Przyjęliśmy z wielką nadzieją wezwanie Papieża Franciszka, by wszyscy chrześcijanie wspólnie świętowali Wielkanoc – mówi ks. Rifat Bader, dyrektor Katolickiego Centrum Studiów i Mediów w Jordanii. Dodaje, że Jordania jest na Bliskim Wschodzie krajem niosącym nadzieję chrześcijanom.
W przeciwieństwie do Jana Pawła II i Benedykta XVI papież Franciszek może pozwolić lefebrystom na wyświęcenie nowych biskupów – taką hipotezę stawia francuski historyk katolicyzmu Martin Dumont.
Konferencja biskupia włoskiego regionu Lacjum wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego kard. Bernardina Gantina – długoletniego prefekta Kongregacji ds. Biskupów i dziekana Kolegium Kardynalskiego, jednej z najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego ostatnich czasów, nie tylko w Afryce.
W Polsce żyje obecnie niemal 30 tys. osób konsekrowanych. Większość z nich, ponad 15 tys., to siostry zakonne w zgromadzeniach czynnych. Jest też niemal 10 tys. zakonników – kapłanów i braci zakonnych. W klasztorach kontemplacyjnych modli się ok. 1200 mniszek. Osoby konsekrowane w Polsce to również ponad tysiąc członków (głównie członkiń) instytutów świeckich, ponad 400 dziewic konsekrowanych i ponad 400 wdów (w tym jeden wdowiec). Życiem pustelniczym żyje ok. 20 pustelników. 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Nie ma wiadomości dotyczących losu ponad 30 sióstr zakonnych, zabranych z klasztorów w Managui, Matagalpie i Chinandedze. To kolejne żeńskie zgromadzenie, które w ostatnich latach zostało częściowo lub całkowicie wydalone z Nikaragui.
Franciszek przyjął na audiencji Trybunał Roty Rzymskiej z okazji inauguracji Roku Sądowego. Papież podkreślił najważniejsze aspekty reformy procesów, którą zarządził dziesięć lat temu: uproszczone i skrócone procedury oraz bardziej zorganizowane i kompetentne struktury diecezjalne. - Weryfikacja ważności lub nieważności małżeństwa stanowi istotną możliwość – powiedział Ojciec Święty – Należy pomagać osobom, aby mogły przejść tę drogę w sposób możliwie najsprawniejszy.
Zdecydowanej krytyce słów wiceprezydenta JD Vance'a, insynuującego, że Kościół katolicki w swoich działaniach na rzecz migrantów i uchodźców kieruje się motywami finansowymi, a nie współczuciem dokonał arcybiskup Nowego Jorku, kard. Timothy Dolan.
Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski otworzył schronisko dla kobiet - ofiar handlu ludźmi i przemocy - w Domu Miłosierdzia św. Józefa w Melissano, w prowincji Lecce.
Pielgrzymi z Islandii w piątek przyjadą do Rzymu, aby wraz ze wspólnotami ze Skandynawii rozpocząć pielgrzymkę w ramach Jubileuszu 2025. W planach jest audiencja u Ojca Świętego.
- Pustelnik nie ucieka przed ludźmi. Idzie na pustelnię dla całego Kościoła. Ma być znakiem dla innych, że nie jest nam potrzebne do szczęścia nic poza Bogiem – mówi ks. Marcin Wiśniewski, opiekun pustelni na Górze Krzyża Jubileuszowego. Duchowny koordynuje formację stałą pustelników oraz kandydatów do życia pustelniczego w Polsce. W rozmowie z KAI opowiada, na czym polega powołanie pustelnicze. Mówi też m.in. o tym, z czego żyją pustelnicy, czy robią zakupy i czy mogą korzystać z internetu. W Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Dykasterie – Nauki Wiary oraz do spraw Kultury i Edukacji – opublikowały dzisiaj wspólnie Notę „Antiqua et Nova” na temat zależności między sztuczną inteligencją a inteligencją ludzką. Omawiamy poniżej zasadnicze kwestie poruszone w tym dokumencie.
Etyka jest absolutnie nieodzowną częścią wszelkich działań związanych ze sztuczną inteligencją – podkreśla ks. dr hab. Józef Kloch komentując ogłoszoną przedwczoraj w Watykanie Notę „Antiqua et Nova” na temat zależności między sztuczną inteligencją a inteligencją ludzką. Profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaznacza, że to nie sztuczna inteligencja jest niebezpieczna, tylko człowiek, który źle wykorzystuje narzędzia AI. Zwraca uwagę, że sztuczna inteligencja może mieć szereg zastosowań w bieżącej pracy Kościoła.
„Chrześcijanie są powołani do tego, by być ziarnem braterstwa dla wszystkich. Nie oznacza to rezygnacji z własnej tożsamości, ale raczej świadomość, że tożsamość nigdy nie powinna być powodem do budowania murów czy dyskryminacji, lecz zawsze okazją do budowania mostów” kard. kardynał George Jacob Koovakad.
«Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Komentarz - o. Jacek Prusak OP.
Na doświadczenie słowa Bożego w liturgii oraz znaczenie duchowej lektury Pisma Świętego zwrócił uwagę ks. prof. Henryk Drawnel z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News.
Przed przekonaniem, że już znamy Jezusa i że już wszystko o Nim wiemy przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Kościół obchodzi dziś po raz szósty Niedzielę Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka ma służyć temu aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Wszyscy otrzymaliśmy tego samego Ducha i to jest fundamentem naszej drogi ekumenicznej – powiedział papież Franciszek w czasie drugich nieszporów w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, którym przewodniczył w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zachęcił do „do dawania świadectwa rosnącej jedności” między wyznawcami Chrystusa i wezwał „do podjęcia zdecydowanego kroku w kierunku jedności” w postaci przyjęcia „wspólnej daty świętowania Wielkanocy”.
- Zaskoczenie, radość oraz poczucie ogromnej odpowiedzialności związanej z przejęciem funkcji po tak mądrym i dobrym człowieku, jak kardynał Ayuso, a także po człowieku głębokiej wiary i niestrudzonym budowniczym pokoju, jakim był kardynał Tauran – takimi słowami indyjski kardynał George Jacob Koovakad, dotychczas odpowiedzialny za organizację podróży apostolskich papieża, odniósł się do decyzji papieża Franciszka o mianowaniu go prefektem Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego. Instytucja ta wspiera i reguluje relacje z wyznawcami oraz grupami religijnymi, które nie są zaliczane do chrześcijaństwa, z wyjątkiem judaizmu, za który odpowiada Dykasteria ds. Promocji Jedności Chrześcijan. Watykańskie Biuro Prasowe ogłosiło jego nominację w piątek 24 stycznia. Kard. Koovakad będzie pełnił nową funkcję, jednocześnie kontynuując dotychczasową pracę. Radio Watykańskie zapytało go o jego pierwsze reakcje.
Nie wszystkie historie są dobre, a jednak one również muszą zostać opowiedziane. Zło musi zostać dostrzeżone, aby mogło zostać odkupione – stwierdził papież Franciszek w przygotowanym, a niw wygłoszonym przemówieniu do uczestników Jubileuszu Środków Społecznego Przekazu. Spotkał się z nimi w Auli Pawła VI w Watykanie. Jednocześnie wezwał dziennikarzy do opowiadania także historii nadziei, które karmią życie i dostrzegania okruchów dobra. - Kiedy opowiadacie o złu, zostawcie miejsce na możliwość naprawienia tego, co rozdarte, na dynamizm dobra, które może naprawić to, co złamane – prosił Ojciec Święty.