Szymon Gonera: W filmie dokumentalnym to twoi bohaterowie cię niosą Wiadomości
Szymon Gonera: W filmie dokumentalnym to twoi bohaterowie cię niosą

– W filmie zależało nam na tym, żeby pokazać różne etapy i różne miejsca pomocy ludziom w potrzebie. Każda z tych form pomocy była na swój wyjątkowy sposób nieszablonowa – mówi Szymon Gonera, reżyser filmu „Superheroes”, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

z ostatniej chwili
Wojna na Ukrainie oczami polskiego korespondenta

Wojna już trochę nam spowszedniała. „Wojskowa operacja specjalna”, jak nazywa ją rosyjska propaganda, miała trwać zaledwie kilka tygodni. Dzielna Ukraina broniła się mężnie, a my jako jej sąsiedzi w trwodze śledziliśmy doniesienia prasowe i internetowe relacje. Mijały kolejne tygodnie, miesiące, a Ukraina dalej stawiała opór najeźdźcom, oddalając od Polski widmo wojny z barbarzyńcami. Dziś, zdaje się, jesteśmy na etapie zobojętnienia na kolejne informacje dotyczące sytuacji ukraińskich żołnierzy i cywili. Mamy swoje sprawy i zmartwienia, ale wojna za naszą granicą toczy się nadal. Codziennie rozgrywają się tragedie zwykłych ludzi. Przypomina o tym niezwykle mocny reportaż w formie książki: „Wojna. Reportaż z Ukrainy” autorstwa Jakuba Maciejewskiego, wydany przez wydawnictwo Biały Kruk.

„Napięcia kulturowe”. „Postmodernizm: dobry czy zły?” Dyskusja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski z ostatniej chwili
„Napięcia kulturowe”. „Postmodernizm: dobry czy zły?” Dyskusja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

W jaki sposób estetyka postmodernizmu przenikła do świata polityki, kapitalizmu i relacji społecznych? Czy postmodernizm powinien mieć prawo do szydzenia z religii, kwestionowania pism świętych i moralnego autorytetu w islamie i chrześcijaństwie? Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza do udziału w dyskusji pod tytułem „Postmodernim: dobry czy zły?” z cyklu „Napięcia kulturowe”.

Znamy zwycięzcę konkursu pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego z ostatniej chwili
Znamy zwycięzcę konkursu pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego

Mateusz Krzyżowski został zwycięzcą XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy - ogłosiło w sobotę jury. Drugie miejsce zajął Hiszpan Pedro Lopez Salas, a trzecie - Ukrainiec Danylo Saienko.

„Prorok”, film nie tylko o Wyszyńskim z ostatniej chwili
„Prorok”, film nie tylko o Wyszyńskim

Wydawałoby się, że idealny moment na premierę filmu, w którym głównym bohaterem jest Prymas Tysiąclecia, to czas jego beatyfikacji. A jednak wejście „Proroka” Michała Kondrata na ekrany właśnie teraz, jesienią 2022 r., okazuje się decyzją sensowną i trafioną.

z ostatniej chwili
Tomasz Schuchardt: Nie ma potrzeby obawiać się aktorów

– Są 2 procenty aktorek i aktorów, którzy chcą być celebrytami i wypowiadają się na tematy, o których nie mają zielonego pojęcia. Oni dają złe świadectwo naszemu środowisku. To jest niepotrzebne, tak samo jak zrażanie ludzi do aktorów. Pamiętajcie, że jest 98 procent aktorów, którzy są normalnymi ludźmi – mówi Tomasz Schuchardt, aktor, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Fangor. Wielowymiarowy z ostatniej chwili
Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Fangor. Wielowymiarowy

Kameralna wystawa, zorganizowana w setną rocznicę urodzin Wojciecha Fangora, ukazuje wielowymiarowość twórczości tego niezwykłego artysty. Kuratorem wystawy jest Daniel Echaust.

Karolina Szczurowska: Chcę leczyć duszę i ciało Wiadomości
Karolina Szczurowska: Chcę leczyć duszę i ciało

– Nie chcę rezygnować z moich aktywności. Chcę jednocześnie studiować medycynę oraz komponować, pisać i nagrywać nowe piosenki – mówi Karolina Szczurowska, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, studentka medycyny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

z ostatniej chwili
„Jednego nikt mi nie odbierze. Ja jestem Ja! Ja! Ja!”

– Mistrzowie: Zbigniew Herbert i Przemysław Gintrowski, tworzyli w okresie szarej, siermiężnej komuny, tymczasem ich dzieła są aktualne w naszej pseudokolorowej rzeczywistości, w której pozornie mamy wszystko – tylko gdzieś nam się pogubiły nasze wartości – mówi bard i kompozytor Norbert „Smoła” Smoliński w rozmowie z Agnieszką Żurek.

[Nasz Patronat] XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam” z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”

XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”. Rok XIV, edycja 45 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2022, godz. 20.00

z ostatniej chwili
„Ukraina. Pod innym niebem”. Wojna oczami ukraińskich artystów

‒ Chcemy, żeby nasza wystawa była punktem wyjścia do szerszej dyskusji na temat tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i na temat tego, jakie ma to znaczenie dla Polski, Europy i świata ‒ mówi Marcel Skierski, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, kurator wystawy „Ukraina. Pod innym niebem” w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Bogdan Kalus: Większość facetów chce się ze mną napić Wiadomości
Bogdan Kalus: Większość facetów chce się ze mną napić

– Wybitny reżyser Kazimierz Dejmek stwierdził, że aktor jest do grania, jak dupa do srania. To jest moja dewiza. Zarabiam pieniądze, wykonując ten zawód. Czasami większe, czasami mniejsze. Nie dorabiam ideologii do aktorstwa. Nie uważam, że mam jakąś misję do spełnienia. Dostaję propozycję, przyjmuję ją i idę do roboty – mówi Bogdan Kalus, aktor, artysta kabaretowy, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

z ostatniej chwili
75. rocznica powstania Studia Filmów Rysunkowych - wystawa w Centrum Praskim Koneser

„Gratuluję 75 lat wspaniałej historii. „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Baltazar Gąbka” i wiele innych tytułów Studia Filmów Rysunkowych to klasyka polskiej animacji” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Miliard widzów czyli: Historia i dorobek Studia Filmów Rysunkowych” w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.

z ostatniej chwili
Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2022

Akcja "Darmowy listopad" ruszyła po raz 11. Przez cały miesiąc wybrane zamki i rezydencje królewskie znajdujące się na terenie Polski będzie można zwiedzać zupełnie za darmo.

„Antyaborcyjna propaganda”. Planned Parenthood oburzone biografią Marylin Monroe… na Netfliksie z ostatniej chwili
„Antyaborcyjna propaganda”. Planned Parenthood oburzone biografią Marylin Monroe… na Netfliksie

„Blondynka” to biografia Marilyn Monroe autorstwa Andrew Dominika z Aną de Armas w roli legendy ekranu. Premiera miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Wenecji 8 września, a debiut na Netfliksie 28 września.

„Gapa” na Krakowskim Przedmieściu. Instalacja Jerzego Kaliny na 17 września z ostatniej chwili
„Gapa” na Krakowskim Przedmieściu. Instalacja Jerzego Kaliny na 17 września

W ramach projektu przeprowadzona została akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej autorstwa Jerzego Kaliny.

Jak tolerancyjna jest postepowa lewica? Napięcia kulturowe z ostatniej chwili
"Jak tolerancyjna jest postepowa lewica?" Napięcia kulturowe

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na piąte spotkanie z cyklu dyskusji Napięcia kulturowe z udziałem artystów, pisarzy, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa. Tym razem gościć będziemy Rosie Kay, Alastaira Donalda i Bronisława Wildsteina.

Krystyna Janda: Ludzie ratunku! Kupujcie bilety! z ostatniej chwili
Krystyna Janda: "Ludzie ratunku! Kupujcie bilety!"

Znana w ostatnim czasie z zaangażowania politycznego Krystyna Janda ma kłopoty. Jej teatry przynoszą straty.

Orlęta. Grodno 39'. Filip Gurłacz (filmowy Jakub Rotman): Komunizm jest ideą przez którą cierpią ludzie z ostatniej chwili
"Orlęta. Grodno 39'". Filip Gurłacz (filmowy Jakub Rotman): Komunizm jest ideą przez którą cierpią ludzie

Rozmowa z Filipem Gurłaczem – odtwórcą roli Jakuba Rotmana.

[Nasz Patronat] Powstaje animacja o tym jak Niemcy zabili lub porwali ok 10 tysięcy dzieci z Zamojszczyzny z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Powstaje animacja o tym jak Niemcy zabili lub porwali ok 10 tysięcy dzieci z Zamojszczyzny

Razem możemy przypomnieć ich historię! 30 tys. dzieci wyrwanych z rąk rodziców to jedna z największych tragedii, jaka dotknęła mieszkańców Zamojszczyzny w trakcie akcji wysiedleńczej "Aktion Zamość".

Emerytury
Stażowe