Ponad sześciuset nowych członków i ponad dwadzieścia nowych organizacji związkowych, to efekt pracy najpierw 11. a obecnie 13. organizatorów związkowych, pracujących w ramach programu pilotażowego Komisji Krajowej - „Rozwój Związku”. W miniony czwartek i piątek odbyły się w Zakopanem pierwsze warsztaty nowych organizatorów.
28 czerwca 1956 roku pracownicy poznańskich zakładów pracy wyszli na ulice, aby wyrazić swoje niezadowolenie z warunków życia, upominając się o godność ludzi pracy. Najmłodszą ofiarą, która urosła do rangi symbolu był 13 letni Romek Strzałkowski, uczeń VII klasy szkoły podstawowej.
- Być może dzięki temu postanowieniu Sądu Rejonowego w Lubaniu, zarząd Castoramy Polska uderzy się lekko w głowę i zrozumie, że nie zawsze należy słuchać pełnomocników z "prominentnych" warszawskich kancelarii. Może warto zacząć działać zgodnie z przepisami prawa. Czekamy na dalsze rozstrzygnięcia - mówi dla portalu Tysol.pl o dzisiejszym postanowieniu sądu Bogusław Wojtas, zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność".
16 czerwca 2020 r. w Chorzowie zmarła Maria Szcześniak, dziennikarka, działaczka „Solidarności“, autorka książki „Idź i zabij”, w której opisała proces sądowy zomowców uczestniczących w pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 r.
- Są w historii takie wydarzenia, które musimy zapisywać w pamięci kolejnych pokoleń. To w Ursusie, a także w Radomiu i Płocku rodziła się wolna Polska – podkreślał premier Mateusz Morawiecki, w liście skierowanym do uczestników obchodów wydarzeń, które rozegrały się w czerwcu 1976 r. w Ursusie.
Mimo dramatycznych apeli związków zawodowych, na ostatnim szczycie UE nie doszło do uzgodnienia pakietu pomocowego dotyczącego COVID-19. Na stole leży ambitny plan wspólnego zadłużenia na łączną kwotę 750 miliardów euro. Ale Unia jest zdecydowanie podzielona w tej kwestii.
O bieżącej sytuacji w handlu, organizowaniu pracowników oraz realiach funkcjonowania "Solidarności" w dobie kryzysu rozmawiała dzisiaj w Zakopanem Rada Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ "Solidarność". Członkowie Rady spotkali się również z szefową Działu Rozwoju Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" Ksenią Ulanowicz.
Trzecie Forum Młodych ma się odbyć w październiku tego roku. To główny temat spotkania prezydium Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność", które odbyło się dzisiaj w Zakopanem. Prawdopodobnym miejscem Forum będzie Spała. Spotkali się również z zastępcą przewodniczącego KK Tadeuszem Majchrowiczem.
Zmiany zawarte w ustawie rozszerzają zakres darowizn odliczanych od podstawy opodatkowania, które mogą być przekazane zgodnie z rozwiązaniami zawartymi w tej ustawie również na rzecz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, a także rodzinnych domów pomocy społecznej oraz domów pomocy społecznej. Podlega odliczeniu darowizna przekazana do 30 września 2020 r.
Już w czwartek 25 czerwca odbędą się uroczystości Czerwca'76 w Ursusie. O godz. 17.00 na pl. Czerwca'76 w Warszawie nastąpi spotkanie delegacji. O 17.15 odbędzie się złożenie kwiatów przy Pomniku Robotników Czerwca 1976 i okolicznościowe przemówienia. Tuż po nich, o godz. 18 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Ursusie. Na uroczystości zapraszają Andrzej Kropiwnicki, przewodniczący ZR Mazowsze NSZZ "S" oraz Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Organizacji Terenowej nr 1 Ursus NSZZ "S".
W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie nagrody Człowieka Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”. Laureatem nagrody został prezydent Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości, m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Po uroczystości pani minister znalazła krótką chwilę na rozmowę z „Tygodnikiem Solidarność”.
- Szanowny Panie Prezydencie! Solidarność mogła zawsze na Pana liczyć. I za to w imieniu swoim, jak i całej redakcji "Tygodnika Solidarność", chciałem Panu serdecznie podziękować - przemawiał na gali "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność" red. naczelny "TS", Michał Ossowski.
We wtorek 23 czerwca w Zakopanem odbyła się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzymał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Z tej okazji zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz odczytał uroczystą laudację nt. laureata.
- Jesteśmy 5 dni przed wyborami. Nie uciekniemy od tego tematu, dlatego pozwólcie, że Solidarność wypowie się także w tym temacie, bo mamy do tego prawo. Jeżeli słyszę niektórych polityków, szczególnie z opozycji, że Solidarność i związki zawodowe powinne zajmować się jedynie sprawami pracowniczymi, to mówię: tak, to nasza polityka. I te ostatnie 5 lat pokazało, że taka polityka zdaje egzamin. Że niekoniecznie musimy wychodzić na ulice, organizować demonstracje, bo dialog, rozmowa, przynosi efekty. I to dla nas bardzo ważne - mówił Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas przemówienia na Gali "Człowieka Roku Tygodnika Solidarność".
Prezydent RP Andrzej Duda otrzymał dziś nagrodę Człowieka Roku Tygodnika Solidarność 2019. W swoim przemówieniu na gali Tygodnika Solidarność w Zakopanem Prezydent RP dziękował za to wyróżnienie.
19 czerwca 2020 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 19 czerwca 2020 roku o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, która określa warunki nabywania prawa, wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania dodatku solidarnościowego. Dodatek solidarnościowy jest wypłacany w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, poprzez wsparcie finansowe osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19.
W gminie Szemud w województwie pomorskim działa osiem placówek oświatowych. Pracujący w nich nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia za ponadwymiarowe godziny. O tym, jak wygląda sytuacja w szemudzkich szkołach, w audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” mówiła Ewa Rocławska, przewodnicząca KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Wejherowie.
Miło nam poinformować, że na wniosek Prezesa IPN, postanowieniem Prezydenta RP, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność - Józef Mozolewski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Gratulujemy!
40. rocznica strajków na Lubelszczyźnie była okazją do spotkania podczas seminarium pt. „Stąd ruszyła lawina... 40. rocznica Lubelskiego Lipca 1980”. 16 czerwca br. w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się uczestnicy lipcowych wydarzeń, historycy i eksperci.
26 czerwca br. sześćdziesiąt lat służby Bogu i ludziom w Kapłaństwie Chrystusowym będzie obchodził ks. kanonik Czesław Banaszkiewicz: duchowy brat bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz serdeczny przyjaciel Solidarności. Ksiądz Czesław jest Kawalerem Krzyża Orderu Odrodzenia Polski, którym odznaczył go Prezydent RP Andrzej Duda. Odznaczony jest również m.in. Medalem "Za Zasługi dla Kościoła i Ojczyzny" oraz Medalem "Za zasługi dla związku NSZZ Solidarność".