W Trybunale Koronnym w Lublinie miała miejsce uroczysta prezentacja książki dr Zenobii Kitówny pt. „Nasz jest ten dzień”. 15 listopada br. na promocję długo wyczekiwanej książki przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, oświaty, duchowieństwo, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie oraz Prezydium lubelskiej „Solidarności” wraz z pracownikami. Swoją obecnością zaszczycili uczestnicy wydarzeń z lat 1980-1989. Bohaterką uroczystości była dr Zenobia Kitówna. Spotkanie otworzyła i poprowadziła przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wiesława Stec.
Przyjęcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych znoszącej górny limit, od którego potrąca się składki na FUS (dzisiaj to 30. krotność przeciętnego wynagrodzenia) w trybie jaki przyjął rząd, a więc z pominięciem Rady Dialogu Społecznego, będzie zdaniem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” złamaniem zasad prawidłowej legislacji i może być zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Związek negatywnie opiniując sam projekt, ostro skrytykował rząd za łamanie elementarnych zasad dialogu społecznego.
Polskie akcjonariaty pracownicze praktycznie udały się tylko tam, gdzie były silne związki zawodowe. Przede wszystkim „Solidarność” - powiedział podczas 8 Kongresu Innowacyjnej Gospodarki Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”. Jego zdaniem, tylko pracownicy zorganizowani w związek zawodowy mogą być realnym przedstawicielstwem załogi, dającym realne narzędzia do budowy akcjonariatu pracowniczego.
Dzisiaj w Gdańsku odbył się XI Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej, w którym wzięły udział 23 zespoły muzyczne oraz soliści, uczniowie z 15 szkół specjalnych i integracyjnych woj. pomorskiego. Razem 93 wykonawców. Przyjechali m.in. z Pelplina, Trzewa, Kolnika, Kwidzyna i Trójmiasta.
W całym kraju, w tym przed Kancelarią Premiera odbyły się manifestacje pracowników sądów i prokuratur. - Nie domagamy się wielkich pieniędzy - powiedziała Edyta Odyjas, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa.
Trwające od kilku miesięcy negocjacje między Komisją Międzyzakładową NSZZ „S” w Volkswagen Poznań Sp. z o.o. a Zarządem Spółki - mimo 6 tur rozmów - nie przyniosły rezultatów, dlatego Związek zorganizował akcję poparcia dla zgłoszonych przez siebie postulatów. - Firmę stać na podwyżki - podkreśliło ponad tysiąc uczestników niedzielnej manifestacji.
Na wniosek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Ksiądz prałat Bernard Czarnecki odebrał 11 listopada z rąk Prezydenta RP najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego.
Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, której jesteśmy afiliantem, prowadzi szeroką kampanię na rzecz przyjęcia Europejskiego Filara Praw Socjalnych proponowanego przez Komisję Europejską. Ma on zostać uroczyście proklamowany przez Parlament Europejski, Radę i Komisję na Szczycie społecznym, który odbędzie się w Goeteborgu (Szwecja) 17 listopada 2017 r. Ma to być kluczowy moment dla nadania kierunku dalszym pracom, zgodnie z szerzej toczącą się dyskusją na temat socjalnego wymiaru Europy.
Przed nami trzeci rok funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego i „dialogu w nowej odsłonie”, jak mówili związkowcy i pracodawcy rozpoczynając prace w RDS pod kierownictwem Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy - pierwszego w historii szefa instytucji dialogu nie będącego przedstawicielem rządu. Po dwóch latach na czele Rady ponownie stanęła strona rządowa. Przyszedł też czas na przegląd i propozycje zmian w ustawie o RDS. O ocenie funkcjonowania Rady i prognozach na przyszłość z Przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą rozmawia Anna Grabowska.
W kampanii wyborczej strony PiS padały liczne deklaracje na temat reformy ochrony zdrowia, ale z tych zapewnień niewiele zostało. Dlatego trudno dziś założyć wiarygodność dialogu z rządem w tej sprawie – mówiła na Posiedzeniu Plenarnym Rady Dialogu Społecznego przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman.
"Poprawki naniesione przez posłów Komisji Sejmowej, dzielące niedziele na handlowe i wolne, zaprzeczają celowi inicjatywy, jakim jest ochrona szczególnego charakteru każdej niedzieli"- Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wydał oświadczenie, w którym stanowczo zaprotestował przeciwko zmianom zaproponowanym przez posłów Sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny.
Wzrost PKB w tym roku ma wynieść nawet 4 proc. Jest to wskaźnik najczęściej wykorzystywany do porównań sytuacji ekonomicznej w poszczególnych krajach, ale w rzeczywistości nie obrazuje poziomu życia ich mieszkańców. Pod tym względem nadal jesteśmy daleko w tyle nie tylko za bogatymi krajami zachodniej Europy, ale również za państwami naszego regionu.
Przewodniczący Regionu NSZZ “Solidarność’ Dolny Śląsk Kazimierz Kimso i przewodnicząca dolnośląskiej oświatowej “Solidarności” Danuta Utrata witali gości przybyłych z całej Polski na Debatę Oświatową. Do zebranych wystosował list przewodniczący Piotr Duda, pisząc w nim, m.in.: – Priorytetem dla związku „Solidarność” jest ochrona miejsc pracy. Pozytywnie oceniając pewne zmiany, wskazujemy że bez poprawy, szczególnie wynagrodzeń, będą to zmiany dla zmian. Drogą do tego jest dialog społeczny w ramach Rady Dialogu Społecznego. Niestety w ostatnim czasie pozostawia on wiele do życzenia
Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność", oraz Społeczny Komitet Obchodów Rocznic i Świąt Narodowych im. Grzegorza Palki zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Rozprawy przed sądami pracy trwają nawet ponad dwa – trzy lata, więc za co ma żyć niesłusznie zwolniony z pracy, skoro sąd przyzna mu rację po tych trzech latach, odszkodowanie jest niewielkie, trzy pensje. Jednocześnie pracodawca nie ponosi konsekwencji finansowych za łamanie prawa pracy czy ustawy o związkach zawodowych. Mandat przecież i tak obciąży firmę czy instytucję.
- RDS pewnie w innych obszarach potrafi wypracowywać rozwiązania. W zdrowiu niestety to się nie udaje. Trudno jednak przesadzać czy jest to wina samej rady czy słabo umocowanego politycznie ministra zdrowia. - mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność w rozmowie z Polityką Zdrowotną.
Związkowcy z oświatowej „Solidarności” wyruszyli do biur posłów i senatorów rządzącej partii. Próbują przekonać posłów PiS, by poparli ich w sprawie podwyżek dla nauczycieli i odsunięcia niekorzystnych zmian w prawie pracy, czyli w Karcie Nauczyciela. Domagają się merytorycznych rozmów o kondycji zawodu nauczyciela.
Proponowanie połowicznych rozwiązań, typu: a może jedna, a może dwie; może druga a może czwarta niedziela jako ta wolna od handlu jest rozmydlaniem problemu. Bo kompromis w tym względzie nie prowadzi do niczego, a raczej - jak słusznie powiedział pan Piotr Duda, a pod czym się podpisuję - do kompromitacji tych, którzy takie teorie zaczynają głosić. Na tym tylko stracą - Powiedział Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź w wywiadzie dla Onetu.
Dyskusja o ograniczeniu handlu w niedzielę osiąga swoje apogeum. Tym razem w mocnym tekście na portalu "Wpolityce" Leszek Sosnowski, założyciel "Białego Kruka", autor, dziennikarz, scenarzysta pyta, czy 500+ dla matki, której każe się pracować w niedzielę, to właściwa polityka prorodzinna.
"Uczestnicy Walnego Zebrania Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego stanowczo sprzeciwiają się planom niszczenia największego przedsiębiorstwa Lubelszczyzny, jakim są Zakłady Azotowe w Puławach. Taki będzie skutek wyprowadzenia z nich Pionu Handlowego i przekształcenia go w odrębną spółkę." - napisali w oficjalnym stanowisku uczestnicy Walnego Zebrania Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego.