- Takich nowatorskich pomysłów trzeba nam więcej na 40-lecie powstania Solidarności – mówił o wystawie „Droga ku wolności” zorganizowanej przez „Tygodnik Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący ZR Małopolskiego NSZZ „S”.
Solidarność jest z Białorusią, jest ze Swiatłaną Cichanouską i z wszystkimi, którzy walczą o wolną, demokratyczną Białoruś i wolne wybory - powiedział w środę szef NSZZ "S" Piotr Duda po spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji.
Jak poinformował rzecznik przewodniczącego NSZZ Solidarność, w środę o 11:30 w warszawskiej siedzibie Solidarności odbędzie się spotkanie ze Swiatłaną Cichanouskią.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wrócił z wizyty na Białorusi, która odbyła się na zaproszenie związkowców z Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych. Przewodniczący "S" spotkał się z liderem BKDZZ Aleksandrem Jaaroszukiem, a także wraz z ambasadorem Marcinem Wojciechowskim oddał hołd śmiertelnej ofierze protestów Aleksandrowi Tarajkowskiemu.
- Dziękuje „Tygodnikowi Solidarność” za to, że przez wystawę „Droga ku wolności” przedstawił historię Solidarności w sposób czytelny, docierający do młodzieży, a nawet dzieci – mówił na otwarciu naszej wystawy we Wrocławiu Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność.
Informacja z ostatniej chwili. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność jest już na terenie Mińska.
- 40 lat temu wybuchła polska Solidarność. To był wielki cud, który nie wydarzył się przypadkowo. On wyrażał polską tożsamość, polską kulturę i to, że Polacy potrafili przeciwstawić się systemowi komunistycznemu, zrobili coś, co było niemożliwe, niewyobrażalne i nieprzewidywalne – mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas otwarcia wystawy „Droga ku wolności” przygotowanej przez redakcję „Tygodnika Solidarność”.
W poniedziałek o godzinie 10 odbędzie się uroczysta prezentacja wystawy przygotowanej przez redakcję "Tygodnika Solidarność", będącej plastycznym przedstawieniem drogi ku wolności, którą podążył polski naród w XX wieku. Wystawa w formie stacjonarnej dostępna będzie od 7 września na miesiąc na głównych dworcach w Lublinie, Krakowie i Wrocławiu a także na dworcu centralnym w Warszawie.
Wystawa w formie stacjonarnej dostępna będzie od 7 września na miesiąc na głównych dworcach w Lublinie, Krakowie i Wrocławiu a także na dworcu centralnym w Warszawie.
31 sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i 38. rocznicy Wydarzeń Gorzowskich. – Gorzów był jednym z aktywniejszych ośrodków antykomunistycznych w kraju – przypomniał podczas swojego wystąpienia przewodniczący gorzowskiej „Solidarności” Waldemar Rusakiewicz.
- Dalej trzymamy wysoko i dumnie nasze sztandary, nie jesteśmy reliktem przeszłości, nasz związek powstał po to, aby dbać o podmiotowość pracownika i interesy ludzi pracy – powiedział w czwartek w Zabrzu przewodniczący "S” Piotr Duda.
Podpisane 3 września 1980 r. Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień zawartych kilka dni wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku. Zdaniem wielu historyków masowe strajki na Śląsku wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych na Wybrzeżu.
XV Forum Ekonomiczne Młodych Liderów Online to największe międzynarodowe spotkanie społeczno-ekonomiczne młodych liderów w Europie. Spotkanie odbędzie się w dniach 8-10 września 2010 r. i odbędzie się pod hasłem "Solidarność młodego lidera - kompetencje jutra". W forum weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda.
Papież Franciszek powiedział w środę, że Porozumienia Sierpniowe przed 40 laty dały początek zmianom politycznym w Polsce i w Europie. O rocznicy utworzenia Solidarności mówił podczas audiencji generalnej w Watykanie, pierwszej od pół roku z udziałem wiernych.
W poniedziałek 31 sierpnia w całym kraju odbywały się uroczystości z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Nie inaczej było w Grudziądzu, gdzie związkowcy godnie upamiętnili okrągłą rocznicę narodzin Solidarności. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wyścig rozpocznie się 9 września na placu Wolności w podkarpackim grodzie, a zakończy 12 września na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera. Podczas rywalizacji, kolarze przejadą cztery etapy w pięciu województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i łódzkim.
Gdańskie tereny postoczniowe powinny odzyskać swoją dawną świetność i ponownie stać się miejscem rozwoju gospodarczego o znaczeniu społecznym i kulturalnym, dlatego Stocznia Cesarska Development i Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisały umowę o współpracy. Jej celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego terenów postoczniowych oraz ich promocja.
31 sierpnia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej nastąpiło wręczenie stypendiów Solidarności. W tym roku przyznano 25 stypendiów. Otrzymali je uczniowie ze szkół z Gdańska, Gdyni, Chojnic, Pucka, Kolbud i Łęgowa, Starogardu Gdańskiego, Rumi, Kościerzyny i Wąglikowic oraz Tczewa.
Łódzkie obchody Sierpnia rozpoczęły się 31 sierpnia br. uroczystym posiedzeniem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność w Instytucie Europejskim, znajdującym się w historycznej siedzibie Zarządu Regionalnego łódzkiej Solidarności. Najważniejszym punktem posiedzenia był panel historyczny przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, w którym wzięli udział pierwszy przewodniczący Zarządu Regionalnego łódzkiej Solidarności Andrzej Słowik oraz pierwszy wiceprzewodniczący Jerzy Kropiwnicki.
W dniach 27-28 lipca 2020 r. w miejscowości Žiar odbyło się 6. spotkanie przedstawicieli pracowników, organizacji związkowych z branży hutniczej i stalowej działających w Czechach, Polsce i na Słowacji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji związkowych - przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność" Andrzej Karol, przewodniczący OZ KOVO US Steel KOŠICE Juraj Varga, przewodniczący HOS OS KOVO Bc. Roman Ďurčo, działający w najważniejszych zakładach stalowych w Czechach, Polsce i na Słowacji.