Wyścig rozpocznie się 9 września na placu Wolności w podkarpackim grodzie, a zakończy 12 września na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera. Podczas rywalizacji, kolarze przejadą cztery etapy w pięciu województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i łódzkim.
Gdańskie tereny postoczniowe powinny odzyskać swoją dawną świetność i ponownie stać się miejscem rozwoju gospodarczego o znaczeniu społecznym i kulturalnym, dlatego Stocznia Cesarska Development i Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisały umowę o współpracy. Jej celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego terenów postoczniowych oraz ich promocja.
31 sierpnia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej nastąpiło wręczenie stypendiów Solidarności. W tym roku przyznano 25 stypendiów. Otrzymali je uczniowie ze szkół z Gdańska, Gdyni, Chojnic, Pucka, Kolbud i Łęgowa, Starogardu Gdańskiego, Rumi, Kościerzyny i Wąglikowic oraz Tczewa.
Łódzkie obchody Sierpnia rozpoczęły się 31 sierpnia br. uroczystym posiedzeniem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność w Instytucie Europejskim, znajdującym się w historycznej siedzibie Zarządu Regionalnego łódzkiej Solidarności. Najważniejszym punktem posiedzenia był panel historyczny przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, w którym wzięli udział pierwszy przewodniczący Zarządu Regionalnego łódzkiej Solidarności Andrzej Słowik oraz pierwszy wiceprzewodniczący Jerzy Kropiwnicki.
W dniach 27-28 lipca 2020 r. w miejscowości Žiar odbyło się 6. spotkanie przedstawicieli pracowników, organizacji związkowych z branży hutniczej i stalowej działających w Czechach, Polsce i na Słowacji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji związkowych - przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność" Andrzej Karol, przewodniczący OZ KOVO US Steel KOŠICE Juraj Varga, przewodniczący HOS OS KOVO Bc. Roman Ďurčo, działający w najważniejszych zakładach stalowych w Czechach, Polsce i na Słowacji.
We wczorajszym programie „Minęła 9” Mateusz Kosiński, publicysta „Tygodnika Solidarność” i Tysol.pl o spuściźnie Solidarności rozmawiał z Krysztofem Ziemcem.
Obchody 40. lecia podpisania Porozumień Sierpniowych w Małopolsce rozpoczęły się w południe złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Solidarności” w Nowej Hucie. Kilka godzin później o 14.30 na pl. Szczepańskim przed siedzibą Zarządu Regionu NSZZ Solidarność odsłonięto plenerową wystawę ,,Wyobraźnia ekstremisty. Rysunki Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie”. W trakcie uroczystości zwracano uwagę na fakt, że rysunki doskonale odtwarzają atmosferę tamtych czasów, która powoli zaciera się w pamięci tych, którzy je przeżyli. – Być może treść tych rysunków sprawiła, że okoliczności jego śmierci pozostają do dziś niewyjaśnione – mówił Wojciech grzeszek, przewodniczący Zarządu Regionu.
Łódzkie obchody Sierpnia rozpoczęły się 31 sierpnia br. uroczystym posiedzeniem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność: w Instytucie Europejskim, znajdującym się w historycznej siedzibie Zarządu Regionalnego łódzkiej „Solidarności”. Najważniejszym punktem posiedzenia był panel historyczny przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, w którym wzięli udział pierwszy przewodniczący Zarządu Regionalnego łódzkiej "Solidarności" Andrzej Słowik oraz pierwszy wiceprzewodniczący Jerzy Kropiwnicki. Panel został wzbogacony filmami dokumentalnymi z archiwum TVP S.A.
W rozmowie z programem „Gość Wiadomości” Piotr Duda, przewodniczący Solidarności wrócił m.in. wspomnieniami do wydarzeń sierpnia 1980 r.
Wielkopolska Solidarność zainicjowała w poniedziałek, przy okazji 40. rocznicy porozumień sierpniowych, zbiórkę na pomoc mieszkańcom Białorusi. Inicjatywę ogłosił podczas jubileuszowych obchodów w Poznaniu szef regionalnych struktur związku Jarosław Lange.
W poniedziałek 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości główne z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. To wielkie święto całego Związku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego fotoreportera.
- Solidarność to nie trend w modzie. Solidarność to przywiązanie do wartości i mówienie o nich codziennie - mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" podczas niedzielnych obchodów 40.rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.
Pokój jest wielkim dobrem, upragnionym przez narody i społeczeństwa. Czas pokoju jest dziełem Boga, ale to też dzieło szlachetności ludzi. Pokój wymaga społecznego porozumienia, a później respektowania jego warunków - mówił podczas kazania w kościele św. Brygidy w Gdańsku administrator apostolski archidiecezji gdańskiej - biskup Jacek Jezierski.
Solidarność to największy, najpiękniejszy i wyjątkowy w swej charakterystyce ruch społeczno-narodowy w historii całego świata, który miał na celu wywalczenie godnego życia w niepodległym, suwerennym państwie - mówił w poniedziałek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.
1980 rok tu w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdrój i Dąbrowie Górniczej było tylko dopełnieniem słów Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział 2 czerwca 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Wtedy „Solidarność” rodziła się w naszych sercach, a za rok przelaliśmy to w dokumenty i postulaty – mówił podczas obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" szef Komisji Krajowej "S" Piotr Duda.
"Solidarność" wyrosła na wielkim pragnieniu i żądaniu godności; uczestnicy Sierpnia'80 chcieli normalności i godności człowieka dla wszystkich, swoich rodaków i nie tylko – powiedział w poniedziałek podczas uroczystości w Gdańsku prezydent Andrzej Duda.
W poniedziałek 31 sierpnia w Gdańsku odbywają się uroczystości główne z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. To wielkie święto całego Związku. Przed południem przewodniczący Związku Piotr Duda wraz z zastępcą Tadeuszem Majchrowiczem złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz.
1 września 2020 roku o godz. 11.00 w Powiatowym Zespole Szkół w Kłaninie k. Pucka podczas uroczystego rozpoczęcia nowego roku szkolnego nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej śp. Piotrowi Wasilewskiemu, nauczycielowi tej szkoły, a także odbędzie się prezentacja książki „Niepokorni nauczyciele. Czterdzieści lat oświatowej „Solidarności” Ziemi Puckiej” autorstwa Wojciecha Książka i Artura Górskiego.
Mszą świętą w szczecińskim kościele pw. św. Stanisława Kostki rozpoczynają się w niedzielę uroczystości w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W południe obchody będą miały miejsce przed bramą Stoczni Szczecińskiej.
Zwracamy się z apelem do wszystkich adresatów tego pisma o jednoznaczne zajęcie stanowiska celem ochrony 3200 miejsc pracy w ZG Sobieski, oraz około 500 miejsc pracy w firmach kooperujących z ZG Sobieski i ich rodzin – apeluje w liście do posłów na Sejm okręgu 32 i jaworznickich władz „Solidarność” Zakładu Górniczego Sobieski TAURON Wydobycie S.A.