Portal wPolityce.pl o decyzji TSUE w sprawie Kopalni Turów rozmawiał z prof. Genowefa Grabowska, prawnikiem, konstytucjonalistą.
Umowy cywilnoprawne powinny jak najbardziej funkcjonować, one powstały w konkretnych celach i „Solidarność” zawsze sprzeciwiała się jakimkolwiek próbom ich likwidowania. Ale chodzi o to, aby one nie zastępowały umów kodeksowych – mówił na antenie wPolsce.pl rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
Media podały w piątek, iż Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Przychylił się tym samym do wniosku Czech, które wniosły skargę przeciwko Polsce. Sprawę w specjalnym oświadczeniu skomentował Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. Publikujemy je w całości.
"Gościem Dnia Radia Gdańsk" był Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Olga Zielińska rozmawiała z nim o założeniach Polskiego Ładu w ocenie "Solidarności". Przyjrzeliśmy się zapowiedzi likwidacji umów śmieciowych, zmianom podatkowym, ułatwieniom dla młodych ludzi na rynku pracy i propozycjom dotyczącym emerytur.
Poniżej publikujemy w całości wspólne pismo Trójstronnych Zespołów ds. Branży Energetycznej i ds. Branży Węgla Brunatnego do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych.
Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności oraz Katedra Etyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zapraszają na konferencję naukową, której tematem przewodnim będzie przesłanie trzech encyklik: Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus i możliwość ich aplikacji w świecie ludzi pracy. Udział w Konferencji zapowiedział m.in. przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
Dzisiaj o godzinie 13 czasu środkowoeuropejskiego rozpocznie się 109 Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy. Ubiegłoroczna Konferencja nie odbyła się ze względu na pandemię koronawirusa.
Prawie 4 mld zł i to w okresie 6 miesięcy ma trafić na podniesienie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. Rada Ministrów przyjęła projekt ministerstwa zdrowia wypracowany wspólnie na Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia. - Przyjmujemy z radością kolejny krok w kierunku realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia - mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Niedawno powołano sejmową podkomisję stałą ds. modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Jakie problemy rozwiąże ustawa modernizacyjna służb mundurowych?
W lutym 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje rozporządzeń dotyczących narażenia pracowników na czynniki rakotwórcze i mutagenne w miejscu pracy, będące implementacją do prawa krajowego zmian w Dyrektywie 2004/37/WE oraz Dyrektywie 98/24/WE.
Rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ Solidarność był gościem wtorkowego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk przedstawił stanowisko związków w kwestii programu Polski Ład.
Szef „Solidarności” Piotr Duda spotkał się z Głównym Inspektorem Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. Najważniejszym tematem była nowelizacja ustawy o PIP.
Coraz więcej pracowników w Europie jest narażonych na niebezpieczne i szkodliwe substancje chemiczne w miejscu pracy. W Polsce problem ten najczęściej dotyczy pracowników zatrudnionych w przemyśle chemicznym, wydobywczym, paliwowo-energetycznym, metalurgicznym, drzewnym, górnictwie, budownictwie i transporcie. Jednak przybywa nowych branż.
W ostatni dzień kwietnia 2021 roku na bramach czterech zakładów spółki Żywiec Zdrój pojawiły się transparenty i flagi Solidarności. To najbardziej widoczny znak toczącej się od kilku miesięcy walki związkowców o podwyżki płac dla załogi tej spółki.
Z inicjatywy p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotra Kalbron w dniu 14 maja 2021 r. w siedzibie OIP w Katowicach zorganizowano finał „Konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz o historii Powstań Śląskich”.
Poniżej publikujemy w całości stanowisko Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie „Materiału wyjściowego do dyskusji w ramach dalszych prac Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty”.
Rozwiązania zaproponowane w „Polskim Ładzie” przyjmujemy z ostrożnym optymizmem. W ogólnym przekazie wiele z nich wychodzi naprzeciw postulatom „Solidarności”, ale jak w każdym takim przypadku „diabeł tkwi w szczegółach”. Dlatego bardzo rzetelnie w ramach dialogu społecznego ocenimy konkretne projekty.
Podstawowym i posiadającym najdalej idące kompetencje zbiorowym przedstawicielstwem zatrudnionych są związki zawodowe. Jednocześnie prawo pracy przewiduje istnienie także innych – pozazwiązkowych reprezentacji pracowników. Jedną z nich są rady pracowników działające w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. Nr 79, poz. 550 ze zm.).
Już w niedzielę 16. maja w Kościele pw. Św. Bartłomieja w Gliwicach odbędzie się koncert refleksyjny pt. „NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI, NIE MA SOLIDARNOŚCI BEZ MIŁOŚCI” złożony jest w hołdzie naszemu wielkiemu papieżowi i rodakowi - Świętemu Janowi Pawłowi II, będącemu krzewicielem cywilizacji miłości. Koncert będzie transmitowany na żywo na kanale Youtube.
Całkowity brak dialogu społecznego, ewidentne łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz realne zagrożenie utraty miejsc pracy – to główne przyczyny protestu, do którego szykuje się branża paliwowo-energetyczna. W siedzibie Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” w Katowicach odbyło się dzisiaj spotkanie przedstawicieli krajowych sekcji z tych branż z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy i członków Prezydium KK.