Pielgrzymi z Islandii w piątek przyjadą do Rzymu, aby wraz ze wspólnotami ze Skandynawii rozpocząć pielgrzymkę w ramach Jubileuszu 2025. W planach jest audiencja u Ojca Świętego.
- Pustelnik nie ucieka przed ludźmi. Idzie na pustelnię dla całego Kościoła. Ma być znakiem dla innych, że nie jest nam potrzebne do szczęścia nic poza Bogiem – mówi ks. Marcin Wiśniewski, opiekun pustelni na Górze Krzyża Jubileuszowego. Duchowny koordynuje formację stałą pustelników oraz kandydatów do życia pustelniczego w Polsce. W rozmowie z KAI opowiada, na czym polega powołanie pustelnicze. Mówi też m.in. o tym, z czego żyją pustelnicy, czy robią zakupy i czy mogą korzystać z internetu. W Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Dykasterie – Nauki Wiary oraz do spraw Kultury i Edukacji – opublikowały dzisiaj wspólnie Notę „Antiqua et Nova” na temat zależności między sztuczną inteligencją a inteligencją ludzką. Omawiamy poniżej zasadnicze kwestie poruszone w tym dokumencie.
Etyka jest absolutnie nieodzowną częścią wszelkich działań związanych ze sztuczną inteligencją – podkreśla ks. dr hab. Józef Kloch komentując ogłoszoną przedwczoraj w Watykanie Notę „Antiqua et Nova” na temat zależności między sztuczną inteligencją a inteligencją ludzką. Profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaznacza, że to nie sztuczna inteligencja jest niebezpieczna, tylko człowiek, który źle wykorzystuje narzędzia AI. Zwraca uwagę, że sztuczna inteligencja może mieć szereg zastosowań w bieżącej pracy Kościoła.
„Chrześcijanie są powołani do tego, by być ziarnem braterstwa dla wszystkich. Nie oznacza to rezygnacji z własnej tożsamości, ale raczej świadomość, że tożsamość nigdy nie powinna być powodem do budowania murów czy dyskryminacji, lecz zawsze okazją do budowania mostów” kard. kardynał George Jacob Koovakad.
«Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Komentarz - o. Jacek Prusak OP.
Na doświadczenie słowa Bożego w liturgii oraz znaczenie duchowej lektury Pisma Świętego zwrócił uwagę ks. prof. Henryk Drawnel z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News.
Przed przekonaniem, że już znamy Jezusa i że już wszystko o Nim wiemy przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Kościół obchodzi dziś po raz szósty Niedzielę Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka ma służyć temu aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Wszyscy otrzymaliśmy tego samego Ducha i to jest fundamentem naszej drogi ekumenicznej – powiedział papież Franciszek w czasie drugich nieszporów w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, którym przewodniczył w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zachęcił do „do dawania świadectwa rosnącej jedności” między wyznawcami Chrystusa i wezwał „do podjęcia zdecydowanego kroku w kierunku jedności” w postaci przyjęcia „wspólnej daty świętowania Wielkanocy”.
- Zaskoczenie, radość oraz poczucie ogromnej odpowiedzialności związanej z przejęciem funkcji po tak mądrym i dobrym człowieku, jak kardynał Ayuso, a także po człowieku głębokiej wiary i niestrudzonym budowniczym pokoju, jakim był kardynał Tauran – takimi słowami indyjski kardynał George Jacob Koovakad, dotychczas odpowiedzialny za organizację podróży apostolskich papieża, odniósł się do decyzji papieża Franciszka o mianowaniu go prefektem Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego. Instytucja ta wspiera i reguluje relacje z wyznawcami oraz grupami religijnymi, które nie są zaliczane do chrześcijaństwa, z wyjątkiem judaizmu, za który odpowiada Dykasteria ds. Promocji Jedności Chrześcijan. Watykańskie Biuro Prasowe ogłosiło jego nominację w piątek 24 stycznia. Kard. Koovakad będzie pełnił nową funkcję, jednocześnie kontynuując dotychczasową pracę. Radio Watykańskie zapytało go o jego pierwsze reakcje.
Nie wszystkie historie są dobre, a jednak one również muszą zostać opowiedziane. Zło musi zostać dostrzeżone, aby mogło zostać odkupione – stwierdził papież Franciszek w przygotowanym, a niw wygłoszonym przemówieniu do uczestników Jubileuszu Środków Społecznego Przekazu. Spotkał się z nimi w Auli Pawła VI w Watykanie. Jednocześnie wezwał dziennikarzy do opowiadania także historii nadziei, które karmią życie i dostrzegania okruchów dobra. - Kiedy opowiadacie o złu, zostawcie miejsce na możliwość naprawienia tego, co rozdarte, na dynamizm dobra, które może naprawić to, co złamane – prosił Ojciec Święty.
Na Jubileuszu świata mediów jest obecnych niemal 10 tys. osób. Liczba ta przekroczyła wszystkie nasze oczekiwania, gdyż spodziewaliśmy się około 6 tys. – poinformował proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Pierwsze wielkie wydarzenie roku jubileuszowego, z udziałem przedstawicieli świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, odbywa się 24 i 25 stycznia w Watykanie.
24 stycznia Kościół wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego (1567 – 1622), doktora Kościoła, patrona dziennikarzy oraz mediów katolickich. Znany był bowiem z tego, że na ścianach domów i parkanach rozlepiał ulotki ze zwięzłym wyjaśnieniem prawd wiary.
„Trzeba być świadkami i promotorami komunikacji bez wrogości, która szerzy kulturę troski, buduje mosty i przenika widzialne i niewidzialne mury naszych czasów” – stwierdza papież w Orędziu na 59 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasłem są słowa: „Dzielcie się z łagodnością nadzieją, która jest w waszych sercach”. Tradycyjnie jest ono ogłaszane 24 stycznia w dzień liturgicznego wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Natomiast dzień Środków Społecznego Przekazu w Kościele w Polsce obchodzony jest w trzecią niedzielę września – w roku 2025 będzie to 21 września.
- Ignorancja każe wielu patrzeć na islam jako na religię, która rozwija się na zasadzie świadectwa, perswazji i przepowiadania. Tymczasem wiodącym motywem inwazji tego systemu religijno-politycznego jest dżihad, czyli podbój poprzez walkę. Europa jest miejscem zderzenia teokratycznego islamu z postsekularnym społeczeństwem religijnych i często moralnych ignorantów - mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Robert Skrzypczak.
Do mediów dotarła dziś informacja o obsadzeniu przez Papieża wakatu na stanowisku prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego. Ojciec Święty mianował na ten urząd indyjskiego kardynała George’a Jacoba Koovakada.
Chrześcijanie wierzą, że Chrystus założył jeden jedyny Kościół. Ten Kościół nie jest podzielony, podzieleni natomiast są chrześcijanie – mówił w Poznaniu podczas Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wygłosił kazanie podczas nabożeństwa w kościele Ewangelicko-Augsburskim Łaski Bożej.
W czwartek 23 stycznia w Gabinecie Owalnym Białego Domu, w przeddzień Marszu dla Życia, który odbędzie się dziś w Waszyngtonie prezydent Donald Trump ułaskawił 23 działaczy pro-life, spełniając tym samym obietnicę złożoną podczas kampanii prezydenckiej. Podczas Marszu dla Życia głos zabierze wiceprezydent J.D. Vance.
Archidiecezja Warszawska zdecydowanie odcina się od "Kongresu dla społecznego panowania Chrystusa Króla", który 1 lutego ma odbyć się na terenie naszej diecezji. Archidiecezja nie ma z tym wydarzeniem nic wspólnego zarówno w aspekcie organizacyjnym, jak i co do głoszonych na nim treści - czytamy w przesłanym KAI komunikacie.