Sto lat temu Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie Wiadomości
Sto lat temu Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie

Sto lat temu, 3 sierpnia 1924 roku, kleryk Stefan Wyszyński przyjął w katedrze we Włocławku święcenia kapłańskie. Po latach, już jako Prymas Polski, wspominał: „Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: «Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń»”. W najbliższą niedzielę, 4 sierpnia, w katedrze włocławskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. z okazji rocznicy święceń kapłańskich błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Liturgii transmitowanej w TVP Polonia będzie przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże Wiadomości
Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże

Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.

Kościół wspomina dziś św. Ignacego z Loyoli Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Ignacego z Loyoli

Św. Ignacy z Loyoli to jeden z wielkich świętych Kościoła katolickiego, założyciel Towarzystwa Jezusowego. „Wszystko na większą chwałę Boga” – było maksymą, która mu przyświecała w życiu. Św. Ignacy i założony przez jego zakon był realizatorem wielkiej reformy w Kościele tego czasu, po burzy związanej z reformacją.

Znasz jedyne w Polsce sanktuarium św. Trójcy i miejsce objawień św. Anny? Wiadomości
Znasz jedyne w Polsce sanktuarium św. Trójcy i miejsce objawień św. Anny?

Historia kościoła stojącego w tym miejscu sięga 1344 roku. Budowę sanktuarium Trójcy Przenajświętszej, która została zrealizowana w odpowiedzi na objawienia św. Anny, ukończono dwa wieki później. Obecnie dostępna jest już lektura online nazywana "encyklopedią Prostyni", dzięki której historia tego miejsca może zostać przybliżona szerszej grupie wiernych.

Media o groźbie kary dla medalistki, która przyznała się do wiary w Jezusa Wiadomości
Media o groźbie kary dla medalistki, która przyznała się do wiary w Jezusa

We wtorek brazylijskie media szeroko komentują informację o groźbie kary dla brązowej medalistki igrzysk olimpijskich w Paryżu w skateboardingu Rayssy Leal.

Muzułmanie i skrajni lewicowcy krytykują otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Wiadomości
Muzułmanie i skrajni lewicowcy krytykują otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Nie tylko katolicy wyrażają oburzenie z powodu parodii Ostatniej Wieczerzy podczas ceremonii otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Swe krytyczne stanowisko wyrazili m.in. Światowa Rada Kościołów, Kościół koptyjski, sunnicki uniwersytet Al-Azhar w Kairze, rząd Kostaryki, a we Francji – filozof-agnostyk żydowskiego pochodzenia Alain Finkielkraut i lider skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon.

Delegat Stolicy Apostolskiej na olimpiadę: Sportowcy przychodzą po błogosławieństwo i modlitwę Wiadomości
Delegat Stolicy Apostolskiej na olimpiadę: Sportowcy przychodzą po błogosławieństwo i modlitwę

Nie cichną echa skandalu związanego z obchodami inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Bp Emmanuel Gobilliard, delegat Stolicy Apostolskiej na olimpiadę, poinformował o tym, że napisał specjalny list do przewodniczącego MKOl.

Bp Barron: Przeprosiny MKOl to arcydzieło obłudnej dwulicowości Wiadomości
Bp Barron: Przeprosiny MKOl to arcydzieło obłudnej dwulicowości

Robert Barron, biskup diecezji Winona-Rochester w USA, znany na całym świecie ze swojej ewangelizacyjnej działaności medialnej i pisarskiej, w internetowym komentarzu odniósł się do sprawy skandalu, który miał miejsce w czasie inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu oraz przeprosin MKOl związanych z tym wydarzeniem.

Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem Wiadomości
Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem

Papież Franciszek zapowiedział na dziś przerwanie swojego urlopu, w czasie którego nie odbywają się żadne audiencje, aby spotkać się ministrantami pielgrzymującymi do Rzymu. Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zaplanowane na wieczór ze względu na przetaczającą się przez Włochy falę upałów. Służby watykańskie przygotowały dla młodych pielgrzymów kilkadziesiąt tysięcy butelek z wodą i zachęcają, by nie zapomnieć o nakryciach głowy.

Jedyny cud przedstawiony w czterech Ewangeliach Wiadomości
Jedyny cud przedstawiony w czterech Ewangeliach

Za każdym razem, gdy spożywamy kawałek chleba, możemy sobie przypomnieć 6. rozdział św. Jana - posiłek pełen wspomnień wraz z ważną nauką, która była i nadal jest ofiarowana - pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 28 lipca.

Pożar na Górze Krzyża w Medziugorju Wiadomości
Pożar na Górze Krzyża w Medziugorju

W wyniku utrzymujących się upałów i suszy, w sobotni poranek wybuchł pożar na Górze Krzyża (Križevac) w miejscu pielgrzymkowym Medziugorje w Bośni i Hercegowinie. Lokalne media publikują zdjęcia i nagrania wideo z akcji gaśniczej w pobliżu słynnego krzyża, a także działań straży pożarnej na 520-metrowej górze, która jest popularnym celem pielgrzymek i motywem do pamiątkowych zdjęć. Według lokalnych informacji pożar ugaszono w niedzielę rano, ale dostęp do góry pozostał zamknięty dla pielgrzymów.

Chrześcijanie zostali wyszydzeni. Papieski wysłannik na Igrzyska Olimpijskie komentuje skandal Wiadomości
"Chrześcijanie zostali wyszydzeni". Papieski wysłannik na Igrzyska Olimpijskie komentuje skandal

Nie milkną krytyczne komentarze dotyczące bluźnierczej sceny z parodią Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu drag queens na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Papieski wysłannik na to sportowe wydarzenie podkreślił, że podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie poczuł się „głęboko zraniony”. Dodał jednocześnie, że „olimpiada jest ostatnim miejscem do tworzenia podziałów”.

Franciszek na Anioł Pański: Komunia św. uczy nas przeżywania każdego gestu miłości jako daru łaski Wiadomości
Franciszek na Anioł Pański: Komunia św. uczy nas przeżywania każdego gestu miłości jako daru łaski

Do dostrzegania błogosławieństwa, które płynie ze szczerego ofiarowania Bogu nawet tego „niewiele”, co mamy zachęcał papież Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański. Ojciec Święty nawiązał do niedzielnej Ewangelii o cudzie rozmnożenia chleba i ryb. Zauważył, że są w nim obecne trzy gesty, które Jezus powtórzy podczas Ostatniej Wieczerzy: ofiarowanie, dziękczynienie i dzielenie.

IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych Wiadomości
IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

W Kościele katolickim obchodzony jest w dniu dzisiejszym IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka i odbywa się w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Anny i św. Joachima – dziadków Jezusa Chrystusa. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszą słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”. Wszystkie osoby, które aktywnie włączą się w obchody tego dnia, mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

wideo
Ewangelia na XVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Rozmnożenie chleba. Komentarz - ks. Marek Studenski.

Wiadomości
"Szyderstwa i kpiny z chrześcijaństwa". Francuscy biskupi reagują na skandal podczas inauguracji olimpiady

Chrześcijanie we Francji są oburzeni postawą organizatorów olimpiady, którzy wykorzystali wczorajszą ceremonię otwarcia igrzysk, by zakpić z chrześcijaństwa, a zwłaszcza z Ostatniej Wieczerzy.

Wiara Powstańców Warszawskich Wiadomości
Wiara Powstańców Warszawskich

Po Powstaniu Warszawskim zachowało się wiele przedmiotów kultu religijnego. Pokaźny zbiór takich pamiątek znajduje się w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego założonym przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, które zrzesza pasjonatów historii. Wśród pamiątek są zachowane opisy gorliwej modlitwy żołnierzy. – Chłopcy podczas ostrzału cały czas trzymali się za ręce i się modlili – mówi KAI członek Stowarzyszenia, Tomasz Karasiński. Świadectwem wiary jest także zachowany ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej, który uratował powstańcowi życie, chroniąc go przed postrzałem; a także list, w którym opisano, jak jeden z więźniów obozu koncentracyjnego podczas marszu śmierci, niesiony przez współwięźnia, nie ustawał w modlitwie. „Jestem gotowy na śmierć” – to były jego ostatnie słowa. W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Barbarzyńskie niszczenie chrześcijańskich zabytków w Karabachu Wiadomości
Barbarzyńskie niszczenie chrześcijańskich zabytków w Karabachu

Azerskie władze dążą do całkowitego zatarcia śladów po wielowiekowej chrześcijańskiej kulturze ormiańskiej w Karabachu – stwierdza raport Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ). Kościoły są burzone bądź zamieniane w meczety, usuwa się krzyże i profanuje cmentarze. To konsekwentna polityka, której celem jest zniszczenie i rewizjonizm, aby wymazać ormiańskie dziedzictwo z Karabachu – czytamy w raporcie.

Ks. prof. Jarosław Różański OMI: Nie zdziwię się jeśli następnym papieżem zostanie ktoś z Afryki [wywiad] Wiadomości
Ks. prof. Jarosław Różański OMI: Nie zdziwię się jeśli następnym papieżem zostanie ktoś z Afryki [wywiad]

Afryka ma ogromny potencjał, nie tylko duchowy ale także intelektualny, dlatego nie zdziwiłbym się gdyby następnym papieżem został ktoś pochodzący z Afryki – powiedział ks. prof. Jarosław Różański OMI, wybitny teolog i misjonarz, specjalizujący się w badaniach nad religiami afrykańskimi oraz dialogiem międzykulturowym. W rozmowie z KAI opowiedział m.in. o problemach z jakimi wciąż boryka się ten kontynent, a także o życiu religijnym jego mieszkańców.

Paryż: Narodowa pielgrzymka do katedry Notre-Dame Wiadomości
Paryż: Narodowa pielgrzymka do katedry Notre-Dame

Narodowa pielgrzymka do katedry Notre-Dame w Paryżu rozpocznie się 28 lipca w siedmiu miastach Francji. Potrwa do 14 września i ma być formą świętowania ponownego otwarcia tej świątyni po pożarze z kwietnia 2019 roku. Uroczyste otwarcie katedry zaplanowano na 7-8 grudnia br.

Emerytury
Stażowe