Jeszcze kilka dni temu zarówno premier Kanady, jak i Donald Tusk zapewniali, że pomimo zablokowania podpisania umowy CETA przez Walonię, szczyt w Brukseli się odbędzie. Dzisiaj ta informacja została zdementowana. Preben Aamann, rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska powiedział dziś, że szczyt się nie odbędzie się tak jak to wcześniej planowano.
Prokuratura oskarża Karola Guzikiewicza, Zbigniewa Stefańskiego i Roberta Puszcza o pobicie policjantów podczas demonstracji na Placu Defilad w Warszawie, która odbyła się w kwietniu 2009 roku. 20 października w sądzie rejonowym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa. Trwała 10 minut.
60 lat temu, 23 października 1956 roku, budapesztańscy studenci rozpoczęli antykomunistyczną rewolucję. Trwała zaledwie kilkanaście dni – została krwawo stłumiona przez Armię Radziecką. Lecz jej skutki były widoczne przez dziesięciolecia, a pamięć o niej trwa do dziś.
Być może niektórzy czytelnicy są już zmęczeni tematem umowy handlowej między UE i Kanadą. Dla nich mamy dwie wiadomości – dobrą i trochę gorszą. Dobra jest taka, że niedługo od tematu CETA będzie można odpocząć. Już blisko szczyt UE – Kanada (27 października), kiedy to – na co wskazują prawie wszystkie znaki na niebie i ziemi – CETA zostanie podpisana. I to jest właśnie ta gorsza wiadomość.
Francuski producent śmigłowców, produkujący m.in. mające trafić na polski rynek Caracale – Airbus Helicopters – znacznie redukuje miejsca pracy. Zwolnionych zostanie nawet 600 osób - donosi portal niezalezna.pl.
Skorzystają z tego również Polacy przebywający u naszego zachodniego sąsiada – informuje RMF24. Do tej pory płaca minimalna wynosiła 8,50 euro, w nowym roku wyniesie ona 8,84 euro za godzinę – postanowił rząd Angeli Merkel.
Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła donieść na własnego męża i poinformowała, że przejął nieruchomość w Warszawie na podstawie sfałszowanych dokumentów. Oczywiście konflikty zdarzają się w najlepszych rodzinach, ale ten jest szczególnie zabawny. Zdaje się, że podstawowym celem donosu pani prezydent miasta stołecznego jest… atak na PiS! - pisze Tomasz Sakiewicz w "Gazecie Polskiej".
- Moim zdaniem Rosja jest państwem, które prowadzi politykę awanturniczą. Istnieje takie sformułowanie Maksyma Litwinowa, byłego szefa dyplomacji Związku Sowieckiego, którego, gdy już przeszedł na emeryturę, spytano co by się stało, gdyby Amerykanie przystali na żądania, jakie formułował jako szef dyplomacji. Odpowiedział – wtedy wysunęlibyśmy kolejne - mówi w rozmowie z Cezarym Krysztopą Piotr Maciążek [Defence24.pl]
Płk Stanisław Curyło zaprezentował zarys zmian Programie Modernizacji Technicznej Armii. Zmiany zaakceptował minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicza 18 pażdziernika br. Zmiany dostosowują Programie Modernizacji Technicznej do koncepcji opracowanych przez MON, to jest Cyberobrony i narodowej kryptologii oraz Obrony Terytorialnej.
- Tysiące Sowietów Ludowego Wojska Polskiego ukrytych w nieznanych historykom kartotekach Centralnego Archiwum Wojskowego - napisał na swoim profilu FB prof. Sławomir Cenckiewicz szef Wojskowego Biura Historycznego
"Mam nadzieję, że Belgia po raz kolejny udowodni, że jest mistrzem wypracowywania konsensusu i wkrótce będziemy mieć porozumienie" - powiedział Tusk w Parlamencie Europejskim. Donald Tusk dodał, że widzi możliwość aby szczyt UE-Kanada odbył się zgodnie z planem w najbliższy czwartek w Brukseli.
Dziś na stronach Sejmu został zamieszczony projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Autorami projektu są posłowie PIS.
Na pole bitwy wyrusza z apteczką i dużym mantelzakiem. W środku - piła, pęsety, szczypce. Amputację wykonuje w niecałe dwie minuty. Ranny wrzeszczy? No to wrzeszczy, pod ostrzałem nie ma czasu na sentymenty. „Chirurg musi mieć sprawne dwie ręce, ostre oczy i uszy zamknięte na krzyki pacjenta” – mówi dr n. med. Maria Joanna Turos, zajmująca się naukową rekonstrukcją chirurgii z okresu wojen napoleońskich.
Węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Rosji w związku z pogardliwymi uwagami o rewolucji węgierskiej 1956 r., które pojawiły się w państwowych mediach rosyjskich. Resort powiadomił, że pragnie jasno dać do zrozumienia, iż Węgry "nie będą tolerować, by ktokolwiek wypowiadał się w sposób pogardliwy o rewolucji 1956 r. i jej bohaterach".
Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do wsparcia działań Ukrainy w zakresie zaspokojenia popytu na gaz za pomocą dostaw LNG. Tymczasem komisarz ds. Unii Energetycznej, Marosz Szewczowicz, poparł polskie plany budowy tzw. Korytarza Północnego, za pomocą którego możliwe będzie zdywersyfikowanie dostaw błękitnego paliwa do Europy Środkowo-Wschodniej - czytamy na portalu energetyka24.com.
– Polska potrzebuje zmiany. Państwo polskie po ośmiu latach sprawowania władzy przez koalicję PO-PSL jest dramatycznie słabe. Celem naszej polityki jest budowa państwa, które daje poczucie bezpieczeństwa i stwarza możliwości rozwoju dla swoich obywateli. Polska powinna być państwem, w którym sprawujący władzę uwzględniają nie tylko interesy tych, którzy sobie dobrze w życiu radzą, ale także reprezentują tych, którym wiedzie się gorzej. Przejeżdżając tysiące kilometrów, na spotkaniach staram się przekonywać, że wybory prezydenckie mogą stać się początkiem zmian – powiedział kandydujący wówczas do fotela prezydenta Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym naszej redakcji 2 maja 2015 roku.
Henryka Krzywonos-Strycharska, posłanka PO, aktywnie włączyła się na schodach prowadzących do siedziby NSZZ „Solidarność” w II Ogólnopolski Strajk Kobiet. Ustawiła się w roli recenzentki Związku, pouczającej czym „Solidarność” ma się zajmować. Przypomnijmy zatem posłance PO – może powtórzy to koleżankom, jak „dziewucha dziewuchom”, że NSZZ „Solidarność” swoje działania opiera na etyce chrześcijańskiej i katolickiej nauce społecznej. Zatem przychodzenie pod siedzibę „Solidarności” pod hasłami „wolnego wyboru” życia i śmierci z plakatami na których widnieje kobieta w ciąży rozpięta na krzyżu jest li tylko prowokacją.
26 października 1981 roku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu rozpoczął się strajk okupacyjny i trwał aż do 13 grudnia, czyli do wprowadzenia stanu wojennego. Ten 49-dniowy protest był najdłuższym ze wszystkich strajków w całej historii PRL.
Dziś w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt ministrów obrony krajów członkowskich NATO. Politycy mają doprecyzować najważniejsze ustalenia z lipcowego szczytu w Warszawie.
30 osób zostało porwanych i zabitych przez grupę bojowników powiązanych z Państwem Islamskim w Ghor, jednej z centralnych prowincji Afganistanu. Rząd prowincji Ghor powiedział, że cywile zostali porwani podczas zbierania drewna na opał w górach.