Już jutro w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach odbędzie się konferencja „Przyszłość Układów Zbiorowych Pracy”. Patronat nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność".
W połowie listopada odbyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim, w którym uczestniczyli przedstawiciele rządu i Solidarności. Rozmawiano o realizacji porozumienia z 7 kwietnia 2019 roku, dotyczącego między innymi zmian w systemie wynagradzania i poprawy warunków pracy nauczycieli. O spotkaniu opowiadał w ubiegłym tygodniu w audycji „Głos Pracownika” na antenie Radia Gdańsk Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Już w tym tygodniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się głosowanie nad mandatem negocjacyjnym dotyczącym projektu dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w Unii Europejskiej.
– Omówiliśmy najważniejsze sprawy bieżące – powiedział po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim szef Solidarności Piotr Duda. Spotkanie odbyło się w siedzibie Komisji Krajowej podczas wizyty premiera w Gdańsku.
Dziś, tj. 21 listopada z inicjatywy NSZZ „Solidarność odbyła się msza święta w intencji służb strzegących granicy. W bazylice św. Brygidy w Gdańsku modliło się wiele osób, w tym przedstawiciele związku. Po uroczystości poprosiliśmy przewodniczącego Komisji Krajowej „S” o krótki komentarz nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Jako Katolicy jesteśmy im winni naszą modlitwę. Stąd zwracam się w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" o odprawienie w najbliższą niedzielę mszy świętej w intencji funkcjonariuszy i rodzin: Straży Granicznej, Policji i Wojska pilnujących polsko-białoruskiej granicy, a także wszystkich osób i formacji, które te działania wspierają - napisał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w liście do Prałata ks. Ludwika Kowalskiego, proboszcza Parafii Św. Brygidy. W niedzielę 21 listopada o g. 11 w Bazylice odbyła się Msza św. w intencji służb strzegących granicy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.
Barbara Miszczuk, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w PKP SA, została nagrodzona w konkursie Głównego Inspektoratu Pracy im. Haliny Krahelskiej. Uroczysta gala odbyła się 18 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Kandydaturę Barbary Miszczuk zgłosił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
46 proc. Polaków ocenia pozytywnie działalność związków zawodowych w Polsce, z kolei tylko 18 proc. badanych odnosi się do niej krytycznie – wynika z badania CBOS.
Uroczysta gala wręczenia nagród w trzech konkursach organizowanych przez Główny Inspektorat Pracy, odbyła się 18 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród nagrodzonych była Barbara Miszczuk, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w PKP S.A.
W dniach 19–20 listopada 2021 r. w Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Watykanie odbędzie się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Solidarność jako wspólnota i braterstwo ludzi pracy”, która ma dotyczyć potrzeby ożywienia ducha solidarności na poziomie międzynarodowym.
Odbyła się Konferencja Śródokresowa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Kluczowym punktem wydarzenia była dyskusja o przyszłości i jedności EKZZ. Potrzeba debaty wynikała z kontrowersji i podziałów, które pojawiały się na forum Konfederacji w ostatnich miesiącach.
Jako Katolicy jesteśmy im winni naszą modlitwę. Stąd zwracam się w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" o odprawienie w najbliższą niedzielę mszy świętej w intencji funkcjonariuszy i rodzin: Straży Granicznej, Policji i Wojska pilnujących polsko-białoruskiej granicy, a także wszystkich osób i formacji, które te działania wspierają - pisze przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w liście do Prałata ks. Ludwika Kowalskiego, proboszcza Parafii Św. Brygidy.
Zbigniew Pąsik od września 1980 r. był członkiem Solidarności, przewodniczącym Komitetu Założycielskiego w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Elblągu Oddział Terenowy w Nowym Dworze Gdańskim, a następnie Komisji Zakładowej.
Nie opłaca się być nieuczciwym wobec pracowników, szczególnie tam, gdzie działa związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Boleśnie przekonała się o tym firma z branży spożywczej „Prosper” Łukta, która zaniżała pensje pracowników, płacąc im podstawę pensji poniżej płacy minimalnej.
W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy 15 listopada br. prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami rządu i oświatowej Solidarności na temat realizacji porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. dotyczącego m.in. zmian w systemie wynagradzania i poprawy warunków pracy nauczycieli.
Od stycznia 2022 roku funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymają co miesiąc o 500 zł „na rękę” więcej. Podwyżki nie dotyczą jednak pracowników cywilnych, dlatego ci wchodzą w spory zbiorowe.
W dniu 11 listopada Komisja Zatrudnienia Parlamentu Europejskiego zaakceptowała sprawozdanie ws. projektu dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w Unii Europejskiej. Zaproponowane przez europarlamentarzystów zmiany w wyjściowym projekcie Komisji wychodzą naprzeciw postulatom europejskich i polskich związków zawodowych.
Dziś ulicami Warszawy, pomimo zabiegów Rafała Trzaskowskiego i sądów, przeszedł w podniosłej atmosferze Marsz Niepodległości. W Marszu uczestniczyli przedstawiciele "Solidarności" na czele z Przewodniczącym NSZZ 'Solidarność" Piotrem Dudą.
Podczas spotkania zespołu trójstronnego z ministrem zdrowia ustalono nowe stawki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Co dokładnie Solidarności udało się uzyskać? Między innymi o tym mówił na antenie Radia Gdańsk Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
W dniu 11 listopada 1981 roku ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk podczas Mszy Świętej w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli poświęcił sztandar Solidarności Regionu Ziemia Sandomierska.