Dziś przez Oświęcim przeszedł Biało-Czerwony Marsz Milczenia upamiętniający pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz, byli to polscy więźniowie polityczni.
Prezydent odniósł się do retoryki atakującej mniejszości podkreślając ich godność - także godność w świetle prawa. Zaznaczył jednak również prawny status małżeństwa i rodziny.
Premier Morawiecki nagrał film z trasy po województwie łódzkim. Szef rządu podjął się pracy na rzecz kampanii Andrzeja Dudy.
Dziś 14 czerwca, druga niedziela miesiąca. To dzień, w którym obowiązuje ograniczenie handlu.
Mariusz Staniszewski, dawny członek zarządu Polskiego Radia, odniósł się do przetaczającego się przez media politycznego sporu o ideologię LGBT.
Prezydent Andrzej bierze dziś udział, wraz z byłą Więźniarką Auschwitz i ofiarą nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora "dr" Mengele Barbarą Wojnarowską-Gautier, oraz byłą premier Beatą Szydło, w obchodach 80. Rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz. W ich ramach przeszedł torami, którymi przywieziono Więźniów I Transportu
„Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem” – mówił w niedzielę w Skowronkach (woj. pomorskie) niezależny kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który odwiedził miejsce budowy kanału żeglugowego.
Manuela Gretkowska była gościem Onet Opinie, gdzie była pytana o Rafała Trzaskowskiego...
Według najnowszego sondażu pracowni IBRiS dla portalu WP urzędujący prezydent wygrałby I turę wyborów, jednak potrzebna byłaby kolejna tura 12 lipca br.
Europoseł PiS Joachim Brudziński zareagował na wypowiedź posła tej partii Przemysława Czarnka, który we wczorajszym Studiu Polska użył słów: "Skończmy słuchać idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym". Poseł Czanek twierdzi, że jego słowa nie dotyczyły wszystkich osób homoseksualnych, tylko niektórych amerykańskich uczestników parad równości. "Czy Pan mógłby nie manipulować? Proszę zacytować całą moją wypowiedz z Studio Polska. Pokazałem zdjęcie z LA z obrzydliwymi scenami z centrum miasta. Dla mnie tacy ludzie, którzy tak deprawuja, nie są normalni. A dla Pana? Tymczasem Pan odnosi moje słowa do całej mniejszości" - powiedział polityk do dziennikarza Marcina Makowskiego.
Dziś obchodzimy 80. Rocznicę I Transportu [Polaków] do Auschwitz. Jednym z elementów obchodów było odsłonięcie o 8.30 na wyremontowanym dworcu w Oświęcimiu tablicy upamiętniającej polskich kolejarzy, którzy często z narażeniem życia pomagali Więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Jako pierwsza przed odsłonięciem w obecności premier Beaty Szydło przemawiała była Więźniarka obozu i ofiara nieludzkich eksperymentów niemieckiego potwora "dr" Mengele, Pani Barbara Wojnarowska-Gautier.
Nikt w Polsce nie mówi o jakiejkolwiek dyskryminacji osób homoseksualnych, czy nie mówi o żadnym naruszaniu jakichkolwiek praw mniejszości - podkreślił w niedzielę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w rozmowie z Dorotą Gawryluk unikał odpowiedzi na pytanie o to, czy potwierdza swoje stanowisko, iż chciałby być pierwszym prezydentem, który udzieli ślubu parze jednopłciowej.
Na ścianie nowego dworca PKP w Oświęcimiu, 14 czerwca 2020r, o godz. 8.30 odsłonięta została tablica poświęcona pamięci kolejarzy działających podczas wojny w konspiracji i niosących pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Wielu zapłaciło za to życiem. Kwiaty pod tablicą wraz zPanią Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą Więźniarką Auschwitz i ofiarą niemieckiego potwora "dr" Mengele, złożyła m.in. prem. Beata Szydło
Minister środowiska Michał Woś poinformował o narodzinach córeczki Róży. Przy okazji podzielił się też sprawą związaną z wcześniejszym zakwalifikowaniem ciąży do aborcji.
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na torach obok budynku dawnego Monopolu Tytoniowego w Oświęcimiu. To na nie 80 lat temu wtoczył się pociąg z Tarnowa z pierwszymi Polakami deportowanymi przez Niemców do Auschwitz. W tym miejscu skończył on bieg.
Dziennikarz TVN24 red. Konrad Piasecki zwrócił uwagę na kwestię stymulowania tematów poruszanych w okresie kampanijnym. Według niego zdecydowanym wygranym w sprawie kreowania dyskusji wyborczej jest obecny obóz rządzący.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera Piotra Glińskiego odbędą się dziś obchody 80. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz. Zainauguruje je msza św. we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Rozesłanie uczniów. Komentarz o. Adam Szustak OP.
Pierwsi polscy więźniowie po trafieniu do Auschwitz solidaryzowali się i nieśli sobie pomoc, ale momentem przełomowym było utworzenie przez rtm. Witolda Pileckiego (przywiezionego do obozu 22 września 1940 roku transportem z Warszawy pod nazwiskiem Tomasz Serafiński, nr 4859) konspiracyjnej organizacji o nazwie Związek Organizacji Wojskowych (ZOZ). Pilecki formował organizację poprzez tworzenie pięcioosobowych grup. Bazą było pięć górnych ,,piątek”, z których każda rozwijała się niezależnie, nie wiedząc o pozostałych. Do górnych ,,piątek” mogli należeć tylko zaufani więźniowie. Pierwsza powstała jesienią 1940 r., a kolejne dopiero w marcu 1941 roku.