„Tak, Ja jestem Bogiem i nie ma innego, Bogiem, i nikogo nie ma jak Ja. Obwieszczam od początku to, co ma przyjść, i naprzód to, co się jeszcze nie stało. Mówię: Mój zamiar się spełni i uczynię wszystko, co zechcę. (…) Słuchajcie Mnie, wy, którzy tracicie odwagę, którym daleko do sprawiedliwości. Zbliżyłem moją sprawiedliwość: już jest niedaleko, nie opóźni się moje zbawienie. Złożę w Syjonie zbawienie dla Izraela, mojej ozdoby” (Iz 45, 9a-10. 12-13).
W czwartą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania, w tym roku będzie obchodzony już po raz 60. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 30 kwietnia do 6 maja pod hasłem "Powołani w Kościele".
Przed odmówieniem modlitwy Regina Caeli na Placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie Franciszek podziękował władzom, Kościołowi i społeczeństwu węgierskiemu za zgotowane przyjęcie i zawierzył kraj a także całą Europę, w tym „udręczony naród ukraiński i naród rosyjski” opiece Matki Bożej.
"Ja jestem bramą owiec". Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik; kazanie - o. Dawid Grześkowiak OP.
„Pozwólmy Panu życia wejść do naszych serc, Jego Słowu, które pociesza i uzdrawia, a następnie wyjdźmy i bądźmy otwartymi bramami w społeczeństwie. Bądźmy dla siebie nawzajem otwarci i jednoczący, aby pomóc Węgrom wzrastać w braterstwie, drodze do pokoju” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie. Była ona kulminacyjnym punktem dobiegającej dziś końca podróży Ojca Świętego na Węgry.
Spotkania z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz pracownikami katolickiego Instytutu błogosławionego László Batthyány-Strattmanna, ubogimi i uchodźcami w kościele św. Elżbiety Węgierskiej, węgierskimi grekokatolikami w parafii pw. Opieki Matki Bożej oraz młodzieżą w hali sportowej im. László Pappa złożyły się na drugi dzień wizyty Franciszka w stolicy Węgier, Budapeszcie. Potrwa ona do 30 kwietnia i przebiega pod hasłem: „Chrystus jest naszą przyszłością” (Krisztus a jövőnk). Jest to 41. podróż zagraniczna papieża w czasie jego dziesięcioletniego pontyfikatu.
Od piątku papież przebywa z pielgrzymką na Węgrzech. Franciszek spotkał się już m.in. z węgierskim duchowieństwem, grekokatolikami, dziećmi i młodzieżą oraz ubogimi i uchodźcami. Do niecodziennego spotkania doszło dziś w Budapeszcie, gdzie papież przeprowadził dłuższą rozmowę z metropolitą Hilarionem.
- Postawa duchowieństwa polskiego w czasach II wojny światowej, wierność i niezłomność w czasach prześladowań aż po dosłowną męczeńską ofiarę z ich kapłańskiego życia, wyrastały niewątpliwie z ducha odważnej i ofiarnej służby Bogu i braciom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Dziś przypada rocznica wydarzeń związanych z obroną krzyża, które przeszły do historii pod nazwą wypadków nowohuckich 1960 roku.
Dziś, 27 kwietnia, przypada 9. rocznica kanonizacji papieża Jana Pawła II, który urząd biskupa Rzymu pełnił w latach 1978–2005. Był to jeden z najdłuższych pontyfikatów w historii papiestwa. Kanonizacja miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.
Około pół godziny trwała audiencja prywatna, której Ojciec Święty udzielił premierowi Ukrainy Denysowi Szmyhalowi. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Kardynał Anders Arborelius, w rozmowie z niemieckim medium, zwrócił uwagę na to, że postulaty niemieckiej drogi synodalnej mogą okazać się mało ważne dla ogółu katolików na świecie.
„Głodnych nakarmić, nagich przyodziać. Na ulicach Aleppo dzieje się Ewangelia” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z Syrii docierają nagrania i zdjęcia pokazujące, jak wsparcie sfinansowane przez Polskę trafia do ofiar trzęsienia ziemi. „Dziękujemy za Waszą bezgraniczną miłość” – mówi na jednym z filmów Alissar z Aleppo.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, papież skupił się na roli mnichów i mniszek w realizacji misji Kościoła. Franciszek przypomniał także o zbliżającym się Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej i apeluje do Polaków.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I podjął temat wojny na Ukrainie. Duchowny nazwał Rosjan, którzy nie służą swojemu krajowi, „wrogami wewnętrznymi” i określił patriotyzm jako „największą cnotę” – podała agencja prasowa RIA.
Franciszek przybędzie na Węgry z oficjalną wizytą apostolską w dniach 28-30 kwietnia. Jej hasłem są słowa: „Chrystus jest naszą przyszłością” (Krisztus a jövőnk). Będzie to 41. podróż zagraniczna Franciszka w jego dziesięcioletnim pontyfikacie, a także drugi pobyt w Budapeszcie. 12 września 2021 roku odwiedził na kilka godzin stolicę Węgier i odprawił tam Mszę św. na zakończenie trwającego tydzień 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Od czasu pierwszej wizyty w Budapeszcie papież wielokrotnie powtarzał, że chce ponownie odwiedzić Węgry.
“Społeczeństwo nie poparło nagonki wobec papieża. Atak na niego nie zmienił, a nawet utwierdził przekonanie większości Polaków o jego świętości” - mówi kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z red. Marcinem Makowskim dla catolico.pl, serwisu analitycznego Stacji7.
Specjalne egzemplarze Biblii Króla Jakuba – angielskiego tłumaczenia Pisma Świętego z XVII wieku – wydrukowano z okazji koronacji króla Karola III. Odbędzie się ona 6 maja w opactwie Westminsterskim w Londynie. Trzymając dłoń na egzemplarzu Biblii monarcha złoży swą przysięgę koronacyjną.
Biskup leżącego w środkowym Sudanie miasta Al-Ubajjid i część duchowieństwa tej sudańskiej diecezji są „bezpieczni” po tym, jak rakiety uderzyły także w katedrę Maryi Królowej Afryki. Poinformowała o tym Konferencja Katolickich Biskupów Sudanu (SCBC).
Kiedy światowi aktorzy polityczni proszą papieża o mediację w konfliktach, to dlatego, że świadomie lub nieświadomie uznają jego rolę jako "budowniczego mostów" i rozjemcy. Podkreślił to 24 kwietnia sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi Stolicy Apostolskiej abp Paul Richard Gallagher podczas konferencji "Dyplomacja i Ewangelia" odbywającej się w Liechtensteinie. Odnosząc się do zakończenia wojny na Ukrainie, powiedział, że „nawet jeśli nie będzie to koniec wyobrażony przez prezydenta Zełenskiego czy prezydenta Putina” to koniec ów nastąpi.