– Co do opozycji, to trzeba jasno powiedzieć – to piąta kolumna! To wrogowie wewnętrzni. Wstyd, że tacy ludzie mają immunitety polskich parlamentarzystów – stwierdził na antenie Radia Gdańsk przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
– Głos Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych byłby cenny w kontekście negocjacji pomiędzy rządami Czech i Polski na temat wycofania skargi z Trybunału. Jednocześnie niech ta sprawa posłuży jako zły przykład prowadzenia polityki klimatycznej w UE. Nie da się dokonać transformacji energetycznej, wyrzucając ludzi na bruk i pozbawiając ich energii. Już teraz widzimy problem rosnącego ubóstwa energetycznego. Nie idźmy tą drogą – pisze przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w liście do Luci Visentiniego, przewodniczącego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.
Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” w TAURON Wydobycie SA z niepokojem przyglądają się bierności Ministerstwa Aktywów Państwowych w sprawie dalszego funkcjonowania spółki. Trzeciego listopada wystosowali pismo do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia, zwany dalej „Zespołem”, popiera rozpoczęcie procedowania uzgodnionego na posiedzeniu w dniach 4 i 5 listopada br. projektu zmian w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, zwanych dalej również „ustawą”. Zespół uzgodnił potrzebę pilnego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad projektem ustawy uwzględniającej następujące zmiany – czytamy w stanowisku Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z 5 listopada. Publikujemy je w całości.
W listopadzie odbędzie się kolejne spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Będziemy rozmawiali m.in. o ustawie o jakości – powiedziała w piątek przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.
W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy przy ul. Płockiej w Warszawie odbyła się dziś specjalna uroczystość mająca na celu podsumowanie konkursów „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy” i „Buduj bezpiecznie”.
Wbrew stanowisku polskiego rządu Solidarność po raz kolejny apeluje o pełne poparcie projektu dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej – napisał w liście do europarlamentarzystów przewodniczący związku Piotr Duda. To ważne w kontekście zbliżającego się głosowania zarówno w Komisji Europejskiej, jak i na forum Parlamentu Europejskiego nad wspomnianą dyrektywą.
Ks. Stanisław Falkowski, lat 83, to wieloletni działacz i legenda opozycji antykomunistycznej, nie tylko siedleckiej, lecz również ogólnopolskiej, którego wielkie zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności nie są przez nikogo kwestionowane. Uczestniczył w powstaniu opozycyjnego ROPCiO czy w dniu 1 września 1979 r. w proklamowaniu KPN przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Pracownicy takich supermarketów, jak Carrefour, Lidl, Biedronka, Pepco, czy Makro przyjechali z całej Polski, by wziąć udział w pikiecie, która odbyła się dziś w Warszawie. Jej przyczyną były niskie wynagrodzenia i zbyt mała liczba pracowników zatrudnionych w sklepach wielkich sieci handlowych.
„Na każde 1000 ton stali sprzedawanej na polskim rynku aż 800 ton, czyli 80 proc., pochodzi z importu! Co istotne, dominują tu trzy kraje, z których stal jest sprowadzana: Rosja, Białoruś i Ukraina. Już samo to jest szokujące, że otwieramy nasze rynki dla krajów wrogich wobec Polski, takich jak Rosja i Białoruś. Natomiast jeszcze bardziej szokujące byłoby, gdyby polski mur graniczny przeciwko agresji Białorusi budowany był z białoruskiej lub rosyjskiej stali!” – napisał w liście otwartym do ministra Mariusza Kamińskiego szef Solidarności Piotr Duda. To reakcja na pojawiające się informacje o zapytaniach ofertowych firm, które współpracują z Rosją i Białorusią.
Trwa protest w legnickim MOPS-ie. Pracownicy oddają krew lub idą na urlopy.
- Zdając sobie sprawę z obecnej Pani funkcji oczekuję, że Pani Premier podejmie zdecydowane działania na rzecz wywiązania się Rządu RP z tej umowy – napisał w liście Beaty Szydło, szef Komisji Krajowej Piotr Duda. Chodzi o niezrealizowaną do dzisiaj umowę pomiędzy oświatową „Solidarnością” a rządem, która została zawarta 7 kwietnia 2019 r., gdy wicepremierem była obecna europoseł Beata Szydło. Podobny list przewodniczący „Solidarności” wysłał do pozostałych sygnatariuszy tego porozumienia.
W ramach kampanii „Kolej na Młodych” Krajowa Sekcja Młodych NSZZ "Solidarność" oraz "Tygodnik Solidarność" zorganizowali webinar edukacyjny z udziałem ekspertów na którym poruszono temat oszczędzania na przyszłość z wykorzystaniem różnych opcji emerytalnych. Głównym tematem były pracownicze plany kapitałowe, które obok standardowej emerytury są jednym z dodatkowych sposobów na finansowe zabezpieczenie swojej jesieni życia.
O współpracy na rzecz wzmocnienia głosu związków zawodowych w regionie i na arenie europejskiej – dzisiaj w Gdańsku odbyło się spotkanie z Przewodniczącą LPS „Solidarumas” Kristiną Krupavičienė.
4 listopada o godzinie 11:00 pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbędzie się pikieta zorganizowana przez Organizację Zakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR oraz Organizację Zakładową NSZZ “Solidarność” przy KRUS. Pikieta jest organizowana ze względu na brak realizacji postulatów płacowych w obu instytucjach. Dotychczasowe działania rządu w sprawie zwiększenia budżetu nie zapewniają podniesienia rażąco niskich wynagrodzeń w ARiMR i w KRUS. W obu tych instytucjach duża część pracowników z wieloletnim stażem pracy zarabia w okolicach minimalnej krajowej. Celem pikiety jest zwrócenie uwagi na problem niskich wynagrodzeń w ARiMR i KRUS oraz niewystarczającą ilość środków przekazywanych z budżetu przez MRiRW na funkcjonowanie obu instytucji.
Rząd zamierza podnieść stawki akcyzy na napoje alkoholowe i papierosy oraz tytoń. W tej sprawie zarówno związkowcy jak i pracodawcy mówią jednym głosem - zmiana ta zmniejszy sprzedaż, a to uderzy w całą branże i zachwieje zatrudnieniem. Przewodniczącego Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność Zbigniewa Sikorskiego zaapelował do minister Olgi Semeniuk o pilne zwołanie trójstronnego zespołu branżowego.
Od rządu w sprawie kopalni w Turowie oczekujemy konsekwencji; ani kroku wstecz - podkreślił w czwartek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Nie wchodziliśmy do Unii Europejskiej po to, aby Komisja Europejska zamykała nam tysiące miejsc pracy - powiedział.
Dziś o godz. 17:15 odbędzie się darmowy webinar edukacyjny organizowany przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ "Solidarność oraz "Tygodnik Solidarność". Tematem webinaru jest oszczędzanie na jesień życia i wybór opcji emerytalnych. Zaproszeni eksperci opowiedzą o sposobach na finansowe zabezpieczenie się na przyszłość oraz odpowiedzą na pytanie: czy Pracownicze Plany Kapitałowe są opłacalne dla pracownika?
Dziś w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej: “Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”. Wystawa otwarta jest dla zwiedzających od 28 października w godzinach od 10 do 18.
Podpisane 7 kwietnia 2019 roku porozumienie pomiędzy rządem, a Krajową Sekcją Oświaty NSZZ „Solidarność” musi zostać zrealizowane – to główna konkluzja wczorajszego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Sekcji z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy.