W 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych do zebranych w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi zwrócił się metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.
Sąd Rejonowy w Sokółce nie uwzględnił wniosku prokuratury o trzymiesięczny areszt trzynastu osób, którym postawiła zarzuty związane ze zniszczeniem fragmentu ogrodzenia na granicy z Białorusią. Na razie nie wiadomo, czy śledczy złożą zażalenie.
Zrobię to, za wszelką cenę. A jak nie będą uchwalać moich ustaw, no to po prostu będą przedterminowe wybory i tyle – stwierdził na antenie Radia Wrocław szef Kukiz'15.
Nie milkną echa incydentu do którego doszło przy polsko-białoruskiej granicy doszło w niedzielę po południu. "Złożyliśmy dziś zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu na polsko-białoruskiej granicy przestępstwa z; art. 140. KK" – poinformował Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.
- Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem polskiego porozumienia. W miejscu, które moglibyśmy nazwać "sanktuarium zgody". Miejscem podpisania rozejmu. Po wielkich bitwach, bataliach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku - mówił dziś w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezes IPN, dr Karol Nawrocki podczas uroczystości upamiętniających 41. rocznicę Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”.
PiS uczcił rocznicę jej powstania rekordową drożyzną i rekordowymi podwyżkami płac dla władzy i prezesów państwowych spółek. Nawet komuniści by na to nie wpadli! – grzmi na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej. Jego wpis wywołał falę komentarzy.
Wierzę, że musimy próbować porozumiewać się ponad różnymi podziałami; głęboko wierzę, że my, Polacy - ludzie "Solidarności", ludzie wolności - możemy, chcemy i potrafimy takie porozumienie budować i zbudować – mówił we wtorek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.
Prokuratura Rejonowa w Sokółce skierowała we wtorek do sądu wnioski o areszt trzynastu osób, którym postawiono zarzuty związane ze zniszczeniem fragmentu ogrodzenia na granicy z Białorusią – poinformował szef tej prokuratury Artur Kuberski. Podejrzani nie przyznają się i odmawiają składania wyjaśnień.
Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski został zapytany o poparcie dla środowisk LGBT.
Osoby koczujące na polsko-białoruskiej granicy to ofiary reżimu Aleksandra Łukaszenki, który zorganizował proceder szmuglowania ludzi za pieniądze – stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.
Do pomysłu likwidacji kilkuset szpitali w Polsce odniósł się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk nie szczędził gorzkich słów pod adresem marszałka Tomasza Grodzkiego.
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Zapraszamy do zapoznania się z relacją na żywo przygotowaną przez redakcję Tysol.pl.
„Przez lata dominowała postmodernistyczna teoria opowiadania o tym, że Solidarność powstała dzięki poszczególnym liderom. Pewni liderzy byli stawiani na piedestał, inni wygumkowani, a warto pamiętać, że siłę liderów tworzyła przede wszystkim potęga ruchu społecznego” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Mateusz Kosiński („Tygodnik Solidarność”).
Do zdarzenia doszło na terenie powiatu wołomińskiego – podaje serwis Polsat News.
Musimy uniknąć kryzysu migracyjnego i musimy uniknąć zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa w UE - powiedziała we wtorek w Brukseli unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych państw UE m.in. na temat kryzysu afgańskiego.
Przerwę do 22 września ogłosił we wtorek Trybunał Konstytucyjny ws. zainicjowanej wnioskiem premiera i dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE. Powodem był wniosek RPO ws. wyłączenia sędziego Stanisława Piotrowicza.
Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie części województwa lubelskiego i części województwa podlaskiego – poinformował premier Morawiecki. Wśród przedstawicieli opozycji totalnej wybuchła kolejna histeria.
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda znalazł czas na krótką rozmowę z naszym reporterem.
Mimo ulewnego deszczu i przejmującego zimna, wielu mieszkańców miasta, uczestników Sierpnia’80, związkowców i polityków wzięło udział w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.
Jak podają służby ratownicze, lawina zeszła na wysokości ok 4700m npm i miała ponad 300m szerokości.