Papież odbiegł od tradycji komentowania Ewangelii. Mówi o zagrożeniu nuklearnym i apeluje do Putina Wiadomości
Papież odbiegł od tradycji komentowania Ewangelii. Mówi o zagrożeniu nuklearnym i apeluje do Putina

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Pragnienie wielkości

„Jesteśmy tylko tym, czym jesteśmy w oczach Bożych i niczym więcej” - św. Franciszek z Asyżu.

W sercu Kościoła będę Miłością. 125. rocznica śmierci i liturgiczne wspomnienie św. Teresy z Lisieux Wiadomości
"W sercu Kościoła będę Miłością". 125. rocznica śmierci i liturgiczne wspomnienie św. Teresy z Lisieux

Poczucie oddalenia od Boga, lęk, depresja - to nie są rzeczy, które kojarzyłyby się ze świętym i doktorem Kościoła. Karmelitańska mniszka Teresa z Lisieux przeszła przez to wszystko - i pozostała wierna Bogu. 30 września przypadła 125. rocznica jej śmierci. Nazywa się ją "Teresą od Dzieciątka Jezus" i "małą" Teresą. To, co brzmi jak „mniejsza” wersja jej słynnej imienniczki z Avili, nie oddaje sprawiedliwości św. Teresie z Lisieux. Dziś Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie świętej karmelitanki.

Wiadomości
Belgia: eutanazja otwarcie dyskutowana jako prawo człowieka

Zaczęło się od prób uznania aborcji za fundamentalne prawo człowieka. Teraz ten sam atak spotyka również koniec życia. W Belgii toczy się otwarta dyskusja na temat uznania eutanazji za podstawowe prawo człowieka.

Polak wybrany generałem pallotynów Wiadomości
Polak wybrany generałem pallotynów

Delegaci XXII Zebrania Generalnego 1 października wybrali ks. Zenona Hanasa SAC, dotychczasowego Przełożonego Prowincjalnego warszawskiej Prowincji Pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Różaniec - historia niezwykła Wiadomości
Różaniec - historia niezwykła

Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycja tej modlitwy sięga średniowiecza. Różaniec łączy w sobie prostotę i głębię, duchowość chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Papież Leon XIII mówił, że jest on „streszczeniem całej Ewangelii”.

Putin powie, że w Berlinie kilka osób mówi po rosyjsku i trzeba je uwolnić. Bp Sobiło o aneksji Ukrainy Wiadomości
"Putin powie, że w Berlinie kilka osób mówi po rosyjsku i trzeba je uwolnić". Bp Sobiło o aneksji Ukrainy

Aneksja oznacza, że na dużej części obszaru naszej diecezji życie Kościoła będzie sparaliżowane, wręcz nie będzie możliwe prowadzenie jakiegokolwiek duszpasterstwa przez naszych kapłanów na tym terenie. Tak biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło komentuje ogłoszoną dziś przez prezydenta Rosji Władimira Putina włączenie do Federacji Rosyjskiej ukraińskich obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego. Trzy pierwsze należą do diecezji charkowsko-zaporoskiej, a ostatni do diecezji odesko-symferopolskiej.

Timor Wschodni: Stolica Apostolska ukarała bp. Belo w 2020 roku Wiadomości
Timor Wschodni: Stolica Apostolska ukarała bp. Belo w 2020 roku

Stolica Apostolska w 2020 roku ukarała bp. Carlosa Ximenesa Belo, bohatera walki o niepodległość Timoru Wschodniego. „Dyscyplinarne restrykcje”, w tym zakaz „kontaktu z małoletnimi”, nałożono na hierarchę w związku z doniesieniami, że w latach 80 i 90 XX wieku dopuszczał się wykorzystywania seksualnego osób poniżej 18. roku życia.

Cyryl I ma ciężkie objawy koronawirusa Wiadomości
Cyryl I ma ciężkie objawy koronawirusa

Patriarchat Moskiewski poinformował o chorobie zwierzchnika rosyjskiej cerkwi.

Polka powołana do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Prymas: To jest bardzo ważne Wiadomości
Polka powołana do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Prymas: To jest bardzo ważne

Za tą nominacją przemawia wielki profesjonalizm, wiedza i praktyka - tak abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży skomentował wiadomość o nominacji dla Ewy Kusz. Papież Franciszek powołał ją 30 września do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję. - Przyjąłem tę wiadomość z radością i wielką nadzieją - mówi prymas Polski.

Niemiecka Droga synodalna: Biskupi skłóceni ws. reform, liczą na pojednanie w Rzymie Wiadomości
Niemiecka "Droga synodalna": Biskupi skłóceni ws. reform, liczą na pojednanie w Rzymie

Podsumowując czterodniową sesję plenarną przewodniczący niemieckiego episkopatu nie krył, że wśród biskupów aktualnie jest duży podział. Wynika on z rozwoju tzw. drogi synodalnej, podczas której pod głosowanie przygotowano szereg dokumentów zrywających z dotychczasową nauką Kościoła.

Papież odprawi Mszę na stadionie narodowym w Bahrajnie Wiadomości
Papież odprawi Mszę na stadionie narodowym w Bahrajnie

Nie jest wydarzeniem codziennym, by Papież zapraszany był przez króla do złożenia oficjalnej wizyty w państwie muzułmańskim. Franciszek jednak nie tylko odwiedzi Bahrajn, ale odprawić ma Mszę św. na stadionie narodowym.

Wiadomości
Kard. Koch porównuje debatę niemieckiej "Drogi synodalnej" do tej z czasów nazistowskich

Szwajcarski purpurat i zarazem wysoki watykański urzędnik kard. Kurt Koch widzi paralele między obecnymi dyskusjami na temat reformy Kościoła w Niemczech - tzw. niemieckiej "Drogi synodalnej" - a tymi z czasów nazizmu.

Nikaragua: Ortega zaostrza ataki na Kościół i oskarża go o zamach stanu Wiadomości
Nikaragua: Ortega zaostrza ataki na Kościół i oskarża go o zamach stanu

Nikaraguański dyktator, Daniel Ortega, zaatakował w środę 28 września Kościół katolicki, oskarżając go o niepraktykowanie demokracji, o bycie „dyktaturą” i „doskonałą tyranią”.

Wiadomości
Abp Ryś do kapłanów: Musimy się skupić na misji bez nostalgicznego patrzenia wstecz

- Trzeba nam skupić się na misji bez nostalgicznego oglądania się wstecz. To znaczy widzieć Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który wyznacza nam nowe drogi. Jezus mówi do nas wszystkich w tym prezbiterium: pójdź za mną – mówił abp Grzegorz Ryś ostatniego dnia rekolekcji kapłańskich dla duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W trakcie liturgii nastąpił też obrzęd admissio dziewięciu mężczyzn, którzy po okresie wstępnym rozpoczęli trzyletnie przygotowanie do przyjęcia święceń diakonatu stałego.

Wiadomości
Kolumbia: Działacze proaborcyjni podpalili katedrę

Niedawno w Kolumbii doszło do liberalizacji prawa aborcyjnego, obecne zapisy prawne w dalszym ciągu nie odpowiadają aktywistom, którzy zorganizowali protest pod katedrą. W wyniku aktów przemocy doszło do podpalenia świątyni w samym centrum stolicy.

Wiadomości
Święto Świętych Archaniołów. Michał, Gabriel, Rafał i ich niezwykłe historie

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Amsterdam: diecezja zamyka 60 proc. kościołów Wiadomości
Amsterdam: diecezja zamyka 60 proc. kościołów

Katolicka diecezja Haarlem-Amsterdam zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat musi zamknąć 60 proc. swoich kościołów. Powodem jest malejąca liczba wiernych, wolontariuszy i dochodów.

Bahrajn – cel 39. podróży zagranicznej papieża Franciszka Wiadomości
Bahrajn – cel 39. podróży zagranicznej papieża Franciszka

Bahrajn, który Ojciec Święty odwiedzi w dniach 3-6 listopada b.r. jest maleńkim krajem, położonym w Azji, w Zatoce Perskiej, na archipelagu między Katarem a północno-wschodnim wybrzeżem Arabii Saudyjskiej. Jest też siedzibą wikariusza apostolskiego Północnej Arabii, obejmującego swą jurysdykcją Bahrajn, Kuwejt, Katar i Arabię Saudyjską. Celem papieskiej wizyty jest udział „Bahrajńskim Forum Dialogu: Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”.

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach świata. Iskra wyszła z Polski z ostatniej chwili
Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach świata. Iskra wyszła z Polski

W 173 miastach w Polsce oraz w 44 miejscach na całym świecie wierni odmówili dziś Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie odbywa się co roku w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Inicjatorem akcji jest łódzka wspólnota ewangelizacyjna „Iskra Bożego Miłosierdzia”.

Emerytury
Stażowe