Tworzenie forum debaty i dialogu społecznego dotyczącego spraw młodych oraz opracowywanie założeń prezydenckich inicjatyw legislacyjnych to jedne z głównych celów powołanej dziś przez Andrzeja Dudę Rady ds. Młodzieży. W składzie: m.in. przedstawiciele samorządowych rad młodzieżowych, organizacji studenckich oraz klimatycznych. Jednym z nich jest Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ Solidarność.
NSZZ „Solidarność” wyraża swoje oburzenie z powodu sobotnich zajść przed główną siedzibą włoskiego związku zawodowego CGIL. To był bezprecedensowy atak na demokrację i cały ruch związkowy. Chcielibyśmy wyrazić naszą solidarność w tych trudnych dniach.
Sztab Protestacyjny Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas konferencji prasowej w Gdańsku odsłonił banner zawierający podstawowe postulaty NSZZ „Solidarność” dotyczące ministerialnych propozycji zmian w statusie zawodowym i płac nauczycieli.
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” składam wszystkim pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Święta Edukacji Narodowej. W sposób szczególny pozdrawiam oświatową „Solidarność”.
Jerzy Jaworski, wiceprzewodniczący KK NSZZ "Solidarność" przemawiał na demonstracji bułgarskich związków zawodowych protestujących w imieniu sektora energetycznego Bułgarii, liczącego 100 tys. miejsc pracy.
Wczorajsza debata, w której wzięli udział Jan Śpiewak, Rafał Woś i Mateusz Szymański była elementem akcji "Kolej na młodych", którą współorganizują Krajowa Sekcja Młodych NSZZ Solidarność i "Tygodnik Solidarność". W ramach akcji na kilkudziesięciu dworcach w Polsce pojawiły się plakaty zachęcające do wejścia na stronę kolejnamlodych.pl, gdzie znajduje się kompedium dla początkujących pracowników. Przed debatą kilka słów do uczestników skierował Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych.
W trakcie wczorajszej debaty wchodzącej w skład projektu „Kolej na młodych” publicysta Rafał Woś zajmujący się od wielu lat sprawami społecznym zwrócił uwagę na zjawiska, które niejako pozbawiają pracowników ochrony prawa pracy, co oczywiście nie sprzyja budowaniu dialogu wokół problemów pracowników.
Gościem środowego wydania programu "Gość po 8" w Radiu Łódź był Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność". Mówił m.in. o proteście w Luksemburgu, scenariuszach związanych z kopalnią w Turowie i obywatelskim projekcie dotyczącym emerytur, pod którym zebrano 230 tys. podpisów.
- Mówi się, że prawo budowlane nie przyjęło się na Podhalu, a ja mam wrażenie, że prawo pracy też w ogóle nie przyjęło się w Polsce – mówił Jan Śpiewak podczas wtorkowej debaty w siedzibie NSZZ „Solidarność”, która została zorganizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Kolej na Młodych” skierowanej do młodych pracowników na rynku pracy.
- Być może jest taki paradygmat, że polski pracownik ma być tani, mało świadomy, posłuszny, żeby jak najlepiej było biznesowi – taką tezę postawił Mateusz Szymański odnośnie tego, dlaczego państwo nie robi nic w kierunku edukacji młodych osób w zakresie prawa pracy i praw pracowniczych. To zagadnienie zostało poruszone podczas debaty w siedzibie NSZZ „Solidarność” w ramach kampanii edukacyjnej „Kolej na Młodych” skierowanych do młodych pracowników na rynku pracy.
12 października br. odbyło się dwustronne spotkanie Zarządu Spółki i Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej, dotyczące podwyżek płac. Negocjacje zakończyły się sukcesem i zawarciem porozumienia.
- Mówi się, że prawo budowlane nie przyjęło się na Podhalu, a ja mam wrażenie, że prawo pracy też w ogóle nie przyjęło się w Polsce – mówił Jan Śpiewak podczas wtorkowej debaty w siedzibie NSZZ „Solidarność”, która została zorganizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Kolej na Młodych”, skierowanej do młodych pracowników na rynku pracy.
Jak to się stało, że sprawy pracownicze od dawna znajdują się na bocznym torze debaty publicznej? Czy ktoś ma w tym interes? Odpowiedzi na te pytania usiłują udzielić uczestnicy debaty "Sprawy pracownicze na bocznym torze debaty publicznej? Przestawiamy wajchę!" Zapraszamy na transmisję online.
Podczas najbliższego posiedzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, tj. 22 października br., odbędzie się manifestacja w obronie Kopalni Turów organizowana przez NSZZ „Solidarność”. To wyraz sprzeciwu wobec bezprecedensowej i skandalicznej decyzji wiceprezes TSUE Rozalii De la Puerta, nakazującej w trybie zabezpieczenia natychmiastowe zatrzymanie wydobycia w tej kopalni.
Około 150 związkowców (na tyle pozwalają covidowe obostrzenia) wzięło udział w proteście Regionu Dolny Śląsk Solidarności pod siedzibą firmy Essity Operations Poland Sp. z o.o. w Oławie. Związkowcy w ten sposób chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec łamaniu praw pracowniczym i braku dialogu w tej firmie.
Oświatowa Solidarność domaga się od rządu realizacji porozumienia podpisanego w 2019 roku, a w szczególności powiązania płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. – Nie może być tak, że rząd nie realizuje podjętych zobowiązań – mówi rzeczniczka Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Monika Ćwiklińska.
Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Piotr Duda wystosował pismo z podziękowaniem dla Marszu Niepodległości i Prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza za wsparcie dla planowanej przez "S" demonstracji w Luksemburgu. List publikujemy w całosci.
We wtorek o godz. 17:00 w warszawskiej siedzibie NSZZ "Solidarność" przy ul. Prosta 30 odbędzie się debata realizowana w ramach projektu "Kolej na Młodych" podczas której nasi goście będą dyskutować nt. spraw pracowniczych i problemów młodych pracowników na polskim rynku pracy. Spotkanie ma charakter otwarty, każdy może przyjść i wziąć aktywny udział w dyskusji, zadając pytania zaproszonym ekspertom.
- Na 18 października zaplanowaliśmy pikietę przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Ale to dopiero początek. Potem planujemy rozbicie pocztowego miasteczka pod kancelarią Rady Ministrów. Wcześniej, bo 12 października odbędzie się spotkanie ostatniej szansy. Jeśli nie zakończy się ono podpisaniem porozumienia kończącego spór zbiorowy, to wówczas rozpoczynamy naszą akcję - mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej , w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SM, SOP, PSP, SC-S i SW. Główne zarzuty dot. m.in.: