We wtorek 12 grudnia w IX LO im. Norwida odbyła się uroczystość podsumowania dziewiątej edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Najnowszej Historii Polski ,,Od narodzin Solidarności do współczesności. Polska w latach 1980-2023”.
Dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” ZG Rudna i osobistemu zaangażowaniu oraz pomocy przewodniczącego Solidarności Marcina Kaczanowskiego do Parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach w niedzielę 17 grudnia zostaną wprowadzone relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności.
Około 150 związkowców, głównie z NSZZ „Solidarność” ZG Rudna i Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy ZG Rudna, pikietowało w środę 13 grudnia przed bramą spółki KGHM w Lubinie. Pracownicy domagali się między innymi zmian w układzie zbiorowym pracy.
Członkowie NSZZ "Solidarność" i opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, 13 grudnia uczcili pamięć ofiar stanu wojennego, wydarzeń Grudnia 1970 roku oraz oddali hołd wszystkim represjonowanym i prześladowanym przez komunistów.
Region Gdański NSZZ "Solidarność" ze smutkiem poinformował, że 11 grudnia 2023 r. zmarł w wieku 86 lat Florian Wiśniewski, jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i przewodniczący Zakładowego Komitetu Strajkowego w Przedsiębiorstwie Robót Elektrycznych „Elektromontaż” w Gdańsku
- To, że politycy, którzy przejęli stery władzy, deklarują przywrócenie przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom służb PRL jest dla mnie sytuacją niezrozumiałą. My jako “Solidarność” będziemy głośno mówić, że hańbą jest gdy władza zamiast dbać o bohaterów walczących z komunizmem, stara się hołubić tych, którzy ich zwalczali - mówił dla Tysol.pl Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" podczas obchodów 42. rocznicy stanu wojennego.
W murach byłego więzienia na ulicy Rakowieckiej w Warszawie, już jak co roku, odbyły się obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W tym miejscu nasiąkniętym niesprawiedliwością, złem i krwią ofiar komunistycznego reżimu zaproszeni goście, w tym delegacja NSZZ “Solidarność” w przewodniczącym Piotrem Dudą na czele, mogli wspomnieć i uczcić pamięć niezłomnych bohaterów, którzy za sprzeciw wobec komunistów nie raz płacili najwyższą cenę.
Każdego roku 13 grudnia Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
„Z wielkim smutkiem i oburzeniem dowiedzieliśmy się, że spółka ArcelorMittal Tubular Products Kraków ma zostać zamknięta, a produkcja przeniesiona do Czech. Oznacza to, że pracownicy spółki utracą miejsca pracy, źródło utrzymania i perspektywę rozwoju zawodowego. To także oznacza, że Polska straci ważnego producenta rur, który dostarczał swoje produkty do wielu branż i sektorów gospodarki. Nie możemy się z tym pogodzić” – piszą związkowcy z Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland SA Kraków.
Organizacja NSZZ „Solidarność” w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie powstała zaledwie kilka miesięcy temu. Jednym z głównych powodów powołania związku zawodowego, była kiepska sytuacja finansowa pracowników Muzeum. W ostatnim czasie udało im się to jednak zmienić i wywalczyć podwyżki wynagrodzeń dla całej załogi.
42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny.
Wałbrzych jest miastem szczególnie dotkniętym terapią szokową lat 90-tych i dezindustrializacją jaka przetoczyła się przez transformowaną Polskę. Padł ofiarą swoistego braku dialogu społecznego. Dziś po wielu perturbacjach staje się papierkiem lakmusowym pionierskiego projektu wdrażania trójstronnego dialogu społecznego na poziomie lokalnym.
Chodzi o awanse na wyższe stanowiska służbowe, nadania wyższych stopni służbowych i regulację dodatków służbowych wybranych funkcjonariuszy wyższej kadry kierowniczej Służby Więziennej, które miały miejsce w ostatnim czasie.
Przewodniczącemu Solidarności towarzyszyli członkowie Prezydium Komisji Krajowej: Maciej Kłosiński i Jerzy Jaworski oraz Tomasz Zaborowski, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbył się w Łodzi finał konkursu muzycznego „Piosenki stanu wojennego”, zorganizowany już po raz czternasty przez Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”.
W Nysie upamiętniono Bogusława Podborączyńskiego. Członek NSZZ „Solidarności” był w czasie stanu wojennego inwigilowany, aresztowany i więziony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego zwłoki znaleziono na kracie nyskiej elektrowni wodnej. W niedzielę 10 grudnia odsłonięto tablicę pamiątkową w pobliżu miejsca odnalezienia ciała.
– Jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc i otwarte serca. Wierząc, że dobro powraca, życzymy wszelkiej pomyślności – dziękowali przedstawiciele Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.
9 grudnia na ulicach Bielsko-Białej odbyła się 6. edycja gry miejskiej „Tropami Solidarności” organizowanej w związku z obchodami rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Zbiórka krwi w zabytkowej Kopalni Soli odbyła się w czwartek 7 grudnia z inicjatywy MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”.
W sobotę 9 grudnia w hali sportowej Uniwersyteckiego Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu we Wrocławiu odbył się turniej piłki halowej o Puchar Przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności.