Jak wynika z komunikatu prasowego opublikowanego przez firmę Kaufland, sieć wprowadza usługi pocztowe we wszystkich swoich sklepach. Oznacza to, że sklepy Kaufland będą mogłby być otwarte także w niedziele, w które obowiązuje ograniczenie handlu. Sprawę na gorąco dla portalu Tysol.pl komentuje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, Alfred Bujara.
Trwają prace w Komisji Europejskiej nad aktualizacją przepisów dotyczących bezpiecznych i zdrowych warunków pracy z użyciem monitorów ekranowych. Nowelizacja dyrektywy 90/270/EWG jest konieczna ze względu na postęp technologiczny w zakresie narzędzi teleinformatycznych i sposobach świadczenia pracy, jaki dokonał się w ostatniej dekadzie. Należy jak najszybciej dostosować przepisy, tak europejskie jak i krajowe, do nowoczesnego środowiska pracy.
Dzisiaj w Parlamencie Europejskim odbyło się publiczne przesłuchanie pt. „Ataki Amazona na podstawowe prawa i wolności pracowników: wolność zgromadzeń i zrzeszania się oraz prawo do rokowań i działań zbiorowych”. -Celem wysłuchania jest zbadanie doniesień medialnych nt. potencjalnego monitorowania pracowników przez Amazona. Chcemy zrozumieć jakie są praktyki biznesowe Amazona, które to praktyki mogą naruszać europejskie przepisy dot. prawa pracy, ochrony danych osobowych i prywatności. Mamy również zastrzeżenia do ewentualnego naruszenia praw do stowarzyszenia zgromadzeń i umów zbiorowych - powiedziała na wstępie polityk Agnes Jongerius.
Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność zaapelował o wzięcie udziału w manifestacji, która odbędzie się 9 czerwca w Warszawie.
Wczoraj Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności oraz Katedra Etyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zorganizowało konferencję naukową, której tematem przewodnim było przesłanie trzech encyklik: Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus i możliwość ich aplikacji w świecie ludzi pracy.
Kapituła Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” przygotowała apel z prośbą o wpłaty. Publikujemy go poniżej w całości.
Z żalem zawiadamiamy, że odszedł od nas O. Marian Sojka, redemptorysta, wielki przyjaciel NSZZ "Solidarność" Ziemi Radomskiej, niestrudzony orędownik beatyfikacji Męczennika Radomskiego Czerwca '76, ks. Romana Kotlarza. Cześć Jego pamięci!
Dzisiaj, w godzinach 13.45 - 15.45 w Parlamencie Europejskim odbędzie się publiczne przesłuchanie pt. „Ataki Amazona na podstawowe prawa i wolności pracowników: wolność zgromadzeń i zrzeszania się oraz prawo do rokowań i działań zbiorowych”.
Od czwartku 20 maja załoga bielskiego Marelli bierze udział w referendum strajkowym. Tym samym każdy pracownik ma możliwość zagłosować za ogłoszeniem strajku w związku z nie podejmowaniem przez zarząd Marelli Bielsko-Biała Poland rokowań celem rozwiązania w drodze porozumienia płacowego sporu zbiorowego, trwającego w tej spółce od 26 kwietnia, jak również poprzeć żądanie zbiorowej podwyżki stawek wynagrodzenia zasadniczego o 2,50 zł za godzinę. Głosowanie w ramach referendum potrwa do poniedziałku 7 czerwca włącznie.
Nadanie politycznego impulsu do wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych i związanego z nim Planu Działania oraz dyskusje nt. walki z pandemią COVID-19 – to główne tematy Szczytu Społecznego oraz nieformalnej Rady Europejskiej, które odbyły się w Porto. O podpisanych deklaracjach w audycji „Głos Pracownika” mówił Mateusz Szymański, ekspert Komisji Krajowej NSSZ „Solidarność”.
Dziś w warszawskiej siedzibie "Solidarności" utworzony został komitet inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. Poznaliśmy również proponowany projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Zapraszamy na reportaż z wydarzenia.
Mateusz Kosiński, publicysta "Tygodnika Solidarność" i Tysol.pl był dziś gościem programu "O tym się mówi" w TVP Info, gdzie komentował sprawę decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów.
Zapraszamy na relację wideo z dzisiejszej konferencji prasowej NSZZ Solidarność. Konferencja która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w temacie emerytur stażowych. Dlatego w warszawskiej siedzibie KK odbyło się dziś inaugurujące spotkanie komitetu inicjatywy ustawodawczej.
Rozpoczął się webinar Krajowej Sekcji Młodych poświęcony tematyce pracy zdalnej.
Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt „Inicjowanie działań wdrażających autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego” odbyła się 24 maja w hybrydowej formule.
Oczekujemy konkretnych ustaw, bo na razie „Polski Ład” to jedynie ogólne zapowiedzi – powiedział Piotr Duda podczas dzisiejszego plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Mimo, że wiele propozycji wychodzi naprzeciw postulatom „Solidarności” szef Związku skrytykował stronę rządową za lekceważenie dialogu społecznego i pominięcie w „Polskim Ładzie” emerytur stażowych.
Od ponad roku zmagamy się z pandemią, która zmieniła rynek pracy i warunki pracy w poszczególnych sektorach gospodarki. Jakie są odczucia i doświadczenia poszczególnych stron wynikające z przeniesienia na pracę zdalną? M.in. na te pytania odpowiedzą uczestniczy jutrzejszego (24.05.2021) webinaru Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność" na temat pracy zdalnej.