Radomska policja poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny podejrzanego o napaść na 80-letniego księdza z Pionek koło Radomia. Starszy kapłan wracał na plebanię z posługi u chorych.
„Słuchajcie Mnie, a jeść będziecie przysmaki i dusza wasza zakosztuje tłustych potraw. Nakłońcie wasze ucho i przyjdźcie do Mnie, posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie” (Iz 55, 2b-3).
Katedra w Bayeux w Normandii została dotknięta serią kradzieży. "Nie chcę zamykać kościoła, ale co zrobić po takiej serii? Jesteśmy bezbronni" - lokalne media cytują rektora katedry, ks. Emmanuela Peteula.
"Ja jestem drogą i prawdą, i życiem". Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik; kazanie - o. Radosław Więcławek OP.
Pobito 80-letniego księdza Leona Czerwińskiego, byłego proboszcza parafii NMP Królowej Polski w Pionkach koło Radomia a obecnie rezydenta – poinformowało Radio Plus Radom. Do zdarzenia doszło w piątek, 5 maja. O sprawie poinformował dzisiaj ks. Mariusz Wincewicz, proboszcz parafii.
„Jezus się od nas nie odseparował, lecz otworzył nam drogę, antycypując nasz cel ostateczny: spotkanie z Bogiem Ojcem, w którego sercu jest miejsce dla każdego z nas” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Regina Caeli”.
W Kanadzie zwiększa się ilość przestępstw motywowanych nienawiścią rasową, religijną czy wobec orientacji seksualnej. Odnotowano m.in. 260-procentowy wzrost aktów nienawiści wobec katolików.
Po raz pierwszy od ponad 400 lat katolicki arcybiskup, kard. Vincent Nichols, wziął udział w koronacji króla Anglii. Udzielił także nowemu monarsze błogosławieństwa.
W piątek 5 maja ok. godziny 17:00 doszło do napadu na uczestników publicznej modlitwy różańcowej o powstrzymanie procederu aborcji, zorganizowanej w Elblągu przez Fundację Pro-Prawo do Życia. Akcja modlitewna odbywała się na rogu ulic Ogólnej i płk. Dąbka, niedaleko wejścia do centrum handlowego.
W koronacji brytyjskiego króla Karola III w Londynie 6 maja bierze udział osobisty przedstawiciel Franciszka, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Prawie 500 lat na papieża i „papistów” patrzono w Anglii bardzo złym okiem. Obecny monarcha jest otwarty na inne religie - podkreśliła niemiecka agencja katolicka KNA. Przypomniała jednocześnie główne etapy historii wzajemnych obaw, wrogości i wykluczenia – a w końcu stopniowego zbliżenia.
Papież przyjął na audiencji pielgrzymów z Asti, miejscowości w regionie Piemontu, którą odwiedził w listopadzie ubiegłego roku. Był do dla niego powrót do korzeni, z których pochodzi rodzina jego ojca. Franciszek dodał, że półtora dnia pobytu w tym mieście było dla niego pocieszeniem i doznaniem wielkiego ludzkiego ciepła. Stanowiło to prawdziwie rodzinne przeżycie w szerokim tego słowa znaczeniu: spotkanie z rodziną pochodzenia, z korzeniami, z krewnymi oraz ze wspólnotą Kościoła lokalnego.
Nowy raport amerykańskiej komisji ds. wolności religijnej podkreśla, że w ostatnim roku wzrosło znacząco prześladowanie Kościoła w Nikaragui. Państwo zamykało przedstawicieli Kościoła w aresztach i więzieniach i pozbawiało ich praw obywatelskich. Delegalizowano instytucje katolickie i odbierano im własność, a towarzyszyły temu gniewne oskarżenia prezydenta, mówiącego o spisku ze strony Kościoła.
Śledczy w całej Europie zajęli tysiące skradzionych dzieł sztuki i starożytnych monet w ramach wspólnej akcji skierowanej przeciwko nielegalnemu handlowi sztuką.
Historyczne opactwo westminsterskie w sercu Londynu jest miejscem, które w tych dniach szczególnie skupia na sobie uwagę świata: tam bowiem 6 maja odbędą się uroczystości koronacyjne króla Karola III.
Papież Franciszek zachęca młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Lizbonie. Mówi także, jak przygotować się do tego wydarzenia.
W gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto wystawę fotograficzną szwedzkiej artystki Elisabeth Ohlson zawierającą kontrowersyjne przedstawienia postaci stylizowanej na Chrystusa. – Przedstawia Jezusa otoczonego przez apostołów przebranych za sadomasochistycznych niewolników – opisuje włoska europoseł Maria Veronica Rossi.
Nawet specjaliści od ekumenizmu nie zdają sobie sprawy, jak doniosłym wydarzeniem było utworzenie przez Benedykta XVI ordynariatu dla byłych anglikanów – mówi ks. Keith Newton, były anglikański biskup i pierwszy przełożony ordynariatu w Anglii i Walii.
"Często jesteśmy zajęci przekazywaniem doktryny, ale ryzykujemy, że zapomnimy, iż naszym pierwszym zadaniem jest przekazywanie piękna i radości z poznania Jezusa" - podkreśla to w wywiadzie dla watykańskich mediów nowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów, abp Robert Francis Prevost.
Informację na temat reprezentanta Stolicy Apostolskiej potwierdził 4 maja dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Matteo Bruni. Na uroczystości koronacji króla Karola III w Londynie obecny będzie sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin.
Swoje „zaskoczenie” słowami przedstawicieli władz Rosji i Ukrainy, że nie wiedziały o watykańskiej inicjatywie pokojowej wyraził rozmawiając dziś z dziennikarzami watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, który uczestniczył w prezentacji książki o ks. Tonino Bello. Ponowił apel o „położenie kresu tej masakrze, która silnie dotyka Ukrainę, ale oddziałuje także na sytuację w Rosji.