Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie o horrorze wojny w Syrii wypowiedziała się delegacja chrześcijan z tego kraju. Jeden z kościelnych hierarchów sytuację w tym państwie nazwał „masakrą niewinnych”. Syryjska delegacja podkreśliła jednym głosem, że sam powrót rodzin do domów to za mało, potrzebna jest odbudowa i pomoc.
Zamiar Polski był następujący: wojna z Niemcami nie może być lokalnym konfliktem kończącym się pokojem i … likwidacją państwa polskiego. Władze RP jako cel strategiczny stawiały doprowadzenie do wybuchu wojny z udziałem Anglii i Francji, co w przyszłości gwarantowało przegraną Niemiec. Gdy 3 września 1939 r. Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom, polityczny cel wojny został przez Polskę osiągnięty.
Jak co roku w ostatnich latach polscy internauci przeprowadzili na Twitterze szeroko zakrojoną akcję promującą konieczność wypłaty przez Niemcy Polsce reparacji za zniszczenia jakich dopuścili się niemieccy zbrodniarze podczas II Wojny Światowej pod hasztagami #ReparationsForPoland i #StratyWojenne. W tym roku zasięg hasztaga #ReparationsForPoland już jest 2,5-krotnie większy niż w zeszłym roku. Co jest sukcesem tym większym, że dane z zeszłego roku pochodzą z 3 września, a do 3 września 2018 tegoroczny wynik jeszcze wzrośnie! Osiągi hasztaga #StratyWojenne są równie ogromne. Sukcesu nie umniejsza fakt obstrukcji z jaką spotkali się ze strony administratorów mediów społecznościowych organizatorzy akcji, wręcz powoduje że jest to sukces tym większy.
Amerykański dokumentalista i fotografik znany z uwieczniania życia codziennego drugiej połowy lat 30. w Polsce, ZSRR i Niemczech - Julien Bryan, wykonał m.in. zdjęcia chłopca na ruinach bombardowanej Warszawy i małej Kazimiery płaczącej nad zwłokami siostry Andzi we wrześniu 1939 roku.
Dariusz Rosati był niezadowolony z tego, że na pokładzie samolotu LOT podczas jego przelotu pracowała estońska ekipa. Dziennikarz uświadomił polityka, że polskie linie wykupiły estońską Nordicę. Internauci bardzo żywo zareagowali na opinię Rosatiego.
Dyrektorka Biełsat TV Agnieszka Romaszewska poinformowała o zakazie organizacji pikniku na rozpoczęcie szkoły dla dzieci i rodziców, jaki Polacy otrzymali od białoruskich władz.
Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie - o. Dariusz Kowalczyk SJ odniósł się do wykładu wygłaszanego przez skrajnie liberalnego niemieckiego kardynała i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, arcybiskupa Monachium Reinharda Marxa.
Najbliższa niedziela, zgodnie z ustawą, będzie dniem handlowym.
Dziś nastąpiła uroczysta inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. W Centrum będzie się odtąd odbywała wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest to ósme takie miejsce na świecie, docelowo ma ich powstać dwanaście, co nawiązywać ma do "wieńca z gwiazd dwunastu" otaczającego głowę "Niewiasty obleczonej w słońce", postaci opisywanej przez św. Jana Ewangelistę w Apokalipsie, utożsamianej w Kościele z Maryją, Matką Jezusa Chrystusa.
Kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej w swojej informacji nt. ataku, który nastąpił na stolicę Polski 79 lat temu nie zawarł informacji o tym, kto zaatakował. Odniósł się do tego poseł WiS.
Podczas przemówienia, jakie Prezydent Duda wygłaszał dziś w Gdyni działacze KOD przeszkadzali krzycząc. Prezydent zdecydował się skomentować ten fakt.
W programie "Salon Dziennikarski" ks. Henryk Zieliński komentował kwestię niestosowania przez diecezje watykańskiej instrukcji zakazującej przyjmowania do seminariów osób o utrwalonych tendencjach homoseksualnych i ilości przestępstw seksualnych wśród duchowieństwa, które mają charakter homoseksualny.
Lider Partii Razem skomentował sprawę odejścia radnych PO praktycznie w przeddzień wyborów samorządowych.
Radni Lech Jaworski, Aleksandra Scheybal-Rostek i Izabela Chmielewska odeszli w Platformy Obywatelskiej u progu wyborów samorządowych. Po traci tym samym większość w Radzie.
Prezydent Duda gościł dziś w Tczewie na obchodach związanych z upamiętnieniem rozpoczęcia II wojny światowej. Andrzej Duda mówił o czci dla bohaterów - kolejarzy i celników z Szymankowa, dzięki którym wysadzono most, będący strategicznym punktem ataku na Polskę i którzy ponieśli za to srogą i krwawą zemstę ze strony Niemców.
Piotr Semka w programie "Salon Dziennikarski" poruszył sprawę tablicy upamiętniającej obecność Lecha i Jarosława Kaczyńskich, którą stoczniowcy uhonorowali polityków.
Antoni Macierewicz w Polskim Radiu 24 komentował wydarzenia i skutki napaści Niemiec i Rosji na Polskę w 1939 roku.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, podczas obchodów na Westerplatte zaatakował rząd zarzucając mu odchodzenie od rządów prawa i podważanie polskiej obecności w Unii Europejskiej. Swoją opinię Adamowicz opublikował także na Twitterze. Na Westerplatte wypowiedź ta została wygwizdana, w mediach społecznościowych licznie odnieśli się do niej internauci.
Dziś o 4.45 na Westerplatte usłyszeliśmy syreny, które co roku rozbrzmiewają pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w godzinie ataku pancernika Schleswig-Holstein na Polskę. Na miejscu obecni byli Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Premier RP Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński
Na uroczystości związanej z upamiętnieniem 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej przemawiał dziś Premier RP Mateusz Morawiecki.