Na Jubileuszu świata mediów jest obecnych niemal 10 tys. osób. Liczba ta przekroczyła wszystkie nasze oczekiwania, gdyż spodziewaliśmy się około 6 tys. – poinformował proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Pierwsze wielkie wydarzenie roku jubileuszowego, z udziałem przedstawicieli świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, odbywa się 24 i 25 stycznia w Watykanie.
24 stycznia Kościół wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego (1567 – 1622), doktora Kościoła, patrona dziennikarzy oraz mediów katolickich. Znany był bowiem z tego, że na ścianach domów i parkanach rozlepiał ulotki ze zwięzłym wyjaśnieniem prawd wiary.
„Trzeba być świadkami i promotorami komunikacji bez wrogości, która szerzy kulturę troski, buduje mosty i przenika widzialne i niewidzialne mury naszych czasów” – stwierdza papież w Orędziu na 59 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasłem są słowa: „Dzielcie się z łagodnością nadzieją, która jest w waszych sercach”. Tradycyjnie jest ono ogłaszane 24 stycznia w dzień liturgicznego wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Natomiast dzień Środków Społecznego Przekazu w Kościele w Polsce obchodzony jest w trzecią niedzielę września – w roku 2025 będzie to 21 września.
- Ignorancja każe wielu patrzeć na islam jako na religię, która rozwija się na zasadzie świadectwa, perswazji i przepowiadania. Tymczasem wiodącym motywem inwazji tego systemu religijno-politycznego jest dżihad, czyli podbój poprzez walkę. Europa jest miejscem zderzenia teokratycznego islamu z postsekularnym społeczeństwem religijnych i często moralnych ignorantów - mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Robert Skrzypczak.
Do mediów dotarła dziś informacja o obsadzeniu przez Papieża wakatu na stanowisku prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego. Ojciec Święty mianował na ten urząd indyjskiego kardynała George’a Jacoba Koovakada.
Chrześcijanie wierzą, że Chrystus założył jeden jedyny Kościół. Ten Kościół nie jest podzielony, podzieleni natomiast są chrześcijanie – mówił w Poznaniu podczas Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wygłosił kazanie podczas nabożeństwa w kościele Ewangelicko-Augsburskim Łaski Bożej.
W czwartek 23 stycznia w Gabinecie Owalnym Białego Domu, w przeddzień Marszu dla Życia, który odbędzie się dziś w Waszyngtonie prezydent Donald Trump ułaskawił 23 działaczy pro-life, spełniając tym samym obietnicę złożoną podczas kampanii prezydenckiej. Podczas Marszu dla Życia głos zabierze wiceprezydent J.D. Vance.
Archidiecezja Warszawska zdecydowanie odcina się od "Kongresu dla społecznego panowania Chrystusa Króla", który 1 lutego ma odbyć się na terenie naszej diecezji. Archidiecezja nie ma z tym wydarzeniem nic wspólnego zarówno w aspekcie organizacyjnym, jak i co do głoszonych na nim treści - czytamy w przesłanym KAI komunikacie.
Franciszek rozwiązał oficjalnie katolicką wspólnotę religijną Sodalicja Życia Chrześcijańskiego (Sodalicio de Vida Cristiana / Sodalitium Christianae Vitae – SCV), założoną w 1971 i skupiającą obecnie zarówno świeckich, jak i duchownych. Chociaż nie podano oficjalnie przyczyn tej decyzji, to wiadomo, że nastąpiło to w następstwie licznych afer seksualnych, popełnionych przez członków tego ruchu a potwierdzonych przez komisje watykańskie.
Coraz mocniej dostrzegamy, jak przereklamowany jest sekularyzm. Wcale nie mamy do czynienia z zanikiem potrzeby Boga czy pytań metafizycznych w ludziach, wręcz odwrotnie. To nie religia się kończy, kończy się pewien paradygmat, nazywany sekularyzacją. Pomijanie elementu religijnego w odczytywaniu rzeczywistości jest nie tylko czymś mylącym czy błędnym, ale – powtórzę to - może być niebezpieczne - mówi ks. prof. Robert Skrzypczak w rozmowie z Jakubem Pacanem..
„Antropologia nadziei”, związana z refleksją o Auschwitz, wykracza poza teologiczne rozważania i stanowi uniwersalne przesłanie o człowieku, o jego niezbywalnej godności – przekonuje ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan, który od 35 lat pracuje w Oświęcimiu, niemal od początku związany z tutejszym Centrum Dialogu i Modlitwy. W rozmowie z KAI dzieli się refleksjami na temat 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Przypomina, że to wydarzenie ma wielowymiarowy sens – zarówno dla byłych więźniów, którzy dożyli tych dni, jak i dla współczesnych pokoleń, które wciąż uczą się na tej bolesnej lekcji historii.
Ponad trzydziestu dziennikarzy polskojęzycznych bierze udział w polskich obchodach Jubileuszu Mediów w Rzymie, zorganizowanych przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Poprzedzają one watykański program Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, który odbędzie się w dniach 24-26 stycznia br.
"Stolica Apostolska poinformowała Biskupa Sosnowieckiego, że Tomasz Z. został karnie przeniesiony do stanu świeckiego", napisano w komunikacie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Przypomnijmy, że sprawa dotyczy skandalu, który wybuchł na przełomie sierpnia i września 2024 roku za sprawą imprezy, jaką urządzić miał na plebanii wikary jednej z dąbrowskich parafii.
Trwa prześladowanie Kościoła katolickiego w Nikaragui. Tym razem reżim prezydenta Daniela Ortegi uderza w seminarium duchownego.
Działania rządu w sprawie religii w szkole są niekonstytucyjne a nauczyciele traktowani jak "nawóz historii". To działanie politycznie samobójcze, które może kosztować obecny obóz polityczny kampanię prezydencką i utratę władzy na długie lata. Można polemizować z argumentami wyznaniowymi, ale nie z groźbą utraty pracy przez kilkanaście tysięcy ludzi utrzymujących rodziny - mówi w wywiadzie dla KAI prof. UW dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmówca KAI spodziewa się szerokiej fali zaskarżania decyzji MEN: przez Kościoły m.in. w Europejskim Trybunale Praw Człowieka a katechetów w sądach pracy.
W czasie dzisiejszej środowej audiencji generalnej, w drugiej katechezie z jubileuszowego cyklu o Jezusie Chrystusie, naszej nadziei, Franciszek zachęcił, by od Maryi uczyć się słuchania, przyjmowania i strzeżenia Słowa Bożego po to, aby przemieniało ono nasze serca w przybytki Bożej obecności, w gościnne domy dla znużonych i potrzebujących nadziei.
Pierwszego dnia swojego powrotu na urząd prezydenta USA Donald Trump podpisał zarządzenie wykonawcze zatytułowane „obrona kobiet przed ekstremizmem ideologii gender”. Według Białego Domu, przywraca ono „biologiczną prawdę rządowi federalnemu”. Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Duże zainteresowanie towarzyszyło spotkaniu wokół książki, pt. „La meta è la felicità” (pol. „Celem jest szczęście”) zawierającej zbiór wypowiedzi Karola Wojtyły wybranych i przetłumaczonych przez Marinę Olmo, które 18 stycznia odbyło się na Papieskim Wydziale Teologicznym w Palermo.
Dyrektor generalny Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie, Sami Al-Yousef, przedstawił ponury obraz sytuacji w Ziemi Świętej. Na spotkaniu w poniedziałek z międzynarodową grupą biskupów w Jerozolimie powiedział, że należy się obawiać, że zawieszenie broni w Strefie Gazy, które weszło w życie w niedzielę, będzie tylko „tymczasową ulgą”. W odniesieniu do okupowanych terytoriów palestyńskich na Zachodnim Brzegu ostrzegł przed planami prawicowo-nacjonalistycznego rządu Izraela dotyczącymi częściowej lub całkowitej aneksji. Łaciński Patriarchat Jerozolimy reprezentuje rzymskokatolickich chrześcijan w Ziemi Świętej.
Rozporządzenie minister edukacji Barbary Nowackiej, stanowiące, że w publicznym systemie edukacji ma być obecna tylko jedna godzina lekcji religii tygodniowo, a które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, „jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi” – stwierdza komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.