Nie jest wydarzeniem codziennym, by Papież zapraszany był przez króla do złożenia oficjalnej wizyty w państwie muzułmańskim. Franciszek jednak nie tylko odwiedzi Bahrajn, ale odprawić ma Mszę św. na stadionie narodowym.
Szwajcarski purpurat i zarazem wysoki watykański urzędnik kard. Kurt Koch widzi paralele między obecnymi dyskusjami na temat reformy Kościoła w Niemczech - tzw. niemieckiej "Drogi synodalnej" - a tymi z czasów nazizmu.
Nikaraguański dyktator, Daniel Ortega, zaatakował w środę 28 września Kościół katolicki, oskarżając go o niepraktykowanie demokracji, o bycie „dyktaturą” i „doskonałą tyranią”.
- Trzeba nam skupić się na misji bez nostalgicznego oglądania się wstecz. To znaczy widzieć Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który wyznacza nam nowe drogi. Jezus mówi do nas wszystkich w tym prezbiterium: pójdź za mną – mówił abp Grzegorz Ryś ostatniego dnia rekolekcji kapłańskich dla duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W trakcie liturgii nastąpił też obrzęd admissio dziewięciu mężczyzn, którzy po okresie wstępnym rozpoczęli trzyletnie przygotowanie do przyjęcia święceń diakonatu stałego.
Niedawno w Kolumbii doszło do liberalizacji prawa aborcyjnego, obecne zapisy prawne w dalszym ciągu nie odpowiadają aktywistom, którzy zorganizowali protest pod katedrą. W wyniku aktów przemocy doszło do podpalenia świątyni w samym centrum stolicy.
29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.
Katolicka diecezja Haarlem-Amsterdam zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat musi zamknąć 60 proc. swoich kościołów. Powodem jest malejąca liczba wiernych, wolontariuszy i dochodów.
Bahrajn, który Ojciec Święty odwiedzi w dniach 3-6 listopada b.r. jest maleńkim krajem, położonym w Azji, w Zatoce Perskiej, na archipelagu między Katarem a północno-wschodnim wybrzeżem Arabii Saudyjskiej. Jest też siedzibą wikariusza apostolskiego Północnej Arabii, obejmującego swą jurysdykcją Bahrajn, Kuwejt, Katar i Arabię Saudyjską. Celem papieskiej wizyty jest udział „Bahrajńskim Forum Dialogu: Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”.
W 173 miastach w Polsce oraz w 44 miejscach na całym świecie wierni odmówili dziś Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie odbywa się co roku w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Inicjatorem akcji jest łódzka wspólnota ewangelizacyjna „Iskra Bożego Miłosierdzia”.
W uroczystość św. Wacława, patrona katedry na Wawelu, odbyła się instalacja nowego proboszcza ks. Pawła Barana, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Referendum pod lufami karabinów, to kpina z naszych ludzi i naszej wolności – powiedział Radiu Watykańskiemu biskup Zaporoża, któremu podlegają tereny, gdzie Rosjanie przeprowadzili pseudo-referenda. Wskazuje, że to, co się teraz wydarzy na okupowanych ziemiach zależy od postawy Unii Europejskiej. „Jeśli się ugnie czeka nas Bucza i Izium pomnożone stokrotnie” – przestrzegł bp Jan Sobiło.
O swoim planowanym, lecz nie zrealizowanym wyjedzie na Ukrainę, a także wojnie toczącej się na terytorium tego kraju rozmawiał Ojciec Święty w stolicy Kazachstanu, Astanie z dziewiętnastoma jezuitami, którzy pracują w „Regionie rosyjskim” Towarzystwa Jezusowego. Obejmuje on teren Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu. Jutro o godz. 10 rano jezuickie czasopismo "La Civiltà Cattolica" opublikuje na swojej stronie internetowej pełną treść rozmowy, która odbyła się 15 września w nuncjaturze apostolskiej w Astanie. O poruszanych w jej trakcie tematach Domenico Aggaso z "La Stampa" dowiedział się już jednak w rozmowie z redaktorem naczelnym pisma o. Antonio Spadaro. Był on obecny w nuncjaturze w Astanie.
- Pomoc, jaką Polacy ofiarują Ukraińcom w czasie wojny, nie jest zwykłą filantropią, ale świadectwem wiary w Boga. Jesteście dla nas świadkami Ewangelii - mówił abp Światosław Szewczuk, dziękując za pośrednictwem Radia Watykańskiego za otwarte drzwi polskich domów i wszelkie wsparcie ofiarowywane jego ojczyźnie. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazuje, że postawa Polaków stanowi inspirację dla całego świata.
Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.
„Mojżesz odpowiedział ludowi: «Nie bójcie się! Pozostańcie na swoim miejscu, a zobaczycie zbawienie od Pana, jakie zgotuje nam dzisiaj. Egipcjan, których widzicie teraz, nie będziecie już nigdy oglądać. Pan będzie walczył za was, a wy będziecie spokojni»” (Wj 14, 13-14).
Przypowieść o bogaczu i ubogim Łazarzu. Komentarz ks. Marek Studenski.
Już dokładnie siedem miesięcy trwa pełnoskalowa wojna na Ukrainie. Nie ustają ciężkie walki, zwłaszcza w obwodzie donieckim w okolicach Bachmutu oraz na południu w pobliżu Chersonia. Wyjątkowo mocno Rosjanie ostrzelali też ostatniej doby trzy miasta w głębi kraju: Odessę, Mikołajów i Zaporoże. „Boże, błogosław naszą ziemię, nasz naród, naszą ojczyznę Twoim sprawiedliwym pokojem” – modlił się w swoim codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk.
Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała dziś, że z nominacji papieskiej Konferencja Episkopatu Polski ma nowego członka, którym został ks. Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy w Ełku.
„Dziś jest więcej chrześcijan męczenników niż w pierwszych wiekach” – napisał w 2019 roku papież Franciszek. Z szacunków międzynarodowej organizacji Open Doors wynika, że liczba prześladowanych z roku na rok rośnie i wynosi już 360 milionów. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż populacja Polski. Dziś w Waszyngtonie w obronie prześladowanych chrześcijan organizowany jest Marsz dla Męczenników.
Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller oskarżył flamandzkich biskupów o „heretycki sprzeciw wobec prawdy objawionej”. W „braterskim upomnieniu” zaznaczył, że kapitulują oni wobec „logiki tego świata”.