Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias oraz Sławomir Broniarz przewodniczący należącego do OPZZ Związku Nauczycielstwa Polskiego podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) wspólnie z pracodawcami z Lewiatana wnieśli poprawki ograniczające stosowanie układów zbiorowych pracy przy rozstrzyganiu przetargów publicznych. Wprawili tym w zdumienie nie tylko przedstawicieli związków zawodowych, ale również szefa Grupy Olivera Ropke, który tę postawę określił mianem rozczarowującej.
Próba odpowiedzi na pytanie o rolę i znaczenie Europejskiej Rady Zakładowej nastąpiła 11 maja 2021 r. w czasie międzynarodowej konferencji podsumowującej projekt „ERZ – właściwe postępowanie z informacją ekonomiczną kluczem do produktywnej komunikacji i negocjacji”.
Baner informujący o inicjatywie w sprawie emerytur wisi od wczoraj na elewacji budynku ZR Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność".
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, wystosowali list z podziękowaniami dla Komendanta Stołecznego Policji, za profesjonalne i życzliwe zabezpieczenie ostatniej wielkiej manifestacji Solidarności.
- Bardzo dziękuje za prezenty, które mi Pan przesłał. To była naprawdę miła niespodzianka. Teraz jestem dumnym posiadaczem oficjalnego znaczka Związku Zawodowego "Solidarność" oraz kompletu pamiątek, które powstały z okazji 40-lecia powstania Państwa Związku - napisał w liście do Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ "S", premier Słowacji Eduard Heger.
W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej przy ul. Prostej 30, 14 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.
Wczoraj wręczono Złote Odznaki Krzyża Stulecia Niepodległości - przyznane z okazji 40 rocznicy powstania "Solidarności".
Bez wątpienia jednym z kluczowych instrumentów, które wpisane są w istotę funkcji działacza związkowego, jest szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Zgodnie z art. 32 ustawy o związkach zawodowych przejawia się ona w zakazie wypowiedzenia, rozwiązania umowy o pracę oraz jednostronnej zmiany warunków pracy i płacy działaczowi przez pracodawcę (chyba że uprzednią zgodę na to wyrazi zarząd zakładowej organizacji związkowej).
W środę 9 czerwca w Warszawie odbyła się ponad dziesięciotysięczna manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność spowodowana całkowitym brakiem dialogu w branży energetyczno – paliwowej, łamaniem praw związkowych i pracowniczych oraz zagrożeniem utraty miejsc pracy.
O fatalnej sytuacji finansowej pracowników KRUS z Jolantą Kołodziej, przewodniczącą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KRUS, rozmawia Mateusz Kosiński.
Jarosław Grzesik przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, złożył podziękowanie za udział we wczorajszej manifestacji.
- Pomimo oczywistych różnic dzielących oba związki zawodowe, Krajowa Sekcja Służby Więziennej NSZZ "Solidarność" postanowiła wesprzeć tę inicjatywę. Rozwiązania, które obecnie funkcjonują, przy rozliczaniu czasu pracy, są antypracownicze - mówił podczas manifestacji Piotr Ornoch, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ "Solidarność".
Największym problemem gospodarki morskiej jest obecnie brak kadr. Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" mówił o dramatycznych brakach załóg na statkach, jak również w stoczniach i portach.
To jest tylko początek – powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas dzisiejszej manifestacji central związkowych przeciw energetycznej polityce Unii Europejskiej i polskiego rządu. Związkowcy złożyli min. petycje przed drzwiami biura przepustek KPRM. Na manifestacji obecna była kamera Tysol.pl. Zapraszamy do obejrzenia reportażu.
To jest tylko początek – powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas czwartkowej manifestacji central związkowych przeciw energetycznej polityce Unii Europejskiej i polskiego rządu. Związkowcy złożyli petycje przed drzwiami biura przepustek KPRM i manifestację rozwiązano.
W stolicy rozpoczęła się manifestacja organizowana przez "Solidarność". Organizatorzy tłumaczą, że powodem protestu jest brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy.
Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Jarosław Grzesik podczas dzisiejszej manifestacji w Warszawie, mówił w czasie swojego wystąpienia przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej o powodach protestu. Jednym z nich był braku dialogu społecznego. - Od wielu miesięcy upominamy się, zarówno my jako górnicy i energetycy, jak i przedstawiciele innych branż o rzetelny, uczciwy i prawdziwy dialog. Zamiast tego mamy pozorowanie działań - zaznaczył Jarosław Grzesik.
Dziś odbyła się manifestacja central związkowych przeciw energetycznej polityce Unii Europejskiej i polskiego rządu. Związkowcy złożyli petycje przed drzwiami biura przepustek KPRM, a wcześniej przechodzili pod budynkiem Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, gdzie ostre słowa w stronę wicepremiera Jarosława Gowina skierował Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".
Zakończyła się manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "S". Jej powodem był całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy. Ostatnim przystankiem manifestacji była siedziba Prezesa Rady Ministrów, jednak premier Morawiecki nie spotkał się ze związkowcami.
Dziś w Warszawie odbyła się manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność". Powodami protestu były brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy. O komentarz do wyroku TSUE i sporu z Czechami o kopalnię Turów zapytaliśmy przewodniczącego „Solidarności” w KWB Turów, Wojciecha Ilnickiego.