnik Solidarność” zawitała akurat do naszego miasta – mówił podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Droga ku wolności” Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.
Red. naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski był gościem na antenie TVP 3 Warszawa, gdzie opowiedział m.in. o historii Solidarności, a także o przygotowanej przez redakcję "TS" wystawie „Droga ku wolności”, która od 7 września prezentowana jest w formie stacjonarnej na głównych dworcach w Lublinie, Krakowie i Wrocławiu, a także na dworcu centralnym w Warszawie.