Policjanci z wydziału ruchu drogowego jastrzębskiej komendy prowadzili pościg transgraniczny za kierującym mazdą. Mężczyzna został zatrzymany w Jastrzębiu do kontroli drogowej. W jej trakcie okazało się, że jest poszukiwany. 29-latek podjął próbę ucieczki. Mundurowi ruszyli za nim w pościg, który prowadzili przez teren powiatu wodzisławskiego i Republiki Czeskiej. Tam schwytali jastrzębianina i przekazali go kolegom z czeskiej policji. Mężczyzna miał przy sobie broń palną gazową oraz środki odurzające.
Usługa mapowania używana w aplikacji Snapchat, zmieniła w czwartek nazwę Nowego Jorku na "Jewtropolis" - podaje The Jerusalem Post.
Premier Mateusz Morawiecki, za pośrednictwem swojego Twittera, postanowił przypomnieć, dlaczego 31 sierpnia 1980 roku był jednym z najważniejszych dni w historii Polski.
- Solidarność dlatego wygrała, bo tysiące ludzi protestowało, wychodziło na ulice, drukowało w podziemiach ulotki i siedziało za to w więzieniach - stwierdził w programie Minęła 8 w TVP Info Adam Borowski, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL.
- Nie tylko dokumenty pani Gawor możemy znaleźć w archiwum IPN. Znajdują się tam także dokumenty jej zastępcy, pana Mirosława Szymanka, którego życiorys jest dosyć podobny - ukończył Szkołę Chorążych Służby Bezpieczeństwa - stwierdził w programie Minęła 20, dziennikarz TVP Info Michał Rachoń.
Od jesieni członkowie NSZZ Solidarność, którzy korzystają z kart paliwowych Lotos Biznes otrzymają zniżki na paliwa, myjnie, oleje i płyny do spryskiwaczy. Ta wiadomość nie ucieszyła posłów opozycji.
Już jutro w Gdańsku obchody 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych, a już dzisiaj gdański posąg Neptuna, który jeszcze niedawno ku radości prezydenta Adamowicza "nosił" koszulkę z napisem KON-STY-TUC-JA dziś nosi koszulkę Solidarności, którą przywieźli ze sobą zrzeszeni w Solidarności górnicy
"Kto gwałci w Szwecji - a może lepiej tego nie wiedzieć?" - pytał w tytule artykuł na stronie Wyborcza.pl - Artykuł na jakiś czas zniknął, a pozostał jedynie we fragmencie widocznym w linku podanym na Twitterze przez dziennikarza Do Rzeczy Karola Gaca. Później pojawił się ponownie
"Idź pod prąd" to internetowa telewizja Pawła Chojeckiego znana głównie z agresywnej autopromocji, współtworzenia "Ruchu 11 listopada" oraz ataków na Kościół katolicki. Współpracował z nią były kandydat na prezydenta i znany działacz narodowy Marian Kowalski. Dzisiaj podziękował za współpracę
Władysław Frasyniuk zatrzymany podczas jednej z "blokad" Obywateli RP poproszony przez policjanta o podanie danych, przedstawił się jako "Józef Grzyb", w związku z czym postawiono mu zarzut podania policjantowi fałszywych danych. Stołeczny sąd rejonowy dzisiaj go uniewinnił, co jest powszechnie komentowane jako danie wolnej ręki każdemu, kto zechce podać policjantowi fałszywe dane. Wyrok skomentowąła żona Frasyniuka Magda.
W czwartek 6 września Adam Michnik redaktor naczelny Gazety Wyborczej w YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku. Prelekcja ma się odbyć pod hasłem "Rozważania Adama Michnika na temat antysemityzmu w Polsce w XX wieku"
Letnie strajki w 1980 r. rozpoczęły się w lipcu w Ursusie, Świdniku i kilku innych zakładach, przede wszystkim w południowej Polsce, a jednak to Gdańsk i sierpień stały się symbolami, niemal synonimami solidarności. To słowo idealnie pasowało na nazwę nowych niezależnych samorządnych związków zawodowych. Najcelniej wyrażało wartości, o które walczono, ale też od pierwszych sierpniowych dni w 1980 r. stało się czymś realnym, ideą wcielaną w życie.
Fala sierpniowych strajków z 1980 roku zmieniła historię Polski, doprowadzając do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym (MKS), a także porozumienia zawarte w Szczecinie, Jastrzębiu i Katowicach, stały się początkiem przemian 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
W poniedziałek w Warszawie odbyła się premiera filmu Denisa Delića "Dywizjon 303", który jest inspirowany bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule.
Sprawa Łomżyńskiej została przekazana do ponownego rozpatrzenia Budynek ten znajduje się na Pradze tuż przy torach kolejowych na peryferiach Szmulowizny.
Nie można zrozumieć Polski bez znajomości jej historii i „Solidarności” – powiedział w Gdańsku przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx. Hierarcha przyjechał na zaproszenie prezydenta miasta Pawła Adamowicza i spotkał się z Lechem Wałęsą.
Przed Salą BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się w piątek 31 sierpnia br. ostatni przystanek na muzycznej trasie telewizyjnej Dwójki.
Niemiecki koncern Uniper, jeden z partnerów Gazpromu może zrezygnować udziału w budowie Nord Stream 2, jeśli USA nałożą sankcje – pisze Dow Jones News.
- Idę do sądu. Będę sądzić się z posłem Piotrowiczem. Nazwał wszystkich sędziów SN, w tym mnie jako złodziejkę – mówiła na antenie RMF FM była prezes SN, Małgorzata Gersdorf.
Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz nie weźmie pensji przez jeden miesiąc. Powodem „niewłaściwa forma jego wypowiedzi”. Prezydium Sejmu zadecydowało.