Niewiarygodne. Chrystus uhonorowany w Iranie. To odpowiedź na bluźniercze otwarcie IO Wiadomości
Niewiarygodne. Chrystus uhonorowany w Iranie. To odpowiedź na bluźniercze otwarcie IO

Do niecodziennego wydarzenia doszło w stolicy Iranu, Teheranie, gdzie publicznie uhonorowano Jezusa Chrystusa. Ma to być reakcja na skandal, który miał miejsce w czasie otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości
Wspomnienie Świętego Dominika Guzmána, światła Kościoła

Nazywany „Światłem Kościoła” (Lumen Ecclesiae) św. Dominik wiedział doskonale, że tylko wielkie wyzwania czynią ludzi wielkich - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 8 sierpnia przypada wspomnienie św. Dominika, prezbitera. Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Dominika w Bolonii. Jest patronem Zakonu Braci Kaznodziejów (dominikanów) i Zakonu Dominikanek Klauzurowych.

Ekspert o lekcjach religii:  Rozporządzenie MEN to kpina z realizacji podstawy programowej. Będziemy protestować Wiadomości
Ekspert o lekcjach religii: Rozporządzenie MEN to kpina z realizacji podstawy programowej. Będziemy protestować

– Łączenie uczniów na różnych poziomach nauczania jest wbrew wszelkim zasadom pedagogiki i jest kpiną z realizacji podstawy programowej dla każdego poziomu nauczania. W związku z tym jako nauczyciele religii z całej Polski organizujemy protest połączony z happeningiem i wystąpieniem m. in. przewodniczącego SKŚ Piotra Janowicza, który odbędzie się 21 sierpnia o 13.00 na Placu Zamkowym – mówi Dariusz Kwiecień, członek zarządu i rzecznik Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. W rozmowie z KAI omawia aktualną sytuację związaną z lekcjami religii w szkołach.

Bp Muskus do pielgrzymów: Miłości Boga wystarczy dla wszystkich Wiadomości
Bp Muskus do pielgrzymów: Miłości Boga wystarczy dla wszystkich

Nie bójmy się ludzi, których drogi nie przecinają się z naszymi. Nie bójmy się ludzi, którzy stawiają nam trudne pytania – mówił bp Damian Muskus OFM do krakowskich pątników, którzy zmierzają na Jasną Górę. Krakowski biskup pomocniczy odprawił dla nich Msze w Bramie Krakowskiej Ojcowskiego Parku Narodowego oraz w Chrzanowie.

10 lat temu ISIS wygnało chrześcijan z Równiny Niniwy. Na opuszczenie domów mieli kilka minut Wiadomości
10 lat temu ISIS wygnało chrześcijan z Równiny Niniwy. Na opuszczenie domów mieli kilka minut

W nocy z 6 na 7 sierpnia 2014 roku ok. 120 tys. wyznawców Chrystusa zostało zaatakowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego i zmuszonych do opuszczenia swych domów. Rozpoczęły się największe w tym kraju współczesne prześladowania chrześcijan, które iracki Kościół nazwał ludobójstwem z powodu wiary. Dekadę po tym exodusie 60 proc. wyznawców Chrystusa powróciło do swych domów próbując podnieść je z ruin i zacząć normalne życie.

Ojciec Święty nie tylko modli się za Ukrainę. Franciszek wysyła pomoc na tereny przyfrontowe Wiadomości
"Ojciec Święty nie tylko modli się za Ukrainę". Franciszek wysyła pomoc na tereny przyfrontowe

Papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski, informuje dziś, że kierowana przez niego Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia przygotowuje właśnie kolejny transport pomocy humanitarnej, który jutro wyruszy na Ukrainę.

Przeor Jasnej Góry o męstwie pielgrzymowania: Pielgrzymka pozwala publicznie wyznawać wiarę Wiadomości
Przeor Jasnej Góry o męstwie pielgrzymowania: Pielgrzymka pozwala publicznie wyznawać wiarę

- Trzeba męstwa, żeby jednoznacznie się określić, wyruszyć w pielgrzymkę, to identyfikacja i mocne utożsamienie się z Kościołem - zauważa przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Nie ma praktycznie rodziny, w której ktoś kiedyś nie brał udziału w pielgrzymce, wynika to z wielkiej potrzeby bliskości z Bogiem. Pielgrzymi przychodzą, by prosić nie tylko w swoich indywidualnych potrzebach, ale także Kościoła i Ojczyzny, w tym pokoju na świecie.

Ciche uchylenie zarządzenia. Trzaskowski ugiął się pod presją obywateli ws. symboli religijnych Wiadomości
Ciche uchylenie zarządzenia. Trzaskowski ugiął się pod presją obywateli ws. symboli religijnych

Po ponad dwóch miesiącach warszawski ratusz odpowiedział na petycję wysłaną przez tysiące obywateli na podstawie wzoru przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris. W oficjalnym piśmie podwładni Rafała Trzaskowskiego stwierdzają, że „każda osoba pracująca w urzędzie ma prawo umieszczać na swoim biurku symbole religijne”. Stanowisko zdecydowanie łagodzi tekst zarządzenia, które wyraźnie zakazywało umieszczania symboli religijnych „na ścianach, na biurkach”.

Franciszek: Przepowiadanie, bez uprzedniego przyjęcia Słowa do serca – jest bezpłodne Wiadomości
Franciszek: Przepowiadanie, bez uprzedniego przyjęcia Słowa do serca – jest bezpłodne

W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, szczególną uwagę poświęcił papież procesowi sprawiania, by głoszenie Ewangelii stawało się owocne. W swojej dzisiejszej katechezie Franciszek podkreśla wagę przyjmowania Słowa do serca. Za przykład takiej płodności podaje wiernym Maryję.

Kryzys w Wenezueli. Kościół apeluje o poszanowanie wolności i modlitwę Wiadomości
Kryzys w Wenezueli. Kościół apeluje o poszanowanie wolności i modlitwę

- Mamy nadzieję, że wolna wola Wenezuelczyków zostanie wysłuchana i zwycięży sumienie oraz pragnienie służby – podkreśla wiceprzewodniczący wenezuelskiego episkopatu wzywając wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za ten południowoamerykański kraj. Bp Mario Moronta Rodríguez zauważa, że po kontestowanych wyborach prezydenckich panuje niepokój o przyszłość i obawa przed dalszą eskalacją przemocy.

Wiadomości
Prymas na Jasne Górze: W życiu chrześcijańskim wszystko zawiera się w słowie - Jego słuchajcie

- Jestem wam wdzięczny, że i w tym roku wybraliście się w drogę i dziś jesteście tutaj, na Jasnej Górze, jako gnieźnieńscy pielgrzymi - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, zakończyli tegoroczne jasnogórskie pielgrzymowanie.

Zakonnica bohaterką wystawy o Powstaniu Warszawskim Wiadomości
Zakonnica bohaterką wystawy o Powstaniu Warszawskim

Siostra Józefa Słupiańska jest jedną z postaci przedstawionych na wystawie „Służba członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Powstaniu Warszawskim”, która została otwarta w Warszawie. Przygotowała ją Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

Brytyjscy biskupi reagują na falę zamieszek Wiadomości
Brytyjscy biskupi reagują na falę zamieszek

Episkopat Anglii i Walii, piórem biskupa Paula McAleenana, odpowiedzialnego za duszpasterstwo migrantów i uchodźców, odniósł się do przetaczającej się przez Wielką Brytanię fali zamieszek.

Święto Przemienienia Pańskiego Wiadomości
Święto Przemienienia Pańskiego

Święto Przemienienia Pańskiego, zwane także teofanią, Kościół katolicki obchodzi 6 sierpnia. Liturgia tego dnia wspomina opisane w Ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo.

Wdzięczność Bogu za dary - ważny element chrześcijaństwa i judaizmu [video] wideo
Wdzięczność Bogu za dary - ważny element chrześcijaństwa i judaizmu [video]

Błogosławieństwo nad chlebem (hebr. beracha), jest mocno zakorzenione w tradycji hebrajskiej, jako codzienny wyraz wdzięczności Bogu za dar życia i za wszystkie dary, które to życie podtrzymują, a których symbolem jest właśnie chleb. Błogosławieństwo to weszło w bardzo podobnym brzmieniu do katolickiej liturgii mszalnej – pisze ks. Józef Maciąg, absolwent studiów biblijnych KUL, duszpasterz i przewodnik grup pielgrzymkowych po Ziemi Świętej, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 4 sierpnia.

Prymas w 100. rocznicę święceń kard. Wyszyńskiego: Wpatrzeni w jego przykład, pragniemy uczyć się zaufania Bogu Wiadomości
Prymas w 100. rocznicę święceń kard. Wyszyńskiego: Wpatrzeni w jego przykład, pragniemy uczyć się zaufania Bogu

W przypadającą 3 sierpnia 100. rocznicę święceń bł. Stefana Wyszyńskiego w katedrze gnieźnieńskiej modlono się o kanonizację Prymasa Tysiąclecia, a za jego wstawiennictwem o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Mszy świętej i krótkiej modlitwie przy pomniku i relikwiach błogosławionego kardynała przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Wiadomości
Papież: Czy jestem niewolnikiem?

"Przesłaniem taty i mamy, ich najcenniejszym dziedzictwem nie są pieniądze, ale miłość, z jaką dają dzieciom wszystko, co mają, właśnie tak jak czyni Bóg względem nas, i w ten sposób uczą nas kochać" – wskazał Papież Franciszek podczas modlitwy Anioła Pański w niedzielę, 4 sierpnia. Dodał, że jakże jest smutne, kiedy dzieci kłócą się o spadek i może nie rozmawiają ze sobą już latami.

W oficjalnym komunikacie Watykan ubolewa nad obrazą chrześcijan i innych religii na rozpoczęciu IO Wiadomości
W oficjalnym komunikacie Watykan ubolewa nad obrazą chrześcijan i innych religii na rozpoczęciu IO

W oficjalnym komunikacie, opublikowanym dziś przez Stolicę Apostolską, Watykan wyraża ubolewanie z powodu "wyśmiewania przekonań religijnych" i obrażania chrześcijan w czasie inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Ewangelia na XVIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Ja jestem chlebem życia". Komentarz do Ewangelii - o. Adam Szustak OP.

W Nikaragui postępuje nowa fala aresztowań wśród księży Wiadomości
W Nikaragui postępuje nowa fala aresztowań wśród księży

Od kilku tygodni reżim Ortegi dokonuje nowych aresztowań duchownych. Ośmiu kolejnych księży zostało uwięzionych w piątek 2 sierpnia, większość z nich należała do diecezji Matagalpa.

Emerytury
Stażowe