4 listopada na Al. Ujazdowskich 41 w Warszawie Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” organizuje demonstrację. Chce w ten sposób zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom i fatalnym warunkom zatrudnienia pracowników handlu, a także upomnieć się o prawo pracowników do niedziel wolnych od pracy.
W dniach 21-27 października 1980 r. w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny 34 przedstawicieli Solidarności z całego kraju zatrudnionych w PKP rozpoczęło protest głodowy przeciwko władzy komunistycznej, żądając polepszenia warunków pracy na kolei i rejestracji NSZZ „Solidarność”.
Spod gmachu Ministerstwa Finansów przed siedzibę KPRM przeszła w sobotę manifestacja pracowników budżetówki współorganizowana przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
W Warszawie przed gmachem Ministerstwa Finansów rozpoczeła się manifestacja współorganizowana przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ "Solidarnosć" Pracownikow Sądownictwa i Prokuratury.
"Chcemy żyć w spokoju, nam niepotrzebne są różne sytuacje dotyczące wyroków Trybunałów Niesprawiedliwości" - powiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda do ambasadora Czech w Luksemburgu.
W piątek o godz. 10 rozpoczęła się manifestacja związkowców „Solidarności” przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Dziś w piątek 22 października "Solidarność" protestuje przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z decyzją wydaną przez unijny sąd w sprawie zamknięcia kopalni w Turowie. Związkowcy stanowczo sprzeciwiają się postanowieniu TSUE, które stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i doprowadzi do likwidacji tysięcy miejsc pracy. Początek demonstracji zaplanowano na godz. 10. Zapraszamy do śledzenie relacji z wydarzenia na naszym portalu.
Jutro o godzinie 10.00 pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ma się odbyć protest "Solidarności" #SolidarnoscZamykaTSUE
19 października 2021 r. odprawiona została uroczysta Msza Święta odpustowa w kościele parafialnym bł. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie.
Do Luksemburga wyruszyli związkowcy z „Solidarności”. Protest to reakcja na decyzję w sprawie KWB Turów, która – zdaniem związków – zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
W ramach 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki 19 października br. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu została odprawiona uroczysta msza święta. Myślą przewodnią tegorocznej uroczystości były słowa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzeniona w ideałach, które są zdolne przemienić świat na lepsze”.
W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu rozpoczęła się uroczysta Msza Święta z modlitwą o kanonizację bł. księdza Jerzego Popiełuszki celebrowana pod przewodnictwem bp Tadeusza Pikusa.
- Zwracam się do Pana jako patrona dialogu społecznego, aby Pan włączył się w mediacje pomiędzy oświatową „Solidarnością” a Premierem - napisał w liście do Prezydenta szef "Solidarności".
W październiku 1981 roku ponad 100 tysięcy związkowców Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” podjęło strajk powszechny. „Solidarność”, powszechnie wspierana przez „Solidarność” Rolników i mieszkańców naszego Regionu stanowczo domagała się od władz przestrzegania praworządności i pozytywnych rozwiązań w ochronie środowiska, budownictwa i zaopatrzenia w żywność.
-Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj - tę zasadę świętego Pawła, jakże mocno osadzoną w nauczaniu Chrystusa, uczynił mottem swojego życia i pasterskiej posługi ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dziękuję "Solidarności", że ku jego czci dedykujecie ten pomnik. Niech przypomina on każdemu, że w pierwszym rzędzie mamy kochać Boga, w jego miłości - drugiego człowieka, i z oddaniem służyć naszej ojczyźnie- mówił biskup Henryk Wejman podczas uroczystości odsłonięcia pomnika błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Statua patrona NSZZ "Solidarność" stanęła przy szczecińskim kościele pw. św. Stanisława Kostki.
Rozpoczęły się obrady rocznicowego XXX Kongresu Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarności”. Jednym z punktów programu jest wręczenie Odznaczeń „Zasłużony dla Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność”.
- Podpisaliśmy w 2019 roku wspólne porozumienie. Niestety to porozumienie do dzisiaj nie zostało zrealizowane, a chodzi przecież o wiarygodność. (...) Apeluje do pana Premiera, wysłałem w tym temacie do niego pismo, aby wreszcie zrealizować porozumienie dotyczące pracowników oświaty i wtedy problemy w oświacie się na pewno skończą - mówił przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda.
W środę 13 października w historycznej Sali BHP odbył się kolejny etap realizacji projektu “Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”. Zrealizowano warsztaty eksperckie, na których m.in omówiono rezultaty pilotażowego programu w gminach Jaworzno i Płock; przedstawiono również wstępny model prowadzenia dialogu społecznego w sferze samorządu terytorialnego.
- Delegaci przyjęli bardzo ważne stanowisko wzywające rząd do wywiązania się z porozumienia podpisanego 7 kwietnia 2019 r. w sprawie podwyżek w oświacie. Wtedy ZNP strajkował, a dzisiaj przyznaje nam, że mieliśmy rację – powiedział podczas konferencji prasowej po Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, szef Związku, a zarazem delegat z tego Regionu – Piotr Duda.
Postulat dotyczący obniżenia podatku VAT na energię elektryczną, nierealizowanie przez rząd „Programu dla Śląska” oraz sprzeciw wobec unijnego pakietu „Fit for 55” były najważniejszymi tematami Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, które odbyło się 14 października w Zabrzu. Delegaci podsumowali działalność związku w minionych trzech latach i przedyskutowali priorytetowe działania, które będą podejmowane w najbliższej przyszłości.