Jak podaje portal Wirtualne Media, pracownicy i współpracownicy „Gazety Wyborczej” z Krakowa i Zakopanego wysłali list do zarządu wydawcy (Agory) i nowej spółki Wyborcza. Żądają od pracodawcy likwidacji umów śmieciowych i podwyżek czterokrotnie wyższych od tych, które zaproponowała firma.
Szereg wskaźników finansowych, gospodarczych i wojskowych wskazuje na to, że Rosja przygotowuje się do wojny konwencjonalnej z NATO na dużą skalę – pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski na pierwszym miejscu społecznego poparcia jest PiS, na które w wyborach do sejmików wojewódzkich zagłosowałoby 29,8 proc. Drugie miejsce zajęło KO z poparciem 28,1 proc. respondentów. Na trzecim miejscu jest Konfederacja, którą popiera 8,5 proc. ankietowanych.
– Na stronie NBP jest wzorzec banknotu. Jeżeli nadruki na tym banknocie, niechlujnie wydrukowane są takie, że nakłada się kolor zielony czy inny, inaczej niż na wzorcu (…) to właśnie działania pana prezesa NBP – mówił senator Waldemar Witkowski, startujący z list Nowej Lewicy, na antenie Telewizji Republika.
Rolnicy protestują. Mają swoje postulaty, które są tak naprawdę postulatami korzystnymi dla nas wszystkich jako społeczeństwa i konsumentów: likwidację Zielonego Ładu i zmianę sytuacji związanej z niekontrolowanym sprowadzaniem towarów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej. Metody protestu mają skuteczne – związkowe, chłopskie. To taktyka, która sprawdza się w krajach zachodnich, a i u nas przećwiczyli ją już z dobrym skutkiem górnicy i pracownicy wielu likwidowanych zakładów. Okazuje się jednak, że to już za dużo.
Portal Wirtualne Media informuje, że nowym pełniącym obowiązki dyrektorem Biura Audytu i Kontroli Wewnętrznej Telewizji Polskiej został Marek Szydłowski. Szydłowski był dyrektorem prawnym w Agorze, głównym prawnikiem w TVN, zasiadał także w zarządzie tej telewizji.
36-letni mężczyzna został w środę śmiertelnie potrącony przez samochód osobowy na drodze ekspresowej S8 w okolicach węzła Syców Zachód (Dolnośląskie). Auto, którym podróżował, stało w korku dwa kilometry przed rolniczą blokadą.
Wczoraj na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Tusk zapowiedział: – Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest już gotowy. Zostanie złożony w najbliższych dniach. Premier nie wyjaśnił, jakiego rodzaju argumenty merytoryczne znajdą się w uzasadnieniu tego wniosku, ale w sejmowych kuluarach krąży informacja, że głównym będzie „upolitycznienie banku centralnego”. Jeżeli tego rodzaju miałki i trudno mierzalny argument miałby być rzeczywiście podstawą zamachu na niezależny bank centralny i destabilizacji najważniejszej instytucji prowadzącej politykę monetarną w państwie, to byłoby wydarzenie bez precedensu, do którego nie doszło w żadnym demokratycznym kraju na świecie.
Francuski Urząd ds. Konkurencji ukarał Google’a grzywną wysokości 250 mln euro „za nieprzestrzeganie niektórych zobowiązań podjętych w czerwcu 2022 r.” odnośnie do praw pokrewnych, tj. zasad wynagradzania wydawców prasy za korzystanie z ich treści przez internetowego giganta – poinformował urząd w środę w komunikacie.
Władze Izraela ograniczyły dostęp do miejsc świętych w Jerozolimie. W wyniku zablokowania Wzgórza Świątynnego dla mężczyzn poniżej 55. roku życia i kobiet poniżej 50. roku życia, nie tylko muzułmanie, ale również chrześcijanie nie mają obecnie możliwości uczestniczyć w ważnych obrzędach. Tymczasem zbliża się Wielki Tydzień. „Jerozolima zawsze znajdowała się w centrum konfliktów i napięć. Współistnienie członków trzech religii było trudne, ale możliwe” – komentuje o. Ibrahim Faltas OFM.
Sieć handlowa Spar ma na Węgrzech problemy finansowe. Austriacka firma liczy teraz na pomoc z Brukseli. Media branżowe podały, że Spar zaczął nawet wycofywać pojedyncze aktywa z Węgier w obawie przed wywłaszczeniem. O ewentualnym wycofaniu się z węgierskiego rynku w Wiedniu nic się nie mówi, wręcz odwrotnie, wiele wskazuje na to, że Spar chce złamać Orbána i zostać liderem handlu spożywczego w tym ponad 9,5-milionym państwie.
W środę odbył się protest rolników na drodze S7. Na rondzie Nidzica Południe rolnicy protestowali, przepuszczając ruch wahadłowo – raz od strony Olsztyna, a raz od Warszawy. Protestujący rozdawali kierowcom ulotki wyjaśniające, dlaczego są przeciwni zapisom Zielonego Ładu i importowi produktów spożywczych spoza UE – głównie z Ukrainy i Rosji.
Politico opisuje aferę z wpływowym niemieckim europosłem Markusem Ferberem, która wg portalu „zaciera granicę między służbą publiczną a prywatnym zyskiem”.
- Nadszedł czas: Afryka jest gotowa podzielić się księżmi z Europą - ocenia biskup ełcki Jerzy Mazur. W rozmowie z KAI były przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu bardzo pozytywnie ocenia proces zapraszania przez polskie diecezje księży z innych kontynentów. Tłumaczy, że jest to wymiana darów: Kościół w Polsce oferuje im spotkanie z tutejszą pobożnością i europejską kulturą sakralną. Księża z Afryki mogą zaś przekazać Polakom entuzjazm przeżywania wiary. Bp Mazur, którego misja duszpasterska w Rosji została przerwana przez władze tego kraju, przypomina o objawieniach maryjnych w Fatimie i przestrodze Matki Bożej, że jeżeli ludzkość nie będzie posłuszna i nie wypełni Jej prośby o modlitwę, to Rosja rozszerzy swoje bałwochwalcze ideologie i nastaną jeszcze większe kataklizmy i wojny.
Kwestie bezpieczeństwa, w tym sytuacja na Ukrainie i w Strefie Gazy, propozycja podniesienia w państwach NATO wydatków na obronność, tematyka europejska, współpraca bilateralna oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza – to główne tematy rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydent Słowenii Natašą Pirc Musar. Polski przywódca wraz z małżonką składa oficjalną wizytę w Słowenii.
– Słowo konserwatyzm ma za dużo różnych aspektów, dlatego ja wolę mówić o „solidaryzmie”, czyli przekonaniu, że wspólnota jest ważna i w ekonomii, i w obyczaju. Wraz z bogaceniem się społeczeństwa kluczowy podział jest między patrycjatem a ludem. Patrycjat jest zwolennikiem indywidualizmu, zarówno jeśli chodzi o ekonomię, jak i obyczaj. Lud chce się opierać na wspólnocie – mówi prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
Nowe protesty rolników i przewoźników doprowadzą do zamknięcia dróg i objazdów w Berlinie od czwartku – informuje lokalna niemiecka rozgłośnia Rundfunk Berlin-Brandenburg.
Kierowca busa potrącił protestującego rolnika. Mężczyzna trafił do szpitala – informuje Onet.
Pięćdziesiąt organizacji podpisało wspólny list otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z apelem o weto ws. powszechnej dostępności pigułki "dzień po". - Jak słusznie Pan zauważył, ta „hormonalna bomba’, stosowana często i bez żadnej kontroli, doprowadzić może do dewastacji zdrowia kobiet i to jeszcze w wieku przed prokreacyjnym - alarmują sygnatariusze apelu udostępnionego Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsblatt” informuje w publikacji z środy, że Bruksela poczyni kolejne ustępstwa wobec rolników w celu „uspokojenia” sytuacji przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.