"Będę prosił Ojca a da wam Ducha Prawdy". Kazanie do dzisiejszej Ewangelii - o. Adam Szustak OP.
„Zachowując cały szacunek dla Jego Świątobliwości, nie potrzebujemy mediatorów, potrzebujemy sprawiedliwego pokoju”. powiedział w programie Porta a Porta włoskiej telewizji publicznej RAI ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Wołodymyr Zełenski został powitany w Watykanie o godz. 16.10 przez regnesa Domu Papieskiego, o. Leonarda Sapienzę. Natomiast Ojciec Święty wyszedł jemu naprzeciw i przywitał w drzwiach auli Pawła VI. „Dziękuję za tę wizytę” - powiedział Franciszek, a co Zełenski odpowiedział „To wielki zaszczyt że tutaj jestem”. Przybył ubrany w wojskowe spodnie i bluzę również na to spotkanie. Jego rozmowa z papieżem trwała 40 minut. Tłumaczył o. Marek Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Boże w Fatimie, to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć ateistyczna rewolucja, która - w swych konsekwencjach - przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali. Dziś przypada 105. rocznica początku objawień fatimskich.
Za zamachem na Jana Pawła II stoi Moskwa, posłużono się bułgarskimi służbami specjalnymi, w których dyspozycji byli ich tureccy współpracownicy - mówi dr Andrzej Grajewski. W rozmowie z KAI z okazji rocznicy zamachu na Jana Pawła II (13 maja 1981 r.) historyk wskazuje, że do dziś Niemcy, Francja czy Wielka Brytania nie pomagają w wyjaśnieniu tej sprawy. "Nie mam jednak wrażenia, dodaje, aby komukolwiek, także Stolicy Apostolskiej, zależało na wyjaśnieniu wszystkich okoliczności zamachu, chociaż miał on zmienić bieg historii, nie tylko Kościoła" - mówi dr Grajewski.
W opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej planie papieskiej działalności znajduje się dzisiaj audiencja dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Senat RP podjął uchwałę w sprawie wkładu Papieża Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata, wyraża w niej papieżowi wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata. 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły.
„Nie możemy zaakceptować, żeby nasze społeczeństwo przestało rodzić dzieci i zatraciło się w smutku” – powiedział papież do uczestników Stanów Generalnych na temat dzietności. Wydarzenie organizowane przez Włoskie Forum Stowarzyszeń Rodzinnych kolejny już raz z udziałem Franciszka odbywa się w Rzymie. Zwrócił on uwagę, że jest to kwestia podstawowa dla przyszłości Włoch i Europy. Narodziny dzieci pozostają głównym wskaźnikiem dla zmierzenia nadziei każdego narodu.
Sąd w Sankt-Petersburgu skazał na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu 60-letnią Irinę Cybaniewą za „zbezczeszczenie” grobu rodziców Władimira Putina w tym mieście i kierowanie się „nienawiścią na tle politycznym”. 6 października ub.r. – w przededniu 70. urodzin prezydenta Rosji – położyła ona na grobie jego rodziców kartkę z napisem, iż wychowali maniaka i bandytę.
Włoskie media zastanawiają się, czy podczas europejskiej podróży prezydent Zełenski przyjedzie do Rzymu i czy spotka się z papieżem.
Bioetycy z oksfordzkiego, katolickiego ośrodka The Anscombe Bioethics Centre wyrażają bardzo ostrą krytykę wobec nowej metody genetycznego procesu tworzenia jednego zdrowego zarodka ludzkiego przy użyciu i zniszczeniu dwóch innych.
Jest ciąg dalszy sprawy pobicia 80-letniego księdza w Pionkach koło Radomia. Podejrzany, zatrzymany przez policję, przyznał się do zarzucanych mu czynów.
Było już sporo różnych eksperymentów myślowych, projektów badawczych, w których próbowano nauczyć sztuczną inteligencję (AI) moralności i to zawsze wychodziło źle – powiedział Tomasz Rożek. Dziennikarz naukowy, doktor nauk fizycznych, popularyzator nauki, założyciel Fundacji „Nauka. To lubię” oraz kanału na YouTubie o tej samej nazwie, w rozmowie z KAI opowiedział m.in. o zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji i o próbach nauczenia AI moralności.
Jak informuje Stolica Apostolska, papież spotkał się dziś w ambasadorem Rosji.
Stowarzyszenie Wspierania Pamięci Jana Pawła II w Wiedniu domaga się przemianowania Parku Naddunajskiego Donaupark w Park Jana Pawła II. Zwolennicy tej inicjatywy mogą składać swoje podpisy na stronie internetowej www.johannes-paul-ii.at, poinformowali inicjatorzy austriacką agencję katolicką Kathpress 9 maja. Można tam również pobrać listy podpisów w celu zebrania deklaracji poparcia lub podpisać list otwarty do burmistrza Wiednia i przewodniczącego dzielnicy Donaustadt.
- Tylko Jezus Chrystus daje pełną odpowiedź na pytania współczesnego człowieka. Ideologie pozostawiają jedynie wewnętrze rozdarcie i dezorientację – powiedział w wywiadzie dla KAI emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.
Dziś Facebook zafundował rzeszom swoich użytkowników nie lada niespodzianki w postaci blokad postów. Miały one rzekomo naruszać standardy platformy społecznościowej w dziedzinie mowy nienawiści. Najbardziej jaskrawym banem, jaki udało nam się zobaczyć, jest blokada mema z Janem Pawłem II.
Po ponad 8 latach braku jakichkolwiek wiadomości o losach Rumuna Iuliana Gherguta, porwanego przez islamistów w Burkina Faso, w internecie pojawiły się materiały świadczące o tym, że on żyje. W krótkiej wypowiedzi dla paryskiego pisma katolickiego "La Croix L'Hebdo" siostra uprowadzonego pracownika kopalni na pograniczu Burkina Faso i Mali – Elvira nazwała tę informację "cudem". Przyznała jednocześnie, że z trudem go rozpoznała, bo "wyglądał na osłabionego i smutnego".
Na początku dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty powitał patriarchę Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadrosa II, oraz towarzszącą mu delegację. Obydwaj wymienili pocałunek pokoju, a papież ucałował pektorał (krzyż) zwierzchnika Kościoła koptyjskiego, który następnie wypowiedział słowa pozdrowienia.
Trwa misja pokojowa Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny Rosji na Ukrainie - powiedział dziś, w środę, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.