Przedstawiciele firmy Ursus i NSZZ „Solidarność” Ursus podczas konferencji prasowej podpisali porozumienie społeczne. Na jego mocy Ursus SA przekaże 1 mln złotych na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej byłych pracowników Ursus sp. z o.o.
Związkowa Grupa Wyszehradzka za przyjęciem podczas mającego się dobyć 17 listopada szczytu w Goeteborgu, Europejskiego Filaru Praw Socjalnych oraz za rewizją dyrektywy o pracownikach delegowanych. Przedstawiciele związków zawodowych z Czech, Węgier, Polski i Słowacji podpisali 20 października w Warszawie wspólne stanowiska w tych sprawach.
- Błogosławiony ks. Jerzy przypomina, abyśmy w imię Jezusa Chrystusa nigdy nie chodzili na kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia jako ceny za prawdę. Tak, jak on, nawet w niektórych wypadkach, byśmy chcieli i potrafili poświęcić swoje życie - powiedział w homilii w homilii ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu sprawowana była msza św. z okazji 33. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Pracownicy gospodarki wodnej mają poważne wątpliwości, czy możliwe jest dotrzymanie terminu wejścia w życie ustawy Prawo wodne w styczniu 2018 rok
Zacieśnienie współpracy pomiędzy związkami zawodowymi i państwowymi inspekcjami pracy, bardziej skuteczny przepływ informacji pomiędzy pracodawcami i reprezentacją pracowników oraz centrum informacyjne, to główne rezultaty międzynarodowego projektu wzmacniającego egzekucję prawodawstwa europejskiego dla pracowników delegowanych. W historycznej Sali BHP 19-20 października podczas międzynarodowej konferencji "W kierunku ochrony pracowników delegowanych" podsumowano rezultaty realizowanego od blisko półtora roku projektu.
Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" stanowczo protestuje przeciwko niezgodnemu z prawem rozwiązaniu umowy o pracę z Przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Urzędzie Miasta Radomska przez Prezydenta Miasta Jarosława Ferenca. Decyzja o rozwiązaniu umowy o pracę podjęta przez Prezydenta Miasta Radomska w sposób oczywisty narusza prawa i wolności związkowe, gwarantowane m.in w Konstytucji RP, ustawie o związkach zawodowych czy też w Konwencjach Prawa Międzynarodowego.
Prawa zapisane w Kodeksie pracy to tylko minimum przyzwoitości. Dopiero układy zbiorowe pracy są podstawą prawdziwej partycypacji pracowniczej. NSZZ „Solidarność” będzie o nie walczyć, bo dziś art. 20 Konstytucji RP realizuje tylko część wskazanej w nim idei społecznej gospodarki rynkowej, tę dotyczącą wolności działalności gospodarczej. W części społecznej jest to zapis martwy – mówił Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda inaugurując 17 października w Warszawie konferencję pt. „Układy zbiorowe pracy – drogą do społecznej gospodarki rynkowej”.
Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" serdecznie zaprasza do udziału w tegorocznych obchodach 70. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 33. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, oraz jego rodziców Śp. Marianny i Władysława, które odbędą się 21-22 października br.
Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w złożeniu kwiatów na symbolicznym grobie ks. Jerzego Popiełuszki w 33 rocznicę Jego męczeńskiej śmierci.
Jest wstępne porozumienie w Bałtyckim Terminalu Zbożowym w Gdyni. Teraz czas na przyśpieszone negocjacje zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zorganizowała konferencję nt. układów zbiorowych pracy. To kontynuacja sierpniowej debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Dziś punktem wyjścia do dyskusji jest art. 20 Ustawy Zasadniczej, mówiący o społecznej gospodarce rynkowej. Zapraszamy na debatę ekspertów. Relacja online tylko na Tysol.pl.
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zorganizowała konferencję nt. układów zbiorowych pracy. To kontynuacja sierpniowej debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Dziś punktem wyjścia do dyskusji jest art. 20 Ustawy Zasadniczej, mówiący o społecznej gospodarce rynkowej. Zapraszamy na debatę dziennikarzy. Relacja online tylko na Tysol.pl.
Konferencja "Układy zbiorowe pracy drogą do społecznej gospodarki rynkowej". Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zorganizowała konferencję nt. układów zbiorowych pracy. To kontynuacja sierpniowej debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Dziś punktem wyjścia do dyskusji jest artykuł 20 ustawy zasadniczej, mówiący o społecznej gospodarce rynkowej. Po konferencji odbyła się debata ekspertów.
16 września przed Makro Cash and Carry w Katowicach odbyła się pikieta w obronie pracownika, z którym pracodawca nie przedłużył umowy o pracę. W ocenie Solidarności Mateusz Polok stracił pracę, bo aktywnie działał w związku zawodowym i upominał się o poprawę warunków pracy i płacy w tej sieci.
Ruszyła kolejna edycja akcji Bałtycki Tydzień Kampanii. Związkowcy z Krajowej Sekcji Portów Morskich oraz Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”, we współpracy z Europejską Federacją Transportowców (ETF) i Międzynarodową Federacją Transportowców (ITF) walczą o respektowanie praw pracowniczych marynarzy i dokerów, upominają się o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy w portach oraz godne warunki pracy na statkach tzw. tanich bander.
13 października Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” podpisał z Prezydentem Miasta Częstochowy porozumienie dotyczące podwyżek płac - średnio 150,00 zł brutto na etat - w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej oraz Częstochowskim Centrum Świadczeń.
W sobotę 14 października na ulicach Nowej Huty odbył się XXII Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika, w którym wzięło udział blisko pół tysiąca biegaczy z całej Polski.
- NSZZ „Solidarność” podtrzymuje wyrażane wcześniej stanowisko, że pilnej nowelizacji wymaga ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących tak zawody medyczne jak również zawody niemedyczne. Zmiana ustawy musi objąć wszystkie grupy zawodowe w systemie ochrony zdrowia i musi zapewnić sprawiedliwy wzrost wynagrodzeń. Tylko taka nowelizacja, przy respektowaniu zasad dialogu społecznego pomiędzy stroną rządową i stroną społeczną Rady Dialogu Społecznego, pozwoli zachować pokój społeczny wśród pracowników tego sektora - czytamy w komunikacie NSZZ "Solidarność" w/s sytuacji w służbie zdrowia.
12 września po południu zakończył się strajk w norweskim Norse Production. Pracodawca podpisał Układ Zbiorowy dla sektora przetwórstwa rybnego.
„Rząd przeznaczył w tym roku dodatkowo na ochronę zdrowia 8 mld zł. W przyszłym będzie to kolejne 6 mld zł” – mówiła premier Beata Szydło na Posiedzeniu Plenarnym Rady Dialogu Społecznego. \n„Tak jak Zagłoba obiecał królowi szwedzkiemu Niderlandy, tak rząd obiecał pracownikom ochrony zdrowia podwyżki” – kontrowali zaproszeniu do RDS samorządowcy.