Ewangelia na XVIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Ja jestem chlebem życia". Komentarz do Ewangelii - o. Adam Szustak OP.

W Nikaragui postępuje nowa fala aresztowań wśród księży Wiadomości
W Nikaragui postępuje nowa fala aresztowań wśród księży

Od kilku tygodni reżim Ortegi dokonuje nowych aresztowań duchownych. Ośmiu kolejnych księży zostało uwięzionych w piątek 2 sierpnia, większość z nich należała do diecezji Matagalpa.

W czasie otwarcia IO oddano hołd kobietom, które doprowadziły do legalizacji aborcji we Francji Wiadomości
W czasie otwarcia IO oddano hołd kobietom, które doprowadziły do legalizacji aborcji we Francji

Brytyjscy obrońcy życia podkreślają, że podczas kontrowersyjnej ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu jako największe bohaterki ukazano trzy kobiety, które doprowadziły do legalizacji aborcji we Francji.

Franciszek do młodych w Međugorje: Pan chce, byście byli budowniczymi nowej ludzkości Wiadomości
Franciszek do młodych w Međugorje: Pan chce, byście byli budowniczymi nowej ludzkości

Papież zwrócił się w orędziu do uczestników 35. Festiwalu Młodzieży, który odbywa się w Međugorje od 1 do 6 sierpnia. Franciszek zalecił im słuchanie Słowa Bożego, zabranie z sobą Ewangelii i bycie „zwiastunami nadziei, miłości i pokoju w świecie".

Tysiące pielgrzymów na „odpuście przebaczenia” w Asyżu Wiadomości
Tysiące pielgrzymów na „odpuście przebaczenia” w Asyżu

– Nie obawiajmy się prosić Boga o przebaczenie – zachęcał w Asyżu o. Massimo Fusarelli. Przełożony generalny Zakonu Braci Mniejszych przewodniczy obchodom odpustu Porcjunkuli, który we Włoszech popularnie nazywany jest „odpustem przebaczenia”. Wydarzenie zakończy się w niedzielę modlitewnym czuwaniem młodzieży, a poprzedziły je trzydniowe katechezy o duchowości św. Franciszka, znaczeniu odpustów i wartości sakramentu pojednania.

Wiadomości
120 kapelanów w Wiosce Olimpijskiej

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 120 kapelanów pięciu religii jest obecnych w wieloreligijnym centrum w Wiosce Olimpijskiej. Służą oni duchową pomocą sportowcom-chrześcijanom (katolikom, prawosławnym i protestantom), muzułmanom, żydom, hinduistom i buddystom, którzy sobie tego zażyczą.

Rozpoczął się 35. Festiwal Młodych Wiadomości
Rozpoczął się 35. Festiwal Młodych

W Medziugoriu rozpoczął się 1 sierpnia wieczorem 35. Festiwal Młodych – Mladifest. Spotkanie, pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Łukasza: „Maria obrała najlepszą cząstkę” (Łk 10,42), potrwa do 6 sierpnia. Uczestniczą w nim młodzi katolicy z 80 krajów, w tym z Polski.

Wiadomości
Miłość to podstawa leczenia uzależnień. Jak wyjść z nałogu alkoholowego? [wywiad]

– Choroba alkoholowa jest chorobą uczuć i emocji – mówi w rozmowie z KAI, kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gorzycach. – Z własnego doświadczenia wiem, że jest to utrata kontaktu ze światem. To życie w iluzjach, zamkniętym świecie, w bańce, w matrixie – dodaje. Zauważa też, że nadużywanie alkoholu oznacza „nieradzenie sobie z czymś, lub ucieczkę od czegoś”. Obecnie nawet 5 mln Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a Polska jest drugim krajem w Europie z rekordową liczbą zgonów spowodowanych jego nadużyciem. Sierpień jest miesiącem abstynencji, dlatego, jak co roku, Kościół zachęca wiernych do trzeźwości.

Wiadomości
Ekonomia Franciszka - „Kroki dla pokoju”

8 milionów kroków w marszach na całym świecie na rzecz nowej ekonomii pokoju to inicjatywa młodych przedsiębiorców, która wspiera Ziemię Świętą. Uzyskana w ten sposób kwota będzie przekazana kardynałowi Pizzaballi i lokalnemu Kościołowi na rzecz Szpitala Dziecięcego Caritas w Betlejem.

Pomóżcie nam pomagać!. Biskup Zaporoża prosi Polaków o konserwy Wiadomości
"Pomóżcie nam pomagać!". Biskup Zaporoża prosi Polaków o konserwy

- Końca wojny nie widać, a sytuacja materialna na terenach przyfrontowych stale się pogarsza – mówi Radiu Watykańskiemu bp Jan Sobiło. Od ponad 30 lat posługuje na wschodzie Ukrainy, gdzie obecnie sytuacja jest najtrudniejsza. Ludzie już dawno wydali ostatnie oszczędności, a o pracę jest coraz trudniej, ponieważ z powodu przerw w dostawie prądu padają kolejne przedsiębiorstwa. Biskup Zaporoża apeluje do Polaków: „pomóżcie nam pomagać” i prosi o pomoc w zakupie konserw dla potrzebujących.

Bp Balcerek: Solidarność Powstańców jest dla nas wzorem Wiadomości
Bp Balcerek: Solidarność Powstańców jest dla nas wzorem

Powstańcy byli niezwykle zjednoczeni w swojej walce. Kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci – wszyscy razem stawali do walki, pomagali sobie nawzajem i wspierali się w najtrudniejszych chwilach. Solidarność Powstańców Warszawskich była przykładem dla całego narodu. Jakże dziś potrzebujemy tej jedności w służbie Ojczyzny! – mówił podczas poznańskich obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego bp Grzegorz Balcerek. Uroczystości odbyły się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.

Jutro światowy różaniec wynagradzający za bluźniercze otwarcie igrzysk Wiadomości
Jutro światowy różaniec wynagradzający za bluźniercze otwarcie igrzysk

Francuscy katolicy apelują o publiczne odmawianie różańca jako wynagrodzenia Bogu za bluźnierczą wobec Jezusa Chrystusa scenę Ostatniej Wieczerzy w czasie ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Jest to prośba skierowana do wiernych z całego świata.

Kapliczki i krzyże nie zostaną opodatkowane Wiadomości
Kapliczki i krzyże nie zostaną opodatkowane

Ministerstwo Finansów nie planuje objęcia podatkiem od nieruchomości obiektów małej architektury, w tym kapliczek i krzyży. – Kwestia wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości wspomnianych obiektów małej architektury zostanie doprecyzowana w projekcie – informuje KAI Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów.

Nie bójcie się śmierci... - historie kapelanów Powstania Warszawskiego Wiadomości
Nie bójcie się śmierci... - historie kapelanów Powstania Warszawskiego

Około 150 duchownych wzięło udział w Powstaniu Warszawskim jako kapelani poszczególnych oddziałów i szpitali polowych. W ciągu 63 dni wolnościowego zrywu byli stale przy walczących - odprawiali Msze, organizowali wspólne modlitwy, pocieszali, spowiadali i odprowadzali zmarłych w ostatniej drodze, wreszcie sami ginęli. Dziś, 1 sierpnia, przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Alfonsa Marię Liguori, ostatniego teologa wyniesionego na ołtarze

Porywał słowem, ale głównie przykładem życia i troską o najbiedniejszych – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 1 sierpnia przypada wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła. Jego relikwie znajdują się w Pagani k. Salerno we Włoszech. Jest patronem spowiedników i moralistów.

Powstanie Warszawskie miało swoich świętych Wiadomości
Powstanie Warszawskie miało swoich świętych

Połączyły ich powstańcza Warszawa i miłość do bliźniego. To wspólny mianownik bohaterów książki "Święci 1944. Będziesz miłował" Agaty Puścikowskiej. Dziennikarka "Gościa Niedzielnego" w rozmowie z Vatican News-Radiem Watykańskim tuż przed premierą swej publikacji opisuje jej bohaterów i mówi o odkryciach nieznanych dotąd faktów.

Strefa Gazy: Pocisk trafił w prawosławny kościół. Są ofiary Wiadomości
Strefa Gazy: Pocisk trafił w prawosławny kościół. Są ofiary

Ostatnie ostrzały Strefy Gazy przez siły izraelskie spowodowały uszkodzenie prawosławnego kościoła a także raniły trzy spośród zgromadzonych na terenie parafii osób.

Wspomnienie św. Ignacego: Historia i duchowość jezuitów Wiadomości
Wspomnienie św. Ignacego: Historia i duchowość jezuitów

Od 490 lat jezuici działają wszędzie tam, gdzie potrzebuje ich świat. Pod każdą szerokością geograficzną prowadzą parafie i sanktuaria, duszpasterstwa, ośrodki liturgiczne, kapelanie, domy rekolekcyjne, ośrodki terapeutyczne, misje jak również szkoły i uniwersytety, media, wydawnictwa, instytucje kulturalne, ośrodki sportowe. Angażują się w pracę społeczną, służbę uchodźcom, ekologię i dialog międzyreligijny”. Zakon liczy dziś 16 tys. 700 członków, a w swej historii dał Kościołowi 230 świętych i błogosławionych. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Ignacego Loyoli.

Sto lat temu Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie Wiadomości
Sto lat temu Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie

Sto lat temu, 3 sierpnia 1924 roku, kleryk Stefan Wyszyński przyjął w katedrze we Włocławku święcenia kapłańskie. Po latach, już jako Prymas Polski, wspominał: „Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: «Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń»”. W najbliższą niedzielę, 4 sierpnia, w katedrze włocławskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. z okazji rocznicy święceń kapłańskich błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Liturgii transmitowanej w TVP Polonia będzie przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże Wiadomości
Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże

Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.

Emerytury
Stażowe