Franciszek: Nikt szczerze nie może wątpić w przyzwoitość papieża Wojtyły Wiadomości
Franciszek: Nikt szczerze nie może wątpić w przyzwoitość papieża Wojtyły

Papież Franciszek po raz kolejny stanął w obronie pamięci św. Jana Pawła II. Tym razem stało się to w rozmowie z argentyńskim medium.

Uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski Wiadomości
Uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski

23 kwietnia przypada uroczystość św. Wojciecha. W tym roku, ze względu na to, że 23 wypadał w niedzielę, uroczystość przeniesiono na 24 kwietnia. Święty Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski. Patronuje również archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i diecezji elbląskiej. Św. Wojciech wzorem swoich wielkich poprzedników św. Cyryla i św. Metodego łączył duchowe tradycje różnych kultur. Jego misja miała charakter pokojowy i odbywała się bez jakiejkolwiek przemocy, w odróżnieniu od przyjętych wówczas obyczajów związanych z nawracaniem pogan. Jan Paweł II nazywał go „patronem odbudowy jedności europejskiej”.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wasz własny język Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wasz własny język

„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” - św. Hieronim ze Strydonu.

Jasna Góra: Narodowe Czytanie Pisma Świętego Wiadomości
Jasna Góra: Narodowe Czytanie Pisma Świętego

By na nowo zobaczyć jak cennym skarbem jest Biblia, do cierpliwego i z miłością jej czytania zachęcał na Jasnej Górze ks. Marcin Zieliński. Wiceprzewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II przekonywał, że każda karta Pisma św. prowadzi do Chrystusa. Niedziela Narodowego Czytania Pisma Świętego rozpoczęła Tydzień Biblijny Fragment Ewangelii św. Jana czytali przedstawiciele braci kleryków Zakonu Paulinów i 10. Pielgrzymki Karawaningowej.

Święty Gaj: Uroczystości w miejscu męczeńskiej śmierci św. Wojciecha Wiadomości
Święty Gaj: Uroczystości w miejscu męczeńskiej śmierci św. Wojciecha

Pielgrzymki piesze, rowerowe, autokarowe przybyły w sobotę 22 kwietnia br. do Świętego Gaju, by uczcić św. Wojciecha w sanktuarium jego męczeńskiej śmierci. Mszy św. koncelebrowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej. W uroczystościach uczestniczyli: wojewoda warmińsko-mazurski, starosta elbląski, burmistrz Dzierzgonia, wójt gminy Rychliki, przedstawiciele służb mundurowych, a także Konfederacji Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną [Niedziela Biblijna] z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną [Niedziela Biblijna] z komentarzem [video]

Uczniowie w drodze do Emaus. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, kazanie - o. Wojciech Garbat OP.

Papież zachęca do codziennego rachunku sumienia: Ważne, abyśmy razem z Jezusem odczytali na nowo naszą historię Wiadomości
Papież zachęca do codziennego rachunku sumienia: "Ważne, abyśmy razem z Jezusem odczytali na nowo naszą historię"

Do zrobienia co wieczór rachunku sumienia zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Dziś Niedziela Biblijna rozpoczynająca XV Tydzień Biblijny Wiadomości
Dziś Niedziela Biblijna rozpoczynająca XV Tydzień Biblijny

„Czy chcecie gardzić Kościołem?” – te słowa zaczerpnięte z 1. Listu do Koryntian stanowią myśl przewodnią tegorocznej Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego, przypadającej w drugą niedzielę po Wielkanocy. Rozpoczyna ona XV Tydzień Biblijny, który potrwa od 23 do 29 kwietnia.

[wywiad] Ks. Tomáš Halík: Chrześcijaństwo przyszłości będzie mistyczne Wiadomości
[wywiad] Ks. Tomáš Halík: Chrześcijaństwo przyszłości będzie mistyczne

Chrześcijaństwo przyszłości będzie mistyczne. Bezwzględnie potrzebujemy wymiaru głębi wiary, duchowości i liturgii a to jest dzisiaj najważniejsze – uważa ks. prof. Tomáš Halík. W rozmowie z KAI wybitny czeski teolog i socjolog mówi m. in. o globalizacji, kryzysie świata i Kościoła, procesie synodalnym, niemieckiej „drodze synodalnej” i dziedzictwie Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Apel Jasnogórski jako zadanie w przełomowych czasach Wiadomości
Apel Jasnogórski jako zadanie w przełomowych czasach

Apel Jasnogórski głęboko zakorzeniony w naszej świadomości to wielkie zadanie ewangelizacyjne i duszpasterskie podkreślano na Jasnej Górze podczas konferencji naukowej poświęconej tej wieczornej modlitwie wpisanej od 70 lat w katolicką duchowość Polaków. - Na Jasnej Górze spoczywa historyczny ciężar, by przenosić Ewangelię, wiarę w przyszłe pokolenia w przełomowych czasach - mówił paulin o. Michał Legan.

Dziecko w warszawskim Oknie Życia Wiadomości
Dziecko w warszawskim Oknie Życia

W warszawskim Oknie Życia pojawiło się w piątek po południu dziecko. Chłopiec nie miał przy sobie żadnych rzeczy. Czuwające nad Oknem siostry franciszkanki Rodziny Maryi zgodnie z procedurami przekazały dziecko do szpitala.

Ciemna godzina Haiti Wiadomości
Ciemna godzina Haiti

W ostatnich tygodniach na Haiti, kraju pogrążonym w głębokim kryzysie, uprowadzono kolejnych dwóch księży. Tym razem obie historie zakończyły się szczęśliwie, nie jest to jednak regułą. Kraj opanowany jest przez uzbrojone gangi, panuje klimat wielkiej niestabilności, więc nikt nigdzie nie czuje się bezpiecznie. „Kiedy skończy się ta fala przemocy?” - pyta ks. Dudley Pierre, prowincjał Zgromadzenia Księży św. Wiatora (wiatorianów).

[wywiad] O. Paweł Kowalski SJ o tekstach Mszy Świętej: Jest to dosyć bezczelna modlitwa Wiadomości
[wywiad] O. Paweł Kowalski SJ o tekstach Mszy Świętej: "Jest to dosyć bezczelna modlitwa"

Co zrobić żeby nie nudzić się w kościele? Czy tzw. „churching", czyli szukanie najlepszego nabożeństwa poza własną parafią, jest dobrym pomysłem? Czy to prawda, że osoba prawdziwie wierząca nie jest znużona podczas Mszy św.? - na te i inne pytania odpowiada w rozmowie z KAI o. Paweł Kowalski SJ, który jest jednym z duchownych udzielających się na m.in. TikToku, Youtubie oraz Instagramie.

Papież o podziałach zagrażających jedności Kościoła: To diabeł jest specjalistą od walki z jednością Wiadomości
Papież o podziałach zagrażających jedności Kościoła: To diabeł jest specjalistą od walki z jednością

O podziałach, które zagrażają dziś jedności Kościoła, oraz o potrzebie przejrzystości w zarządzaniu kościelnymi finansami, mówił Franciszek na audiencji dla amerykańskiej fundacji Papal Foundation, która finansowo wspiera działalność Ojca Świętego i różnych dzieł Kościoła. Papież przypomniał, że podczas Ostatniej Wieczerzy to właśnie Piotrowi powierzył Pan Jezus misję utwierdzania braci w wierze i bycia widzialnym znakiem jedności Kościoła.

[sondaż] Feministki nie będą zachwycone. Polacy zdecydowanie przeciwni aborcji na życzenie Wiadomości
[sondaż] Feministki nie będą zachwycone. Polacy zdecydowanie przeciwni aborcji na życzenie

Dziś opublikowano komunikat Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) dotyczący wyników badania zatytułowanego "Stosunek Polaków do aborcji". Z udostępnionych przez CBOS danych wynika, że większość Polaków jest za legalnością aborcji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki, ciąża jest wynikiem czynu zabronionego lub wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone. Większość sprzeciwia się aborcji z przyczyn materialnych, społecznych oraz aborcji na życzenie.

[wywiad] Ks. Kancelarczyk: Młode pokolenie ma bardzo okrojoną wiedzę na temat wartości życia Wiadomości
[wywiad] Ks. Kancelarczyk: Młode pokolenie ma bardzo okrojoną wiedzę na temat wartości życia

Zachęcam wszystkich, którzy poczuwają się do włączenia w „cywilizację życia”, do uczestnictwa w „Marszu dla Życia” - podkreślił ks. Tomasz Kancelarczyk. W rozmowie z KAI prezes „Fundacji Małych Stópek” opowiedział też o szerokiej działalności prowadzonej przez niego organizacji. Szczeciński Marsz wyruszy 23 kwietnia o godzinie 15:00, na Jasnych Błoniach. Co roku inicjatywa przyciąga tłum ludzi. W tym roku hasłem wydarzenia będzie "Cywilizacja życia". Szczeciński „Marsz dla Życia” należy do największych w Polsce manifestacji w obronie życia, od poczęcia do naturalnej śmierci.

Bazylika św. Jana w Rzymie przeprasza za dopuszczenie anglikańskich duchownych do sprawowania liturgii Wiadomości
Bazylika św. Jana w Rzymie przeprasza za dopuszczenie anglikańskich duchownych do sprawowania liturgii

„Awarią komunikacji” określił pomocniczy biskup Rzymu sprawę pozwolenia duchownym anglikańskim na celebrowanie Eucharystii w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie.

Obserwatorium ds. objawień nie będzie orzekać o ich prawdziwości Wiadomości
Obserwatorium ds. objawień nie będzie orzekać o ich prawdziwości

Powołane ostatnio w Rzymie obserwatorium ds. objawień i zjawisk mistycznych związanych z postacią Maryi nie będzie orzekać o ich prawdziwości – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Stefano Cecchin OFM, prezes Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej.

W sobotę beatyfikacja ofiar Komuny Paryskiej Wiadomości
W sobotę beatyfikacja ofiar Komuny Paryskiej

Na sobotę 22 kwietnia planowana jest beatyfikacja ks. Henri’ego Planchat’a i czterech innych duchownych, zabitych przez uczestników Komuny Paryskiej. W 2021 r. Stolica Apostolska uznała ich męczeństwo, gdyż zostali zamordowani z nienawiści do wiary.

Watykan: Podsumowanie kontynentalnego etapu procesu synodalnego Wiadomości
Watykan: Podsumowanie kontynentalnego etapu procesu synodalnego

W Watykanie podsumowano w obecności dziennikarzy kontynentalny etap procesu synodalnego. Nie zaprezentowano jednak jeszcze dokumentu roboczego na następny, centralny etap procesu, jakim będzie zgromadzenie Synodu Biskupów w Rzymie.

Emerytury
Stażowe