Mieczysław Jurek, który od 1998 r. stoi na czele Zarządu Regionu NSZZ "S" Pomorza Zachodniego, poinformował w piątek, że z końcem marca przechodzi na emeryturę i rezygnuje ze stanowiska z powodu "pogarszającego się stanu zdrowia".
Na elewacji budynku Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Warszawie powieszono dziś okolicznościowy baner w związku z przypadającą w tym roku 45. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".
8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, złożył życzenia wszystkim kobietom, a w szczególności tym związanym z NSZZ "S".
57 lat temu, 8 marca 1968 r. w Warszawie milicja brutalnie stłumiła demonstrację studentów. W tle były polityczne rozgrywki w aparacie PZPR oraz propaganda: antysemicka i antyinteligencka. Marzec ’68 był wydarzeniem wielowątkowym. W przeciągu kilku tygodni splotło się ze sobą kilka niezależnych, często zupełnie odmiennych zjawisk.
"Nasze spokojne formy protestu nie zostały zaakceptowane. Czas na kolejny krok. Słyszeliśmy głosy: „strajk” – teraz nadszedł moment, by podjąć tę trudną dla wszystkich decyzję. Ostatnie ostrzeżenie? Pogotowie Strajkowe. Poświęcamy ten weekend na przygotowania do zaostrzenia protestu – zgodnie z prawem, ale zdecydowanie i konsekwentnie" - przekazali przedstawiciele Solidarności Pracowników Poczty Polskiej, opuszczając budynek centrali Spółki przy ul. Rodziny Hiszpańskich w Warszawie.
Solidarność pikietowała dziś przed zakładem Hutchinsona w Żywcu. Pracownicy żądają podwyżek i poszanowania praw pracowniczych.
7 marca obchodzimy Dzień Doceniania Pracownika.
Pracowników spółki Grammer w Sosnowcu czekają podwyżki. Wynegocjowała je z pracodawcą Solidarność.
– Zadłużenie na poziomie 11,5 mld zł jest niemożliwe do spłacenia bez pomocy państwa. Z naszych wyliczeń wynika, że pracownicy Grupy Azoty musieliby pracować za darmo przez 60 lat, aby to spłacić. Państwo musi dofinansować Azoty, żeby uwolnić koncern od gigantycznego zadłużenia – mówi Piotr Łusiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.
Przedstawiciele związków zawodowych, w tym NSZZ "Solidarność" pidpisali dziś z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem porozumienie, na podstawie którego strony podejmą wspólne działania zmierzające do poprawy warunków służby funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.
– Oskarżamy zarząd Poczty Polskiej SA o celowe osłabianie spółki i tworzenie warunki do jej marginalizacji lub wręcz likwidacji. Decyzje te prowadzą do dezintegracji naszej instytucji, zwalniania doświadczonych pracowników i przekazywania rynku zagranicznym konkurentom – napisało w dzisiejszym komunikacie 13 organizacji związkowych działających w Poczcie Polskiej.
– To były pierwsze rozmowy płacowe z nowym zarządem. Okazało się, że nowe władze Grupy podeszły do rozmów w sposób konstruktywny, co bardzo cieszy – skomentował Dariusz Gierek, przewodniczący Solidarności w Grupie Kapitałowej Węglokoks Energia.
Sąd wydał zabezpieczenie nakazujące pracodawcy dalsze zatrudnienie Anny Jaśkiewicz do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
– W związku z trudną sytuacją w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia sp. z o.o. w restrukturyzacji, zwalnianiem pracowników oraz działaczy Solidarności Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” organizuje pikietę pod hasłem: „W obronie Twojego miejsca pracy” – przekazał Grzegorz Babij, przewodniczący „S” w PG Silesia.
Stroje sportowe otrzymała Drużyna Siatkarska Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.
– Przyjęliśmy uchwałę, zgodnie z którą NSZZ "Solidarność" podpisze porozumienie ws. poprawy warunków służby funkcjonariuszy – powiedział PAP zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" Bartłomiej Mickiewicz. Dodał, że po podpisaniu porozumienia akcja protestacyjna prowadzona obecnie przez strażaków zrzeszonych w NSZZ "Solidarność" zostanie zawieszona.
Tęsknisz za dawnymi skokami narciarskimi, gdy liczyła się czysta rywalizacja, a nie skomplikowane przeliczniki? Z nostalgią wspominasz czasy Goldbergera, Schmitta, Morgensterna czy młodego Schlierenzauera? Brakuje Ci Adama Małysza na belce startowej? Jeśli marzyłeś o wizycie na Wielkiej Krokwi i chciałbyś na nowo poczuć magię skoków sprzed lat to spółka DOMS ma specjalną ofertę dla członków NSZZ "Solidarność" z noclegiem gratis!
W piątek 7 marca 2025 r. o godz. 12.00 przed siedzibą spółki Hutchinson przy ul. ks. Słonki 20 w Żywcu odbędzie się pikieta protestacyjna. Jej organizatorami są komisje zakładowe Solidarności działające w czterech zakładach firmy – bielskim, łódzkim i dwóch żywieckich.
Funkcjonariusze Służby Więziennej organizują 20 marca protest w Warszawie. Będą domagać się od Ministerstwa Sprawiedliwości przyznania im dodatku mieszkaniowego – takiego, jaki mają otrzymać od lipca służby podległe MSWiA.– Chcemy także kolejnej ustawy modernizacyjnej dla Służby Więziennej i doetatyzowania naszej formacji – zaznaczył Andrzej Kołodziejski, szef "S" w Służbie Więziennej.
"Decyzje podejmowane przez Zarząd Poczty Polskiej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych nie biorą pod uwagę głosu pracowników, a negocjacje są prowadzone w sposób powierzchowny, bez realnego uwzględnienia postulatów strony społecznej. W efekcie tysiące osób obawia się o swoją przyszłość zawodową oraz godne warunki pracy. Tego rodzaju praktyki uderzają nie tylko w stabilność zatrudnienia, ale również w zaufanie do instytucji państwowych, które powinny dbać o dobro obywateli" – czytamy w apelu wystosowanym przez Krajowy Sekretariat Łączności NSZZ "S" do prezydenta RP Andrzeja Dudy.