Nowe technologie, innowacje, lobbing na rzecz naszego regionu mają pomóc w rozwoju firm branży morskiej po pandemii. Jak to zrobić, by zabezpieczyć nie tylko interesy państwa, pracodawców, ale i pracowników? O tym rozmawiano w poniedziałek podczas kolejnej debaty w ramach I Forum Morskiego Radia Gdańsk.
– Dzisiaj ważne wydarzenie dotyczące łączenia ponownie związków zawodowy w proteście przeciwko brakowi dialogu społecznego – mówił szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, przed rozpoczęciem protestu w Warszawie.
Przedszkolaki, dzieci, młodzież, dorośli wzięli udział 5 czerwca 2021 r. w biegu, oddając w ten sposób hołd bohaterom Lubelskiego Lipca 1980. Bieg Solidarności miał w tym roku już 28 edycję, natomiast PKO Półmaraton Solidarności wystartował po raz 8.
Gościem PR24 był dziś przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik, który mówił o suwerenności energetycznej Polski i sporze z Czechami w sprawie kopalni Turów.
- Obecnie funkcjonujemy w 13 Okręgowych Inspektoratach Służby Więziennej. Mamy 18 organizacji zakładowych i międzyzakładowych. Naszym działaniem objętych jest ponad 70 jednostek - mówi Andrzej Kołodziejski, nowo wybrany przewodniczący Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej NSZZ "Solidarność".
Trwa I Walne Zebranie Delegatów Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej NSZZ "Solidarność".
Odsłonięty dzisiaj w Warszawie pomnik z logiem NSZZ „Solidarność” jest bezprawny. Związek - właściciel znaku i nazwy – nie wyraził zgody na ich użycie. Mimo to Fundacja im. Ronalda Reagana powołując się na zgodę Jerzego Janiszewskiego pomnik zbudowała. To kradzież, dlatego już w kwietniu br złożyliśmy doniesienie do Prokuratury Krajowej, która – jak nas poinformowano - przekazała sprawę do rozpatrzenia Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 21 maja otrzymaliśmy informację, że ta prokuratura przyjęła zawiadomienie celem wszczęcia i przeprowadzenia postępowania przygotowawczego - pisze Piotr Duda w przesłanym do Redakcji oświadczeniu.
W nocy z piątku na sobotę zmarł w szpitalu Józef Przybylski, działacz opozycji antykomunistycznej i "Solidarności", jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych w 1980 r. Miał 78 lat – podał miejski portal www.gdansk.pl.
W środę 2 czerwca w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku otwarto wystawę pt. "Księża Solidarności”. Ekspozycję przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Solidarności, która składa się z 14 tablic przedstawiających m.in. życiorysy i fragmenty kazań duchownych, można oglądać do 4 lipca.
Dziś 2 czerwca 2021 roku w Bazylice pw. św. Brygidy miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Księża Solidarności”. W wydarzeniu udział wzięli duchowni, przedstawiciele “Solidarności” i Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Swoje przemówienia wygłosili m.in. wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana czy proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Przyjaciela Zbyszka Majchrzaka Członka Komisji Krajowej, Przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Delegata na Krajowy Zjazd Delegatów.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci Zbigniewa Majchrzaka, doświadczonego branżowca, oddanego związkowca, dobrego kolegi.
2 czerwca handlowa Solidarność zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W stanowisku przesłanym szefowi rządu związkowcy wskazują, że kolejne sieci handlowe zaczynają obchodzić ograniczenia i ustawa niebawem stanie się martwym prawem.
Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ "Solidarność" był gościem Forum Panoramy w TVP Gdańsk, gdzie mówił m.in. o sporze wokół baneru z okazji 40-lecia Solidarności, którego mniejsza wersja wisiała na Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku.
W MAN BUS odbyła się pikieta zorganizowana przez Komisję Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”. Powodem zorganizowania akcji protestacyjnej był brak postępu w sprawie podwyżek płacy w firmie. Uczestnicy pikiety po pierwszej zmianie zebrali się na przyzakładowym parkingu, a następnie przemaszerowali chodnikiem pod Biurowiec Główny MAN-a. Tam przewodniczący „S” Jan Seweryn przedstawił stan rozmów płacowych. Jak stwierdził przewodniczący za marną podwyżkę pracodawca stawia takie żądania, które dla pracowników są nie do przyjęcia.
W ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk rozmawiano o wprowadzeniu przez firmę Kaufland do wszystkich sklepów usług pocztowych. A to oznacza ominięcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Rozmówcą był Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
- W związku z umieszczeniem reklamy niespełniającej zasad i warunków określonych Uchwałą Krajobrazową… proszę o usunięcie lub dostosowanie do ustaleń Uchwały – takie wezwanie do parafii Św. Brygidy w Gdańsku wystosował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Zdaniem urzędników tablica z logiem 40-lecia „Solidarności” to reklama naruszająca lokalne prawo. Ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii zdjął tablicę, ale decyzję miasta uważa za niezrozumiałą. Zobacz poniżej materiał z gdańskiej Panoramy.
– Wyrok TSUE to skandal, rozbój w biały dzień, akt bandycki. Nie wiem nawet, jakich jeszcze użyć określeń, bo ta decyzja, to coś, co myślę, że zbulwersowało całe społeczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby polski rząd zastosował się do tej decyzji Trybunału – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
Z okazji Dnia Pracownika Przemysłu Spożywczego, przewodniczący sekretariatu Przemysłu Spożywczego, Zbigniew Sikorski, przesyła wszystkim pracownikom życzenia.
W piątek 28 maja, w toruńskiej siedzibie ZR miały miejsce obrady członków Zarządu Regionu. Siedmiopunktowy porządek posiedzenia przewidywał m.in. omówienie kwestii realizacji Walnego Zebrania Delegatów, sprawy finansowe i debatę o kwestii emerytur stażowych.