Zmarł o. Stanisław Jarosz, paulin, Krajowy Moderator Dzieła Duchowej Adopcji. Pełniąc różne funkcje i posługi w Zakonie Paulinów był niezwykle zaangażowany w obronę życia dzieci nienarodzonych przez modlitwę różańcową. Przez wiele lat związany z Jasną Górą. Miał 69 lat, 43 lata życia kapłańskiego. Krajowym Moderatorem Dzieła Duchowej Adopcji został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski w 2017 r.
19 listopada br. Ojciec Święty mianował Polaka ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, dotychczasowego ordynariusza diecezji Morombe, bp. Zygmunta Robaszkiewicza, biskupem diecezji Mahajanga na Madagaskarze.
Na impas, w jakim znaleźli się niemieccy po wizycie ad limina Apostolorum, wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach agencji CNA Deutsch Martin Grünewald.
Dziś liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózki, 16-latki, która broniąc się przez gwałtem poniosła śmierć męczeńską z rąk rosyjskiego żołnierza. W 1987 roku papież Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych Kościoła katolickiego. Karolina jest obecnie patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz diecezji rzeszowskiej. Raz w miesiącu w lesie, w którym dokonało się uprowadzenie, ucieczka i zamordowanie Karoliny odbywa się Droga krzyżowa.
Zachęcam wiernych do lektury Stanowiska Rady Stałej KEP wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 20 listopada br.
O sytuacji międzynarodowej i zagrożeniach dla pokoju, ale także o wzruszeniu związanym z weekendową wizytą w Asti, skąd jego ojciec wyruszył do Argentyny, mówi Papież Franciszek w wywiadzie dla dziennika „La Stampa” przeprowadzonym przez Domenico Agasso.
Prawa ręka proboszcza, bardzo oczytana, zaangażowana w katechizację wiernych – wspominamy dziś bł. Karolinę Kózkówkę. – Nie przemawia teoretycznie, ale praktycznie. Pokazuje, jak bronić wartości, które są dla nas najcenniejsze: wolności, godności, czystości i bycia szczęśliwym tam, gdzie się jest – podkreśla ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
„Wojownicy Maryi, zgromadzenie kilku tysięcy mężczyzn, jest niewątpliwie fenomenem duszpasterskim, zasługującym na uznanie, niemniej nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego wymaga korekty” – informuje Komisja Nauki Wiary KEP w oświadczeniu przekazanym KAI. Z dokumentu dowiadujemy się, że „ks. Dominik Chmielewski działający w porozumieniu ze swoją władzą zakonną pragnie być wierny nauce Kościoła i zastosuje się do krytycznych uwag, zawartych we wspomnianej opinii teologicznej”.
Trwa tzw. „czerwony tydzień” – do 23 listopada fasady niektórych kościołów na całym świecie będą oświetlone na czerwono, aby zwrócić uwagę na cierpienia chrześcijan. - Prześladowań nie charakteryzuje regres, wręcz przeciwnie, charakteryzują je okoliczności pogorszenia, zwłaszcza w pewnych rejonach globu – mówi dyrektor włoskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Alessandro Monteduro. Organizacja wydała właśnie specjalny raport o sytuacji na świecie.
Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji członków Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) z okazji ich wizyty ad limina Apostolorum. "Dwugodzinne spotkanie miało formę otwartej rozmowy, w której biskupi mogli zgłaszać swoje pytania i problemy, a papież odpowiadał na nie indywidualnie" – czytamy w komunikacie niemieckiego episkopatu po audiencji
Papież Franciszek mianował 38-letniego Brazylijczyka Gleisona De Paula Souzę sekretarzem jednego z największych urzędów Kurii Rzymskiej. Nowy "numer dwa" Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia ma wykształcenie teologiczne i filozoficzne. W przeszłości był seminarzystą w zgromadzeniu księży orionistów. Obecnie jest mężem, ojcem i najmłodszym sekretarzem w Kurii Rzymskiej.
O konieczności rozpoznawania znaków czasu jako wyzwaniu życia chrześcijańskiego mówił podczas porannej Mszy św. u grobu św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii, którą sprawowali wraz z nim między innymi kardynał Konrad Krajewski, metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki oraz biskup pomocniczy charkowsko- zaporoski Jan Sobiło. Przy tej okazji przypomniał świadectwo sług Bożych Jana i Wiktorii Ulmów z Markowej.
„Łączenie Jana Pawła II z białym suprematyzmem i szowinizmem przyjąłem jako osobistą obelgę”. Tak Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), skomentował działania ruchu „White Lives Matter” (Białe Życia Mają Znaczenie), promującego wyższość białej rasy, jakoby gnębionej i prześladowanej. Slogan tego „białego” ruchu afroamerykański raper i celebryta Kanye West zaczął pokazywać na czarnych koszulach, a do personifikacji jego przesłania wykorzystał św. Jana Pawła II.
Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny (nazaretanki) wydało oświadczenie w sprawie podejrzeń znęcania się przez należącą do tego zgromadzenia siostrę zakonną-katechetkę nad jednym z dzieci w szkole podstawowej. - Siostra katechetka nie przyznała się do zarzucanych jej medialnie czynów, sama zawnioskowała o udzielenie jej bezpłatnego urlopu, by nikt nie zarzucił jej, że wpływa na wyjaśnienie tej sprawy - informują nazaretanki. Podkreślają jednak, że na chwilę obecną znają sprawę tylko z mediów. W zgromadzeniu trwa postępowanie wyjaśniające.
- Znałem te osoby. To byli bardzo życzliwi, zaangażowani parafianie – wspomina ofiary wczorajszej eksplozji ks. Bogdan Ważny, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Przewodowie. Jak podkreśla, wkrótce po tragedii odprawił Mszę św. podczas której modlił się również za tych zmarłych. Termin ich pogrzebu nie jest jeszcze znany.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk zareagował na wczorajszy wybuch rakiety w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim, w woj. lubelskim. Przypomnijmy, że w wyniku eksplozji zginęło dwóch przypadkowych obywateli RP, a sprawa ma szerokie międzynarodowe reperkusje.
Wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC) w ubiegłym roku udokumentowało w dziewiętnastu państwach ponad pięćset przypadków przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan i instytucji chrześcijańskich.
- Gdy wojna po raz pierwszy przekroczyła granice naszego kraju, modlimy się i prosimy, by nie stanowiło to pretekstu do otwierania konfliktu zbrojnego w Polsce - powiedział podczas Apelu Jasnogórskiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na wiadomość o wybuchu w Przewodowie. Biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze na dorocznych rekolekcjach modlą się o pokój i za ofiary tragedii.
„Żeby mieć moralne prawo wymagania od innych, trzeba od siebie wymagać, nawracając się” – przyznają polscy biskupi uczestniczący na Jasnej Górze w rekolekcjach. To trzeci dzień ich ćwiczeń duchowych, którym towarzyszy refleksja nad posługą św. Piotra. Środa jest dniem spowiedzi i szczególnej refleksji nad realizacją pasterskiego powołania służby Bogu i ludziom.
Do krzewienia pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej zachęcił papież, pozdrawiając Polaków. Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej zwrócił się szczególnie do członków fundacji SOAR, mającej na celu upamiętnienie bohaterstwa i odwagi rodziny Ulmów z Markowej, a także innych Polaków ratujących Żydów. 16 listopada zaprezentuje ona w Rzymie o godz. 20.00 w Auditorium della Conciliazione Festiwal Psalmów Dawidowych. W dzisiejszej audiencji wziął m.in. udział metropolita przemyski, abp Adam Szal.