Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas drugiego dnia konwencji partii zapowiedział, że opłaty za autostrady zostaną zniesione. Przekazał również, że od nowego roku leki dla osób powyżej 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia będą bezpłatne.
Wprowadzimy na stałe Program Inwestycji Strategicznych, Fundusz Inwestycji Lokalnych, jeśli PiS zostanie przez wyborców obdarzony zaufaniem - powiedział w sobotę podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" premier Mateusz Morawiecki.
Unia Europejska zaproponowała wprowadzenie zakazu dostępu do swoich portów dla statków, które próbują ominąć sankcje nałożone na rosyjską ropę – napisała w poniedziałek agencja Bloomberg.
Bruksela nałoży sankcje na chińskie firmy powiązane z Rosją? Z doniesień medialnych wynika, że Unia Europejska rozważa takie rozwiązanie w odniesieniu do siedmiu przedsiębiorstw. "Financial Times" przypomina, że byłaby to pierwsza tego typu sytuacja w ramach sankcji związanych z wojną na Ukrainie.
Rośnie odsetek ukraińskich migrantów, którzy chcą zostać w Polsce - wynika z nowego badania Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Niemiecka rafineria Schwedt w większości należy do spółki córki rosyjskiego koncernu Rosnieft Deutschland. Obecnie znajduje się pod zarządem powierniczym resortu gospodarki i klimatu Niemiec. Rafineria bazowała na przerobie ropy z Rosji, jednak po wprowadzeniu sankcji, ten kierunek dostaw został zamknięty. Ratunkiem dla rafinerii zaopatrującej sporą część wschodnich Niemiec, jest ropa dostarczona przez polski Orlen.
Dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej polskie gospodarstwa domowe zapłacą w 2023 roku nawet o połowę mniejsze rachunki za prąd. Rozwiązania przygotowane przez rząd we współpracy ze spółkami energetycznymi to realne oszczędności również dla samorządów, odbiorców wrażliwych, a także mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Warto z nich skorzystać, podpowiadamy kto i co powinien zrobić, by płacić mniejsze rachunki za prąd.
Do 7,7 mld m sześc. wzrosła w 2022 r. łączna produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą. To ilość odpowiadająca prawie połowie ubiegłorocznego zapotrzebowania na ten surowiec w kraju. Konsolidacja sektora wydobywczego pozwoli na optymalizację inwestycji w tym obszarze i dalszy wzrost produkcji gazu pochodzącego z własnych zasobów koncernu.
Położona w bliskim sąsiedztwie Czech i Niemiec Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, jest ważnym punktem na energetycznej mapie Polski. To z węgla brunatnego wydobywanego tu od ponad 100 lat produkowana jest energia dla milionów mieszkańców Dolnego Śląska. Ale Turów to nie tylko prąd – to przede wszystkim ludzie, którzy od kilku pokoleń związani są z turoszowskim kompleksem energetycznym.
Przejęcie PKP Energetyka przez PGE Polską Grupę Energetyczną stało się faktem. Od dziś spółka posługuje się nazwą PGE Energetyka Kolejowa. - Patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie – podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej, mówiąc o kulisach transakcji.
– Pierwsze przeprowadzone postepowania rekrutacyjne pokazały, że w dalszym ciągu Kopalnia Turów cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku pracownika. To dobra wiadomość, ponieważ do 2044 roku będziemy mieli w Kopalni Turów jeszcze wiele pracy – mówi Sławomir Wochna, dyrektor KWB Turów, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
W Polsce w 2020 roku nastąpiły zasadnicze zmiany w strukturze zaopatrzenia Polski w gaz ziemny z importu. Było to możliwe dzięki poszerzeniu grona dostawców oraz efektywnemu wykorzystaniu zwiększonych potencjałów instalacji. Zwłaszcza rozbudowy terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W 2022 roku PGE Energia Odnawialna wyprodukowała z wiatru, wody i słońca rekordowe 1 931 GWh energii. Taka ilość prądu jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie dla 860 tys. gospodarstw domowych - to mniej więcej tyle, ile zamieszkuje całe województwo łódzkie.
Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą łączy konto firmowe z kontem osobistym. Jest to możliwe rozwiązanie, ale czy korzystne?
Firma Peek & Cloppenburg ogłosiła upadłość. Pojawiły się już pierwsze informacje na temat przyczyn, które doprowadziły do takiej sytuacji. Poinformowano również, co czeka sklepy działające w Polsce.
Świetny ruch marketingowy wykonała polska firma Oshee, która słynie przede wszystkim z produkcji napojów izotonicznych. Media obiegła informacja o nowej współpracy, która realnie może wpłynąć na rozpoznawalność polskiej marki.
Jeden z największych zakładów drobiarskich na Podkarpaciu przeszedł w stan upadłości. Firma funkcjonowała przez ponad 70 lat.
– Według wszystkich dostępnych danych w Polsce nie będzie recesji – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, na koniec roku inflacja w Polsce powinna zejść do poziomu jednocyfrowego.
Pasażerowie Kolei Czeskich zdecydowali, że pociągi produkowane dla tego przewoźnika przez Pesę Bydgoszcz będą nosiły nazwę RegioFox – poinformował w środę ekspert ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Piotr Mazurek.
Niemiecka firma z tradycją sięgającą 1525 roku ogłosiła upadłość. Syndyk masy upadłościowej Marcus Egner wskazał przyczyny, które doprowadziły do zakończenia działalności Teusser Mineralbrunnen Karl Rössle GmbH & Co – przedsiębiorstwa, które zajmowało się produkcją wody mineralnej.