- Gdy wracałem samochodem z papieżem do jego rezydencji w Bahrajnie, widziałem ludzi na ulicach, którzy patrzyli na nas z zainteresowaniem. Powiedziałbym, że czuli dumę, że odwiedził on ten mały kraj, najmniejszy z całego regionu – powiedział KAI bp Paul Hinder OFMCap, emerytowany wikariusz apostolski Arabii Południowej. Podkreślił, że uczestniczył w spotkaniach, na których cytowano dokumenty papieskie. „A to świadczy, że mają oni jakieś pojęcie o tym, czego one dotyczą, choć pewnie nie czytali ich w całości” – dodał pochodzący ze Szwajcarii duchowny.
Papież zwrócił się z wideoprzesłaniem do wolontariuszy i wolontariuszek Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariuszy w służbie rozwoju gospodarczego i społecznego. Franciszek zaznaczył, że wolontariat to zaszczytna posługa w czasie przygotowań i przebiegu Światowych Dni Młodzieży.
O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.
Prowincja Warszawska Redemptorystów zareagowała na sobotnią kontrowersyjną wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka CSsR, która padła podczas obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja.
Przez wiele lat św. Mikołaj należał do najbardziej znanych świętych. Jest otaczany czcią zarówno przez wiernych Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. To przy jego grobie odbył się w 1098 r. zwołany przez papieża Urbana II synod, na którym szukano dróg zniesienia podziałów w chrześcijaństwie. Do dziś Mikołaj jest ukochanym świętym dzieci, kojarzonym z wymarzonymi prezentami pod choinką. Według kalendarza gregoriańskiego jego wspomnienie przypada 6 grudnia, natomiast według kalendarza juliańskiego – 19 grudnia.
Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.
"Czuwajcie". Ewangelia na I Niedzielę Adwentu z komentarzem biblisty, ks. Pawła Rytel-Andrianika, oraz kazaniem o. Tomasza Grabowskiego OP.
- W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach? – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
Papież Franciszek mianował 26 listopada nowym nuncjuszem apostolskim przy Unii Europejskiej dotychczasowego biskupa irlandzkiej diecezji Down i Connor – Noëla Treanora, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. Obejmie on to stanowisko po abp. Aldo Giordano, który zmarł 2 grudnia ub.r.
„Byłoby bardzo dobrze, aby teraz – po tym podziwu godnym wysiłku ustaleń autorów tekstu – przystąpiła do dzieła krakowska kuria, umożliwiając uzyskanie odpowiedzi na nasuwające się pytania” - mówi o. Adam Żak SJ. Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka komentuje w rozmowie z KAI artykuł „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” Tomasza Krzyżaka i Piotra Litki, opublikowany w dzisiejszym „Plus Minus”. Jezuita wskazuje również na konieczność zatroszczenia się o osoby poszkodowane przez ks. Surgenta.
W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.
"Trwa III wojna światowa. Potrzeba zdecydowanych działań i naprawy obecnej sytuacji" – pisze Papież w przesłaniu do uczestników trwającego w Weronie 12. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Franciszek podkreśla znaczenie takich inicjatyw, które pokazują, że dobro wspólne nie jest jedną z opcji, ale fundamentem, na którym trzeba budować społeczeństwo w sprawiedliwości, prawdzie i pięknie.
25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.
- Życzę wszystkim dobrego przejścia przez Adwent i spotkania ze Zbawicielem w swoim sumieniu i w sercu – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki u progu Adwentu.
O zawieszenie (moratorium) eksperymentu drogi synodalnej zaapelował 18 listopada do niemieckich biskupów prefekt Dykasterii ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet. Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” opublikował jego wystąpienie podczas wspólnych obrad z przebywającymi w Rzymie z wizytą ad limina pasterzami Kościoła w Niemczech w „Augustinianum”.
Sprawa kard. Josepha Zena poruszyła cały zachodni świat, który śledził toczący się proces. Grzywna w wysokości około 490 euro to wyrok jaki wydał dzisiaj sąd w Hongkongu wobec 90-letniego kardynała uznanego winnym niezarejestrowania rozwiązanego funduszu na rzecz protestujących przeciwko brakom demokracji w tym specjalnym regionie administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej.
- Trzeba nieustannie podnosić świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. Chcemy zrobić wszystko, żeby pielgrzymki były bezpieczne – powiedziała Family News Service dr hab. Barbara Strzałkowska z UKSW po pierwszym ogólnopolskim szkoleniu dla organizatorów pielgrzymek. W spotkaniu 23 listopada udział wzięli przedstawiciele diecezji, zgromadzeń zakonnych i biur pielgrzymkowych.
Władze miasta Winchester w Anglii zabroniły prawosławnemu klasztorowi św. Elżbiety z Mińska udziału w tegorocznym jarmarku bożonarodzeniowym. Powodem jest poparcie zakonnic dla wojny Rosji z Ukrainą.
W bydgoskim „Oknie życia” 21 listopada znaleziono dziecko. To czwarty tego typu przypadek w mieście. Był to mały chłopiec.
Szlachetna Paczka po raz kolejny wydała „Raport o Biedzie”. Zgodnie z przedstawionymi w nim danymi w Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa w 2021 r. żyło 1,6 mln osób, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów.