W CPS Dialog odbyło się posiedzenie zespołu ds. usług publicznych na temat ochrony zdrowia, aktualnej sytuacji w tym obszarze i koniecznych zmian. Po raz pierwszy zjawili się na nim przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, w tym lekarzy rezydentów.
Dobra sytuacja Funduszu Pracy nie jest wystarczającą podstawą, by finansować z niego dowolne wydatki, nawet te niezgodne z jego celami – mówili zgodnie pracodawcy i związki zawodowe na posiedzeniu zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS. Podkreślali też, że rząd nie słucha ich stanowisk w tej sprawie, choć przedstawiali je już wielokrotnie.
„W kierunku ochrony pracowników delegowanych” pod takim tytułem odbywała się 19-20 października 2017 r. w Sali BHP w Gdańsku międzynarodowa konferencja poświęcona delegowaniu pracowników. Konferencja kończyła cykl dziewięciu spotkań w ramach projektu VS/2016/0024, które były doskonałą okazją przedyskutowania problemów pracowników delegowanych do innych państw członkowskich.
13 listopada pracownicy sądownictwa i prokuratury będą pikietować przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, domagając się podwyżek wynagrodzeń. W tym dniu przeprowadzą też akcję protestacyjną w siedzibach sądów i prokuratury w całym kraju.
Gdańszczanie i przedstawiciele najwyższych władz państwowych 28 października pożegnali w Bazylice Mariackiej księdza infułata Stanisława Bogdanowicza. Słynący z patriotyzmu duchowny przez 35 lat pełnił funkcję proboszcza w tej świątyni. Uczynił ją jednym z najważniejszych miejsc walki o prawdę i wolność. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył kapłana Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
We wtorek, 31 października br. w godz. 12-15 w siedzibie rzeszowskiej „Solidarności” (ul. Matuszczaka 14) odbędzie się bezpłatny dyżur prawny dla mieszkańców naszego regionu.
"Doceniając Państwa starania dążące do przebudowy społeczno-gospodarczej kraju zwracam uwagę na aspekty, które są pomijane lub celowo przemilczane. Dotykają one przyczyn a nie skutków. Mam na myśli pracowników i tworzenie dobrych miejsc pracy" - pisze Lech Bednarz, Wiceprzewodniczący Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „Solidarność” w liście otwartym skierowanym do Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło, Mateusza Morawieckiego, Elżbiety Rafalskiej i Zbigniewa Ziobry. Poniżej publikujemy całość listu.
"To co wyszło z komisji sejmowej, to już nie jest projekt obywatelski. My już nie mamy z tym projektem nic wspólnego. Oczekujemy, że w drugim czytaniu posłowie PiS, szczególnie członkowie "Solidarności" zgłoszą poprawki przywracające wszystkie niedziele" – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej szef "Solidarności" Piotr Duda. Ocenił w ten sposób wczorajszą decyzję sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odnośnie projektu obywatelskiego ograniczenia handlu w niedzielę, który ma dotyczyć tylko dwóch niedziel w miesiącu.
"To co wyszło z komisji sejmowej, to już nie jest projekt obywatelski. My już nie mamy z tym projektem nic wspólnego. Oczekujemy, że w drugim czytaniu posłowie PiS, szczególnie członkowie "Solidarności" zgłoszą poprawki przywracające wszystkie niedziele" – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej szef "Solidarności" Piotr Duda.
Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, szef Solidarności Piotr Duda w imieniu Związku zapalił znicze i złożył kwiaty na grobach ks. prałata Henryka Jankowskiego, Anny Walentynowicz, Macieja Płażyńskiego oraz „Inki” i „Zagończyka”.
"Już blisko rok temu wystąpiliśmy z prośbą o niezwłoczne podjęcie działań legislacyjnych, celem przywrócenia Polskiemu Kolejarzowi miana funkcjonariusza na służbie, a tym samym zwrócenia ORŁA w KORONIE na czapki i guziki mundurów Kolejarskich, oraz ujednolicenia wzoru umundurowania" - pisze w liscie skierowanym do premier Beaty Szydło Przewodniczący O.M NSZZ "Solidarność" PR Łódź, Włodzimierz Janiak.
24 maja 2016 weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwane RODO. RODO będzie w polskim porządku prawnym obowiązywało bezpośrednio i znajdzie zastosowanie od dnia 25 maja 2018 r.
Drugiego dnia obrad Komisji Krajowej Solidarności jej członkowie od rana debatują nad najważniejszymi sprawami. Posiedzenie odbywa się w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce.
Część wolnych niedziele to nie kompromis, ale kompromitacja Prawa i Sprawiedliwości. Obradująca w Wieliczce Komisja Krajowa podtrzymuje swoje stanowisko i oczekuje partii rządzącej wywiązania się ze swoich deklaracji wyborczych.
W CPS Dialog odbyło się posiedzenie zespołu ds. usług publicznych na temat ochrony zdrowia, aktualnej sytuacji w tym obszarze i koniecznych zmian. Po raz pierwszy, obecni byli przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, w tym lekarzy rezydentów.
W dniach 25-26 października 2018 roku odbędzie się Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Miejscem obrad będzie Częstochowa.
Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie powstanie ośrodek badający fenomen Solidarności. - Jest on wynikiem napływających do nas zapytań ze świata na temat Solidarności - mówią inicjatorzy przyszłego ośrodka badawczo-naukowego.
Dobra sytuacja Funduszu Pracy nie jest wystarczającą podstawą do tego, by finansować z niego dowolne wydatki, nawet te niezgodne z jego celami – mówili zgodnie pracodawcy i związki zawodowe na posiedzeniu zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS. Podkreślali też, że rząd nie słucha ich stanowisk w tej sprawie, choć przedstawiali je już wielokrotnie.
Jak zabezpieczyć w konstytucji ochronę praw pracowniczych? Jak znaleźć równowagę pomiędzy społeczną gospodarką rynkową, a swobodą działalności gospodarczej? W jaki sposób wzmocnić w ustawie zasadniczej instytucję referendum obywatelskiego? M.in. na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty „Wspólnie o konstytucji”, która odbyła się 23 października w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
23 października obradowali unijni ministrowie Rady EPSCO czyli Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów. Rada potwierdziła, że należy stosować dyrektywę o delegowaniu pracowników do kierowców w transporcie międzynarodowym.