NSZZ „Solidarność” włączy się w kampanię EKZZ – „Razem w Pracy”, która ma na celu zwiększenie roli układów zbiorowych, wzmocnienie możliwości negocjowania i zagwarantowanie dobrych płac i warunków pracy, dzięki czemu możliwe będzie budowanie bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Założenia kampanii prezentował podczas obrad Komisji Krajowej w Jarnołtówku Mirosław Miara, szef Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”.
Uruchomiliśmy zapisy do czwartej edycji imprezy. Poprzednia, która odbyła się 11 listopada ubiegłego roku to jak zwykle rekord na trzy piątki. Do mety przed Trybunałem Koronnym na Starym Mieście dotarli wszyscy. Organizator zapowiada, że w tym roku na mecie biegacze otrzymają wyjątkowy medal.
Powołanie przez wicepremiera Piotra Glińskiego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, udział w Kongresie EKZZ w ramach Komitetu Młodych oraz zorganizowanie II Forum Młodych w Zakopanem to główne działania w roku 2019 r. Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, które na zakończenie pierwszego dnia obrad Komisji Krajowej zaprezentował jej przewodniczący Maciej Tyczyński.
Komisja Krajowa zwróci się do Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego o nadzór nad sprawami dot. bezprawnego dyscyplinarnego zwolnienia trzech liderów „Solidarności” w krakowskim Genpact PL Sp. z o.o. W swoim stanowisku nazywa działania zarządu Genpact antyzwiązkowymi.
Od dyskusji o strategii rozwoju Związku rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Jarnołtówku. W tym również w kontekście tworzenia nowych organizacji w służbach mundurowych.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam wszystkim Nauczycielom i Pracownikom oświaty, a w sposób szczególny Członkom oświatowej „Solidarności”, najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności.
- Wielu ludzi dziękuje mi za to, że niedzielę mogą spędzać z rodziną. Mam wtedy ogromną satysfakcję. Mam też satysfakcję, że mimo zapowiedzi o zapaści, bankructwach i bezrobociu stało się dokładnie odwrotnie. Obroty rosną, pracowników brakuje, a małe sklepy mają się lepiej niż przed ograniczeniem – mówi Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w rozmowie z Michałem Ossowskim i Cezarym Krysztopą.
NSZZ "Solidarność" wpadła na pomysł nietypowej akcji. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej „S” postanowiła przygotować specjalne pocztówki adresowane do ministra edukacji.
W siedzibie Komisji Krajowej przy ul. Prostej w Warszawie, odbyło się dziś "Seminarium upowszechniające system monitorowania zmian prawa wypracowany przez NSZZ Solidarność".
W dniu 03.10.2019 w AIRBUS Poland zostało podpisane porozumienie w trwającym sporze zbiorowym. Po niemal całym roku bezskutecznych rozmów i 9 - dniach strajku Strony doszły do porozumienia. Dużą rolę w tym porozumieniu odegrał mediator Pan Johannes von Thadden, który został zaproszony do rozmów na wniosek przedstawicieli strony pracowników w radzie nadzorczej firmy oraz członków europejskiej rady zakładowej, którzy także są przedstawicielami Solidarności. Tym razem mediacje nabrały pozytywnego znaczenia i równego tempa.
- W najbliższą niedzielę, 13 października staniemy przed wyborem ludzi i ugrupowań, które nie tylko będą sprzyjać realizacji naszych postulatów, ale które też dadzą rękojmię obrony tego, co przez ostatnie cztery lata wywalczyła „Solidarność” - napisał w liście do członków i sympatyków Związku szef „Solidarności” Piotr Duda.
W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, 8 października doszło do podpisania porozumienia. W uroczystości udział wzięli minister prof. Piotr Gliński i Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
Konferencja „Zło dobrem zwyciężaj – tak żyłem bł. Jerzy”, która odbędzie się 18 października 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim, organizowana jest przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” w 35 rocznicę zamordowania kapelana „Solidarności”.
26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, założyciel „Solidarności Walczącej”, marszałek senior Sejmu VIII kadencji i ojciec premiera Mateusza Morawieckiego spoczął w sobotę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Ponad 100 delegatów Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk przyjechało do Góry, gdzie w tutejszym Liceum Ogólnokształcącym odbywa się 31. Walne Zebranie Delegatów. Poprzedziła je msza św. w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
- Ważne jest, aby 13 października iść na wybory i zagłosować na tych polityków, którzy przez ostanie lata dowiedli, że obchodzi ich los polskich pracowników oraz że potrafią rozmawiać ze związkami zawodowymi. Jeśli w wyborczą niedzielę zostaniemy w domu, już następnego dnia może się okazać, że zmarnowaliśmy nie tylko swój głos, ale również kolejne 4 lata w dążeniu do poprawy warunków bytu. W wyborczą niedzielę 13 października pracownicy handlu po raz pierwszy od 30 lat będą mogli swobodnie oddać głos w wyborach. Wcześniej, gdy niedziele spędzali za sklepową kasą udział w głosowaniu był dla nich bardzo utrudniony, a często wręcz niemożliwy - pisze Alfred Bujara w liście otwartym skierowanym do pracowników handlu.
Betoniarki w niedzielę nie kupuję, pracownicy muszą mieć prawo do emerytur stażowych, rząd jest zakładnikiem swojego sukcesu, dzięki „Solidarności” nauczyciele dostali od września podwyżki, a wyższa płaca minimalna to efekt ciężkiej pracy „Solidarności” - mówił w TVP Gorzów Wlkp. Tadeusz Majchrowicz.
Tomasz Duda, wiceprezes zarządu Tauron Wydobycie w Jaworznie złożył rezygnację. - Z „Solidarnością” można negocjować wszystko, ale nigdy tego co dotyczy bezpieczeństwa ludzi – komentuje Waldemar Sopata przewodniczący zakładowej „Solidarności”. Podziękował też portalowi Tysol.pl – wasze publikacje bardzo pomogły osiągnąć ten sukces.
Narasta spór wokół wiceprezesa Tauron Wydobycie w Jaworznie Tomasza Dudy. „Solidarność” i inne działające w firmie związki zawodowe zarzucają mu łamanie prawa w zakresie bezpieczeństwa pracy i brak woli dialogu. Domagają się jego odwołania. W poniedziałek odbędzie się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej, które odbędzie się w atmosferze protestu.