Liderzy ugrupowań opozycyjnych – Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy – tuż przed rozpoczęciem rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą ws. powołania rządu wydali oświadczenie dla mediów.
Gościem red. Roberta Mazurka w „Porannej Rozmowie RMF FM” był lider Agrounii i poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Kołodziejczak. Łagodnie rzecz ujmując, nie była to dla polityka łatwa rozmowa.
We wtorek rano Andrzej Duda powołał Marcina Mastalerka na stanowisko szefa gabinetu Prezydenta RP.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a także pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała poinformował we wtorek rano, że konsorcjum Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund zostało inwestorem Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Gdyby okazało się, że dzisiejsza opozycja będzie sprawowała rządy i będzie miała trwałą większość w parlamencie, która pozwoli na głosowanie ustaw, uchwalanie prawa, to powiem tak: ma szczęście, że ja jestem cały czas prezydentem. Bo w ten sposób nie będzie mogła zlikwidować tych wszystkich świadczeń, które zostały w ostatnim czasie ludziom przyznane. Będę stał na straży tych przyznanych ludziom programów wsparcia, przede wszystkim tych dla rodzin, ale także tych dla emerytów – mówi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w rozmowie z Cezarym Krysztopą i Michałem Ossowskim.
W Zatoce Niemieckiej u wybrzeży wyspy Helgoland zderzyły się na otwartym morzu dwa frachtowce: należący do Polskiej Żeglugi Morskiej statek MS Polesie (190 metrów długości i 29 metrów szerokości) i „Verity” (91 metrów długości, 14 metrów szerokości). Zaginionych jest kilka osób, pisze portal dziennika „Bild”.
Dziennik „Rzeczpospolita” we wtorek rano informuje o rozmowach na opozycji dotyczących kształtu nowego rządu. Jak przekazano, nowy gabinet ma być realizacją „autorskiego pomysłu” szefa PO Donalda Tuska.
W mediach trwa wręcz festiwal wypowiedzi polityków obecnej opozycji, szczególnie Platformy, którzy zaledwie tydzień po wyborach parlamentarnych wręcz prześcigają się w zapowiedziach dotyczących likwidacji albo ograniczania programów społecznych, rozpoczętych inwestycji o charakterze strategicznym, takich jak CPK, a ostatnio tak ważnych instytucji jak CBA i IPN.
– Już mamy więcej żołnierzy WOT, niż planuje mieć Siemoniak. Mamy ich prawie 40 tys., a Siemoniak mówi o 20–30 tys. – powiedział we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że opozycja zapowiada redukcję Wojska Polskiego i wypowiadanie umów zbrojeniowych zawartych przez rząd PiS.
We wtorek rozpoczynają się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. W południe zaplanowano rozmowy z PiS, a później z KO. Prezydent zapowiedział, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.
– Realizacja propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłorocznych połowów na Morzu Bałtyckim, czyli całkowity zakaz połowów śledzia i szprota, oznaczałaby katastrofę dla polskich rybaków – mówił w poniedziałek w Luksemburgu po zakończeniu pierwszego dnia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W poniedziałek wieczorem policja zablokowała przejazd aut ulicami Wiczlińską i Chwarznieńską w Gdyni, które przez kilka kilometrów wiodą przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Funkcjonariusze cały czas poszukują 44-letniego Grzegorza Borysa podejrzanego o zabójstwo 6-letniego syna.
Gościem red. Grzegorza Sroczyńskiego w „Popołudniowej rozmowie w RMF FM” była wiceprzewodnicząca PO Marzena Okła-Drewnowicz. Jednym z tematów rozmowy było m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku, co zostało obiecane przez polityków opozycji jeszcze przed wyborami.
– Jesteśmy u progu powstania Stanów Zjednoczonych Europy – mówi Jacek Saryusz-Wolski, europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.
– Desygnowanie premiera to nie jest wyścig. Politycy opozycji są spragnieni, by przejąć władzę, ale jest konstytucja, którą trzeba przestrzegać – stwierdził w poniedziałek w Telewizji Republika szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
– Będę się ubiegał o kolejną kadencję prezydenta Warszawy – zapowiedział w poniedziałek w Polsat News Rafał Trzaskowski. Dopytywany, czy później będzie kandydował w wyborach na prezydenta RP, odparł, że jest zbyt wcześnie, żeby o tym mówić.
Miałem odpocząć chwilę od tematu CPK, ale przeczytałem coś, co mnie zmroziło. – Zróbmy CPK, ale nie w Baranowie, tylko na bazie Łodzi, Modlina, Okęcia i Radomia – proponuje poseł PO Maciej Lasek.
Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer poinformował, że w środę w Brukseli odbędzie się spotkanie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
W najbliższy czwartek w Brukseli odbędzie się szczyt Europejskiej Partii Ludowej (EPL), na który przybędzie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Poinformował o tym szef EPL Manfred Weber, który przy okazji skomentował obecną sytuację polityczną w Polsce i kwestię odblokowania środków z KPO.
– Musimy pilnować Polski! Polacy na nas patrzą! Musimy pilnować praw pracowniczych. Jesteśmy Solidarnością. Wygrywamy, bo jesteśmy razem! – mówił w trakcie przemówienia do delegatów przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, co spotkało się z aplauzem. Przed „S” trudne, ale i ciekawe czasy. To w Solidarności ludzie upatrują teraz obrońcy spraw społecznych i pracowniczych. Taki wniosek można wysnuć po XXXI Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, który podsumowujemy w nowym numerze „Tygodnika Solidarność”.